Neviditelný pes

TRDELNIKGATE: Bijan v zemi divů

8.2.2023

Alenka nemá na pobyt v zemi divů patent. Ocitl se v ní i Bijan Sabet, nově instalovaný americký velvyslanec v Praze. Že jede do země divů mu určitě řekli. Stále ještě úřadující prezident České republiky Miloš Zeman vyrazil dveře s velvyslancem Andrewem Shapirem a hned na to ho osočil, že ignoroval hradní oslavy 28. října, museli tedy vědět, že přichází do země, kde nemá čekat všechno, ale skoro všechno. Na skandál kolem oplatky ho ale při brífingu nepřipravili.

Nastoupil minulou středu a krátce poté se vypravil do města a ve stánku někde v centru Prahy si koupil věc zvanou trdelník. Kdybych ho brífoval já, varoval bych ho, že trdelník je předražená nechutná nezdravá past na turisty a kdybych mu měl doporučit něco lehkého k snědku, co my Češi v Praze milujeme, pak bych mu doporučil podnik, kde Vietnamci připravují skvělé japonské sushi. Nejsem v okruhu poradců, ambasador skočil na trdelník, předpokládám, že ho valnou část rozdrobil na krmivo pro holuby a ještě se svým počinem pochlubil na sítích.

V tu ránu se strhl shitstorm. Ambasador ohlásil svůj kulinární experiment coby „českou specialitu‟. Všimli si toho na iDnes, označili to za „první přešlap amerického velvyslance‟, jelikož trdelník není žádná česká specialita, nýbrž specialita cizácká a do Česka zavlečená, něco jako ondatra. Ambasador svoji fotku s trdelníkem smazal ze Twitteru, ale tím onen shitstorm podpořil.

Musí z toho být Jeho Excelence celá tumpachová. Vždyť na těch stáncích JE NAPSÁNO že je to česká specialita, táže se doprovodu. No jo, ale to je podvod na zákaznících. Tak proč ty cedule ruka zákona nesundá? Protože máme svobodu, Vaše Excelence. Svobodu švindlovat? táře se Excelence a zatímco doprovod krčí rameny, otevírá v mobilu Wikipedii a čte:

Trdelníky byly populární v polovině 19. století na Slovácku a v Podřipsku, jelikož umožňovaly využít dohořívajícího ohně a tradičně se posílaly ženám tzv. do kouta, části obytné místnosti pro ženy v šestinedělí. A tak dále, čte ambasador, a láteří:

„Jak na tom tedy je, ten váš fucking trdelnyk, je tradiční nebo není?‟
„Přišel z Rumunska,‟ špitne poradce. „Rumunsko je cizina,‟ dodá s ohledem na zásadu předběžné opatrnosti. Američan nemusí vědět všechno.
„Kdy se to stalo?‟
„V sedmnáctém století.‟
„To se u nás usadili Pilgrims,‟ osvěžuje si ambasador školní vědomosti. Pilgrims, Poutníci. Před tím Indiáni a lovci mamutů. Dá se tu mluvit o tradici?
„Zdá se tak, ambasadore.‟

Ambasador otevírá Google a zjistí, že všechna česká média píší o fatální blamáži nového amerického ambasadora. Je to velké téma českých médií. To mi ta mise pěkně začíná.

„Copak nemají o čem jiném psát?‟ diví se nový velvyslanec poněkud podrážděně. Copak jsem se ocitl v zemi bez politiky, kde se média zabývají jenom blbostmi?
„V tom nebude problém. V Česku právě zvolili nového prezidenta a jsou zvědaví, v jakém stavu mu předá úřad jeho předchůdce. To je ten, co vyhodil jednoho vašeho předchůdce.‟
„Nebudeme otevírat staré záležitosti na počátku mé mise. Nic důležitějšího nemají?‟
„Ale ano. Čeká se, jak se zachová poražený protikandidát zvoleného prezidenta.‟
„Odejde do ústraní a začne psát knihu, jak je u nás zvykem.‟
„Není to pravděpodobné. Schopnost psát knihy není u něho doložena, na to měl svoje lidi.‟
„Dobře. Knihu začnou psát oni.‟
„To nepůjde. On je všechny vyhodil.‟
„Takže končí v politice,‟ předpokládá nový ambasador.
„Dozvíme se to osmého, to je ve středu. Bude zasedat vedení hnutí ANO, za které neúspěšně ve volbách kandidoval.‟
„Oni ho vyhodí,‟ předpokládá ambasador.
„Určitě ne,‟ odpovídá informátor. „Ono to hnutí ANO mu patří.‟
„To všechno je zajímavé,‟ svraští čelo ambasador. „Proč tedy píší o mně a trdelníku?‟
„Protože jsou blbci, pane.‟

Ne, není jisté, že se rozhovor ambasadora Sabeta s jeho důvěrníkem odehrál takto. Že se ale cítí jako v zemi divů, to je vysoce pravděpodobné – a pokud ne hned, tak na to brzy přijde.

Rozšířená verze textu pro Lidové novinyzpět na článek