25.4.2024 | Svátek má Marek


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
janci 21.7.2006 11:32

Quark

Nejsem si zcela jist, zdali se Quark nerika jen v Nemecku, ve Vidni nevedeli skoro co to je a smali se, jak muze nekdo tvarohu rikat Quark a ne Topfen.. Mozna v Oberösterreich je to jinak.

ptakopysk 21.7.2006 11:24

Re: Zkuste třeba Münchener Kindl

no možná není daleko doba, že češi budou jezdit do germánie na pivo. Kamarád si s ostatníma kamarádama zopáknul po dvaceti letech trasu jejich jakéhosi fundamentálního čundru po českém ráji a pravil, že od těch dávných dob, kdy každý pivo bylo jiný a bylo to žůžo dobrodrůžo, měl teď pocit, že nebejt dobře udělanejch Svijan v jedný hospodě a Kláštera v hospodě druhé, tak všechny ostatní piva v Českým ráji byly jak z jedný žumpy. Nechutnaly, neublížily, a nedalo se poznat kdo to vyrábí...

abc 21.7.2006 11:18

Marmelade a marmite

Autor si asi plete "marmite" (vysl. marmajt) a marmelade. Marmite je pomazánka z kvasnic, kdo čeká něco sladkého, tak se zděsí."marmelade" je pomerančová mameláda, marmeládě z jiného ovoce se říká jam.

Mysch 21.7.2006 11:16

Zkuste třeba Münchener Kindl

vy jste ji zkousel?

Aech Schlenkerla je ovsem jen pro silne povahy, pripadne zvrhliky pochutnavajici si na ipecarinu.

kik 21.7.2006 11:08

Re: Až o vánocích?? Ach jo.

Jestli to nebude tim, ze "marmalade" je z pomerancu, kdezto to, co my nazyvame marmelada, se nazyva "jam" nebo "preserve" a vyrabi se z jinych druhu ovoce. Me treba "marmalade" chutnala (a nebyl jsem sam).

ptakopysk 21.7.2006 11:04

Re: Re: Vypráví se legenda,

brácha když pašoval do Austrálie hrubou mouku, tak s tím měl u místních celníků děsný problémy a musel použít výmluvnost obou rukou, aby ho nezastřelili hned na runway...

Hnyk 21.7.2006 10:52

Marmalade

Velice matně si vzpomínám, že moje matka v padesátých  letech, když byly pomeranče jen na vánoce, dělala marmeládu ze slupek pomerančů, zřejmě podle receptu z první republiky, kdy ještě nebyl tak vyvinutý chemický průmysl, aby bylo všechno postříkané jedem.

A jinak, u nás se neříkalo žemle, nýbrž houska a co se týče toho "lidsky se nemít rádi", že (čeští) starousedlíci z pohraničních hor (také zvaní vidláci nebo sudeťáci) měli a mají "pražáky / krajáky" rádi jak tu pověstnou osinu a naopak, to snad ví i p. Vlk a nemusí chodit pro přiklady až do Španělska.

Jirka H. 21.7.2006 10:26

Mák

Měl jsem kdysi podobný problém - nečekaně mě v hospodě nad bramborovými šiškami s mákem oslovili anglicky zvědavý turisti, co to jako jím. Byl jsem tak vyveden z míry, že jsem nemohl dát dohromady kloudnou větu a hlavně si vzpomenout, jak se řekne mák. Takže jsem se postupně propracoval až k opisu "ta rostlina co se z ní dělá heroin" :-D Důchodcovský manželský pár se na mě díval velice vyděšeně a urychleně z hospody odešel. Czechtrade by mě asi nepochválil.:-D

Honza 21.7.2006 10:04

Bauernschmaus

Pane Vlk, už teď se těším na Vaši knižku, ale do Vánoc je ještě daleko. Potvrzuji, že Rakušané mají výbornou kuchyni, o jedné  večeři s místními specialitami (kombinace rozličných druhů mas v různých úpravách) se mi sní velmi často. Jsou ale i výbornými hostiteli, kteří dbají velmi pečlivě o blaho svých hostů. Rád se do Rakouska vracím na dovolenou. 

Paprika 21.7.2006 9:54

Anglická kuchyně???

No, nevim, proti anglické kuchyni nic nemám, stejně jako proti mnoha jiným kuchyním. Asi je to věc vkusu, ale zrovna ta česká není nic úžasnýho. Nacpávat se knedlema s UHO (universální hnědá omáčka) nebo zelím, nebo kopcem suchejch brambor jako přílohou... hmmm to je fakt požitek :-/ Koprovku, vepřo knedlo, znojemskou, nebo rajdu si dám rád. Ale tak jednou za tejden. Jinak marmolejd, či Aussijská veggiemite je celkem fajn, ale nedá se toho sníst moc. Zkoušet a experimentovat s chutěma se podle mého vyplatí. A to nejen v jídle, ale  i v pití. Zkuste třeba Münchener Kindl, nebo uzený bamberský pivo Aechte Schlenkerla...

Kukus 21.7.2006 9:41

Vážený pane,

Dovoluji si na Vás podat žalobu kvůli obecnému ohrožení, protože vždy po Vašich článcích si musím dát něco dobrého (alespoň si to umím uvařit, takže hlady nezhynu): Uvědomujete si, co to dělá s mojí váhou? Já bych měl Vaši knihu dostat zadarmo, neboť veškerý plat po Vašich článcích prožeru.

S pozdravem dobrou chuť

Kukus

Andula 21.7.2006 9:31

Až o vánocích?? Ach jo.

Ale zase o vánocích nemá člověk hlad, takže ta kniha nebude tak nebezpečná.

Marmolejd jsem v Anglii ochutnala - zdibicek na zdibicku toustu a bylo to straslive! Jako magi ve skupenstvi marmelady. A oni si to namazou treba na celej toust. Opravdu zvlastni povahy.

Jinak povidani bylo jako vzdy bajecne a chutově velmi svůdné. Pátky uz ted nebudou tak vesele. Kazdopadne diky.

autor 21.7.2006 9:23

Re: Myslím (ale hlavu na špalek pro to nedám),

Máte pravdu, má to být "vosina" tedy to, co se do žlábku zadku dostávalo z obilí při žních. Znám z vlastní zkušenosti, děsné. Omlouvám se.

eva 21.7.2006 9:22

Re: Anglicka kuchyne

V Anglii už není spoleh ani na tu Fish and chips. Na jaře jsme je nemohli nikde sehnat, všude jen pizza a bagety.

Saša 21.7.2006 9:18

Myslím (ale hlavu na špalek pro to nedám),

že osina je odvozena ze slova osení a označují se tím špičaté konce (vousy) na zrnech obilovin a jiných trav. Voština od odvozena od vosy a má to být vosí plás - plást ve vosím hnízdě, který je na rozdíl od voskového plástu včelího papírový. Přeneseně se pak voština užívá k označení umělých výplňových-isolačních materiálů, původně papírových a dnes i dřevěných a kovových, které nějakým způsobem napodobují strukturu vosího hnízda (více prázdna než materiálu). Je to tak, nebo se mýlím?

kik 21.7.2006 8:36

Anglicka kuchyne

Je pravdou, ze na anglickou kuchyni si clovek musi zvyknout. Takova typicka "English breakfast" (klobasa, vejce, black pudding apod.) je obcas opravdu jen pro silne natury, hlavne ten black pudding. Ono se taky rika, ze typicka anglicka kuchyne je indicka.

michal 21.7.2006 7:47

Pane Vlku

už zase? Minulý měsíc jste mě přinutil uvařit si ještě v pátek večer a teď tedy musím zajet do Rakous. Jenže já tam za jídlem jezdím rád. Děkuju Vám.

Zebra 21.7.2006 7:46

Pěkné, toto je IMHO Vaše parketa.

Jen drobnost - voština není osina - ovšem pokud se to někde u Vás v kraji říká, co nadělám.

Borek@Exil 21.7.2006 4:52

Doplněk.

Ona je česká kuchyně stejně dost monobrdální a nepříliš zdravá, takže žena ani moc etnicky nevaří. Akorát, že jsem si v Minnesotě v městečku Praha dal v české etnické restauraci šneky...escargots..poprvé v životě. Bylo to dobrý, jako houbová smaženice.

Borek@Exil 21.7.2006 4:50

Re: Vypráví se legenda,

Nejlepší je to v Californii...Bramborové knedlíky v prášku jsou k mání v každém německém nebo ruském krámu. Obyčejné knedle se dělají z polohrubé mouky WONDRA. Já mám v Americe nejradši jídlo, zejména italské nebo řecké.

Sarka 21.7.2006 3:46

Re: Vypráví se legenda,

Ta legenda je holy nesmysl - ja si knedliky v prasku, pernik atd dovazim jiz patnact let, zcela legalne, vzdy je deklaruji (rikam tomu povsechne "cake mix"), a nikdy, ani jednou, se nad tim nikdo nepozastavil. Co se totiz nesmi dovazet jsou potraviny zkazitelne plus ovoce a zelenina. Nikoli mouka atp.

?? 21.7.2006 3:22

Pane Vlku, jako obvykle výborné !!!

Přesvědčil  jste  mne; vyrážím za "bílým sexem" !  :-)!

Lapil 21.7.2006 1:27

Vypráví se legenda,

jak si kdosi usmyslel, že si v USA udělá knedlíky, a vzal si na to mouku do letadla mouku. Tento bílý prášek kupodivu identifikován jako potravina, jenže to se stejně jako kokain nesmí dovážet. Pašerák byl ovšem připraven: "To jsou mé náboženské pomůcky, máte snad něco proti tomu?" Legenda praví, že mu to prošlo.

A jedna reálná. V dobách pozdního socialismu kolegové jezdili do Alžírska, někteří na půl roku, někteří na otočku. Tak trochu překvapivě se zavazadla do povolené váhy nedoplňovala pivem, jak by se cestou na poušť čekalo, ale chlebem.