5.6.2023 | Svátek má Dobroslav


TEXTÍK: Jak jsem pěstoval orientační běh

31.3.2023

Za mého mládí nebyly tak skvělé možnosti, jak ubíjet čas, jako dnes. Internet byl ještě v plenkách, Facebook se měl teprve narodit. A ani porno nebylo takové, jak jej známe.

Nejinformovanější v oblasti erotiky byl spolužák, jehož otec pracoval jako řidič kamionu a občas mu doma vyprávěl zážitky z holandských uliček lásky. Ačkoliv nelitoval námahy a sem tam i nějaký obrázek nakreslil, nám, kteří jsme informace měli zprostředkovaně až z kamarádovy druhé ruky, to celý problém ještě více znepřehledňovalo.

Jediné obecně dostupné informace bylo možno nalézt v knihách, ale zástupci realismu či naturalismu ve světové literatuře nesplnili očekávání. Sexuální napětí se uvolňovalo pouze sportem či ochotnou spolužačkou. Já, stejně jako zbývajících 100 procent mých kamarádů, se věnoval sportu. Vybral jsem si orientační běh, kde mě nadchly tréninky. Při závodech je nutno číst za běhu mapy. Proto tréninky sestávají z běhů na dlouhé tratě, za běhu se čte donesená literatura.

Moji soupeři si nosili v té době oblíbené noviny a magazíny jako Československý Sport či Mladý Svět. Trochu jsem vzbuzoval údiv, moje čtivo bylo vždy v pevné vazbě.

Marně rodiče naléhali, abych si vybral jiný sport. Občas se stávalo, že jsem se začetl a odběhl omylem až do vedlejšího okresu a večer se vracel domů stopem. Dilema vyřešil až trenér rusofob. Vyloučil mě z oddílu poté, co jsem se dostavil na trénink s Annou Kareninovou v podpaží.

Trénink se mě vyplatil jen jednou. Při dobíhání vlaku z Prdele Zakopané cestou na schůzku s novým dívčím objevem. Ve smrkovém lese jsem zakopl o podsvinče. Bachyně na mě, celkem pochopitelně, zaútočila. Kdybych měl tehdy vyřídilku našich dnešních předních politiků, tak se mi ještě omluví, ale vědom si své nedostatečné průpravy ve vyjednávání, volil jsem intenzivní běh na středně dlouhou vzdálenost.

K nejbližšímu dubu to bylo necelý kilometr a myslím, že osobní rekord v běhu na 800 metrů jsem od té doby nepřekonal. Ani jsem se nepokoušel vysvětlit, proč jsem na rande nepřišel, natolik se i mě historka zdála neuvěřitelná.