28.10.2020 | Den vzniku samostatného československého státu


SPORT: Skandální zakončení fotbalové ligy

17.5.2006

Česká první fotbalová liga si připsala podle komentátorů sportovních rubrik prakticky všech významných deníků další černou kaňku. Porážka Sparty od Plzně v posledním kole byla podle všech dostupných údajů nejostudnějším vystoupením hráčů Sparty. I skalní fanoušci Sparty vyjadřují na řadě diskusních webů svůj neskrývaný odpor k tomu, co Sparta předvedla proti Plzni. Navíc bylo poslední kolo fotbalové ligy poznamenáno naprosto skandálním účinkováním rozhodčích, kteří v zápasech Sparty a Liberce nařídili proti domácím týmům po dvou pokutových kopech. A celý fotbalový národ mající ještě zájem závěr ligy sledovat, mohl na vlastní oči vidět, že to byly penalty z říše pohádek pro dospělé. V této souvislosti se nelze divit vedení Slavie, které v zápase proti Liberci odvolalo na protest proti výkonu rozhodčího asi na dvacet minut tým z hrací plochy. Český fotbal je v hluboké krizi a nelze nic jiného než upozornit na to, že vystoupení našeho národního týmu na nadcházejícím mistrovství světa v Německu nemá s českou první ligou nic společného. Český tým je vlastně téměř celý složen z krajánků a poskytuje vedení českého fotbalu pouze alibi o stavu našeho fotbalu. Popravdě nemá úroveň českého fotbalu ani na to, aby hráči vzešlí z této ligy mohli vůbec reprezentovat.

František Straka, který byl na konci roku 2004 zbaven funkce trenéra Sparty, si mezitím stačil „střihnout“ funkci lídra KDU-ČSL v Karlovarském kraji. Vyznamenal se zejména tím, že se v televizní diskusi obul do romské populace. Sklidil za to „odklizení“ z čela kandidátky (údajně kvůli tomu, že včas neobdržel české státní občanství). Přijal proto nabídku v lize se zachraňující Plzně a šest kol před koncem sezóny se stal trenérem Plzně. Shodou okolností měla hrát Plzeň poslední zápas ligy na Spartě a nemohu se proto po znalostech toho, jak to dopadlo, zbavit dojmu, že majitelé plzeňského klubu počítali s tím, že si právě z posledního zápasu sezóny odveze Plzeň tři body. Publikum na Spartě „nezklamalo“. Poté, kdy donutilo vedení Sparty odvolat trenéra Hřebíka, vítalo Straku na Spartě jako hrdinu. Hráči Sparty prokázali, že nejsou profesionálové. Utkání naprosto vypustili a ani pokuta jednoho milionu korun, kterou jim vedení Sparty za „výkon“ proti Plzni udělilo, nemůže na tomto konstatování nic změnit .

S ohledem na korupční aféru ve fotbale s uplácením rozhodčích je navíc velmi neobvyklé, aby rozhodčí, kteří byli z korupce obviněni a nebyla jim prokázána(?!) mohli dál řídit prvoligové zápasy. Velmi nápadné je i vystupování jednoho z obhájců rozhodčích obviněných v této kauze, a sice JUDr. Sokola, že jednání všech osob obviněných z korupce ve fotbale nenese „společenskou nebezpečnost“ a mělo by být řešeno nikoli soudy, ale pouze orgány fotbalového svazu. To, že se na ligu sází, a ne malé částky, už to by mělo být důvodem k tomu, aby se o dění ve fotbale zajímaly české orgány činné v trestním řízení. Situace českého fotbalu nese všechny patologické rysy organizace , která není z důvodů obecného úpadku mravů v orgánech, které ji řídí, schopna zajistit regulérní průběh všech soutěží. I volba nového předsedy fotbalového svazu byla touto situací poznamenána. Dle mého názoru je situace zralá na to, aby stávající vedení fotbalového svazu rezignovalo a umožnilo vytvoření nové organizace s důvěryhodnými lidmi včele. Současné vedení fotbalového svazu ztratilo naprosto letošním závěrem fotbalové ligy svou legitimitu.Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu
Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu

Když se řekne Sunar, co se vám jako první vybaví? Chutné sušené mléko? Není se čemu divit. Sunar a jeho kojenecká výživa tu je pro naše miminka už...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.