Středa 17. června 2026, svátek má Adolf

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

TURNAJ NETURNAJ: Kytka vytržená z hlíny

Dnes budu vyprávět, jak jsem nejel do Londýna. Začalo to někdy na začátku léta. Probíral jsem se zprávami a najednou koukám, že v Albert Hall v Londýně bude na podzim exhibiční turnaj zápasu sumo za účasti všech japonských hvězd. Tam musíme, shodli jsme se.

Připomenu, že sumo je ten zápas s tisíciletou tradicí. Jde v něm o to, aby jeden zápasník buď vystrčil druhého z kruhu o průměru pět a půl metru, nebo ho přiměl, aby se dotekl země něčím jiným, než chodidly. Před pár lety jsem to viděl poprvé naživo a od té doby sleduju přímé přenosy císařských pohárů sumo. Je jich šest ročně, každý lichý měsíc, trvá to patnáct dní a je to o nervy.

Hned jsem se zaregistroval u Albert Hall, že mi dají vědět, až budou k mání vstupenky.

Jenže vědět nedali, vstupenky zmizely, nastal podzim a vstupenky byly k mání nějak divně, navíc deset tisíc za lupen. Nejeli jsme tedy a sledovali to v televizi.

Víte, jak dopadne květina vytržená z půdy, sice i s kořeny, ale vytržená? Před lety jsem byl v neworském Haarlemu v neděli na mši kde se zpívaly gospely. Strhující zážitek, já nezpěvák jsem zpíval a křepčil, celé obecenstvo, černí bílí, všichni v tranzu. Pak nás bílé vyhodili a černí, co zbyli to teprve pořádně rozjeli. Pak střih. Nedávno, je to rok, dva, byl gospelový koncert v Obecním domě. Zpívali stejně, možná líp. Nikdo ale nebrečel, nikdo nekřepčil. Abych držel dekorum, zkusil jsem se pohupovat do rytmu, ale pohoršeně se na mě sousedi dívali. V Haarlemu by se divili, kdybych to nedělal.

No a to sumo v Albert Hall v Londýně bylo něco jako gospely v Obecním domě. Já naprosto chápu, proč to tak bylo. Oni všichni ti mistři zápasu sumo, a že to opravdu byla absolutní špička, nebudou riskovat zranění někde v prachmizerném Londýně, když je v listopadu čeká císařský pohár ve městě Fukuoka, to jistě pochopíte taky. Takže předvedli, jak se to dělá a jak to budou dělat za tři neděle. Půjde zase o všechno. O bojového ducha, o sílu a taky o kočičí obratnost, o bojovnost a zároveň obrovskou pokoru a úctu k soupeři.

Tak. Vymluvil jsem se z toho, že jsme do Londýna nejeli a zamotal jsem do toho i gospely v Haarlemu Ale jsem jako ta vytržená kytka. I kdybych tu dál mluvil půl hodiny, mnozí z vás poznají, že je to jenom jako, bez bojového ducha. Že jenom zakrývám, jak mě mrzí, že jsme s Davidem vyměkli, do Londýna nejeli a lístky si nesehnali. Budem muset zase do Tokia.

Psáno pro ČRo Plus.

Aston Ondřej Neff
17. 6. 2026

Ohlas na hloupé plácnutí bezvýznamného poslance je „nevyvážený‟.

Jan Kovanic
17. 6. 2026

Tak si Američani s Íránem podepsali takový hezký mír. Zatím elektronicky.

SÝR ZDARMA
17. 6. 2026

USA prý financovaly tajné biolaboratoře na Ukrajině a lhaly o tom.

Petr Homola
17. 6. 2026

USA se na možnost střetu s Íránem připravují nejméně od roku 2002

David Floryk
17. 6. 2026

Česko nepřipustí další obchodní sankce EU vůči Izraeli

Lidovky.cz, ČTK
17. 6. 2026

Fotbalisté Norska v úvodním utkání na mistrovství světa porazili 4:1 Irák. Zápas v Bostonu rozhodl...

Zbyněk Petráček
17. 6. 2026

Spojené státy podepsaly memorandum o porozumění s Íránem a v pátek mají podepsat dohodu. Zatím se o...

duff Dominik Duffek, ČTK
16. 6. 2026

V prvním poločase nestíhali, v tom druhém nastoupili jako vyměnění. Francouzští fotbalisté nakonec...

ČTK, Lidovky.cz
16. 6. 2026

Semifinalista Roland Garros Jakub Menšík zahájil travnatou část sezony porážkou. Na turnaji v...

nh Nela Hořejší
16. 6. 2026

Modelka s česko-japonskými kořeny Sophia Maria Osako (21) se před třemi lety stala Miss Grand v...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz