27.9.2022 | Svátek má Jonáš


Diskuse k článku

PRAHA: Mariánský sloup, symbol EU a německo-českého přátelství

Pro nikoho v dnešní době doufám není tajemstvím původ dvanácti zlatých hvězdiček na modrém poli vlajky Evropské unie, které mimo jiné korunují i hlavu Panny Marie z mariánského sloupu, jenž na počátku minulého století v bouřlivých dobách vzniku naší novodobé státnosti zbořili v Praze čeští národovci vedení bohémem a anarchistou Frantou Sauerem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Liptovský 19.6.2019 9:42

Re: "Nemecko-české přátelství"...

Naozaj rovnoprávnymi? Váhou rozhodovania aj ekonomicky? Navyše, keď nad oboma sa ešte vznáša "duch" (a nielen duch) kohosi tretieho?

S. Netzer 19.6.2019 9:53

Re: "Nemecko-české přátelství"...

Toho "ducha" oživují a vyvolávají s oblibou především soudruzi.

Pro nás ostatní tento "duch" už dávno vyčpěl.

V. Liptovský 19.6.2019 9:55

Re: "Nemecko-české přátelství"...

No, želám vám, aby to bolo tak...

S. Netzer 19.6.2019 9:59

Re: "Nemecko-české přátelství"...

To je od Vás velmi velkorysé.

V. Petr 19.6.2019 12:34

SSSR a ČSSR byli rovnoprávnými spojenci ve Varšavské

smlouvě i v RVHP. Pouze hrstce zaprodanců se zdálo, že by těmi spojenci mohli zůstat i kdyby nekopírovali tehdejší pomatenou neostalinistickou ideologii a tak je bylo nutno 21. 8. 1968 poučit, že se mýlí.

Je to tak dobře?

NATO je v pořádku ALE EU je natolik zasažena pomatenou rudozelenou ideologií, že je třeba ji zničit nebo opustit!

V. Liptovský 19.6.2019 14:00

Re: SSSR a ČSSR byli rovnoprávnými spojenci ve Varšavské

Rovnoprávnosť vo Varšavskej zmluve bola ilúziou, v skutočnosti išlo o plné podriadenie - našťastie nás nezatiahli do Afganistanu. V RVHP to bolo zložitejšie - ČSSR a NDR to nemohli utiahnuť v obkľúčení ekonomicky menej výkonných, navyše, na množstvo strojov a zariadení zo Západu bolo embargo, na iné neboli devízy... Ak sa nemýlim, ČSSR vyrábala okolo 80% svetového sortimentu - od ihiel po elektrónové mikroskopy. To vývojári a konštruktéri takej malej krajiny nemohli stíhať a výroba malými sériami nemohla byť efektívna. Možno myšlienka nebola celkom zlá v danej situácii(!) - ibaže výsledky nestíhali za svetom.

V. Církva 19.6.2019 11:18

Re: "Nemecko-české přátelství"...

Češi a Němci přáteli být nejen mohou, ale musí (už proto že jsme sousedé). Obě strany proto mají hodně co dělat. A nemá smysl se hádat kdo víc. Jednostranně to ale samozřejmě nejde. To skutečně není přátelství ale podřízenost.

V. Liptovský 19.6.2019 12:26

Re: "Nemecko-české přátelství"...

Ako sa hovorí, "Mus je veľký pán, ale Nemus ešte väčší". Aj v biblickej historke by musel chcieť Goliáš... Ale ten nechcel... Ten si chcel Izraelitov podmaniť. Poučná historka.

K. Vojtíšek 19.6.2019 8:24

Mariánský sloup, smbol přátelství svastiky a kříže?

V rámci likvidace českého národa se nám snaží naši přátelé s hákovými kříži vnutit symboly potupy Čechů. Jestli tolik stojí o tento symbol, ať si ho postaví v Berlíně před říšským sněmem a tím dokáží své přátelské vztahy k Česchům.

J. Lepka 19.6.2019 10:01

Re: Mariánský sloup, smbol přátelství svastiky a kříže?

Nedělejte ze sebe blba a podívejte se třeba sem :

https://cs.wikipedia.org/wiki/Svastika

K. Vojtíšek 19.6.2019 10:36

Re: Mariánský sloup, smbol přátelství svastiky a kříže?

Pokud toužíte stavět symboly útlaku a ponížení Čechů, navrhuji vám vrátit na letnou pomník Stalina.

V. Církva 19.6.2019 11:23

Re: Mariánský sloup, smbol přátelství svastiky a kříže?

Tím symbolem útlaku doufám myslíte ty temné bytosti na sloupu, Pokud ne tak asi nechápete co je to svoboda. Určitě ne satanismus. To je ponížena služba zlu.

J. Vintr 19.6.2019 11:30

Re: Mariánský sloup, smbol přátelství svastiky a kříže?

(Někteří) Češi se potupují sami svou na odiv stavěnou blbostí. Vy mezi ně patříte.

K. Vojtíšek 19.6.2019 12:13

Re: Mariánský sloup, smbol přátelství svastiky a kříže?

Ano, máte úplnou pravdu. Někteří Češi si zcela dobrovolně sami nasazují okovy a spěchají do žaláře národů.

Z. Frys 19.6.2019 8:20

Panna Marie

pravděpodobně konvertovala k islámu a zcela zjevně podporovala EU. Jasně to dokládá její fotografie v hidžábu před vlajkou EU: https://az247.cz/panna-marie-byla-pravdepodobne-muslimka/

Jinak bych též připomněl hezký díl animáku South Park: Bloody Mary (S09E14).

I. Polák 19.6.2019 7:34

Ještě k vlajce EU

Moc hezký popis, jen ne tak úplně úplný. Podrobněji je to na wikipedii https://cs.wikipedia.org/wiki/Vlajka_Evropsk%C3%A9_unie.

Já osobně jsem těch 12 hvězd vždy vnímal jako zjednodušené grafické pojetí číselníku klasických hodin. Ostatně, když se podíváte na ty ohvězdičkované panenky Marie, tam to nikdy číselník nepřipomíná. Jsou totiž na svatozáři rozmístěny tak, aby žádnou nezakryl krk!

Mám návrh: Což takhle tu hvězdičku na vlajce, která je na místě "za pět minut dvanáct" kreslit větší :-)

J. Vlček 19.6.2019 7:14

Já být pražanem,...

...nepřál bych si, aby o věcech mého města rozhodoval kdokoliv z druhého konce republiky, a tím méně, aby o nich rozhodoval někdo z Bruselu. Pražanů je málo na to, aby určovali směr dění v republice, jak se o to snaží pražská kavárna, ale je jich dost velký počet na to, aby si správu a věci svého města dokázali řešit sami.

Totéž bych přál každé vsi i městu, aby jejich obyvatelé mohli demokraticky ovlivňovat vzhled a chod své vesnice, a svého města, a hlasy přicházející zvenčí, brát pouze jako hlasy poradní.

J. Chaloupka 19.6.2019 9:34

Skuteční Pražané tj. v Praze narození a dosud i bydlící

by měli mít placku a být zákonem chráněni jako bílí jeleni. A ne ti Moraváci, kvůli kterým rostou nájmy a normální člověk, aby cenu bytu platil více než 30 let.

P. Hofman 19.6.2019 6:14

Mariánský sloup

je symbolem katolické nabubřelosti po brutální rekatolizaci protestantských Čechů. Nic nespojuje, nic nesmiřuje. Právě naopak.

J. Vintr 19.6.2019 7:12

Re: Mariánský sloup

A vám ta "brutální rekatolizace" dnes trhá žíly a nedá spát? Kdyby s tímto pitomým "argumentem" nějaký blb nevylezl, tak vás, stejně jako všechny ostatní, kteří se tím ohánějí, v souvislosti s tím sloupem tohle vůbec menapadne.

M. Mařák 19.6.2019 9:05

Národovec a socialista Paroubek

v posledním svém článku tvrdí zhruba to samé co Vy.

J. Sinnreich 19.6.2019 1:15

Sloup

Zastanci sloupu tvrdi, ze byl postaven na oslavu studentu, kteri zachranili Prahu pred svedskymi okupanty. Ale Svedove byli prece protestanti a prisli do Cech, okupovanych katolickymi Habsburky po bitve na Bile hore, ceske protestanty osvobodit. Je to asi jako kdyby prazsti studenti na konci valky bojovali spolecne s jednotkami SS proti Rude armade, a po vitezstvi Rise by jim nekdo postavil pomnik. A ten pomnik by po konci Protektoratu nekdo strhnul. Tak nevim.

J. Vintr 19.6.2019 2:09

Re: Sloup

Všechny tyhle historické argumenty jsou naprostá blbost. V dnešní době už neznamenají vůbec nic. Ten sloup dnes není symbolem ničeho, je to prostě jen historický artefakt, který na to náměstí historicky patří a jeho vzhledu rozhodně neuškodí. Na rozdíl od toho ohavného monstra, které má být Husovým pomníkem.

J. Pospíšil 19.6.2019 2:35

Re: Sloup

I já si myslím, že by se na náměstí vešly oba tyto artefakty, kdyby ta hromada suti pod sochou Husa nezabírala tolik prostranství. Takže postavit sloup a Husa nechat na normálním soklu.

J. Sinnreich 19.6.2019 6:17

Re: Sloup

Mozna ze Magistrat najde reseni a odstrani jak pomnik, tak sloup a ze Staromestskeho namesti udela parkoviste pro auta. Beztak se v Praze neda zaparkovat.

R. Langer 19.6.2019 6:23

Re: Sloup

No, to je řešení! :-D

R. Franc 19.6.2019 7:39

Re: Sloup

Parkoviště ne, to by ještě dávalo trochu smyslu, spíš něco jako solární panely, větrníky... já těm pirátům věřím, ono je jistě něco napadne (zatím to vypadá, že jen sondují, co jejich Pražané vydrží).