26.9.2022 | Svátek má Andrea


Diskuse k článku

PRAHA: Mariánský sloup, symbol EU a německo-českého přátelství

Pro nikoho v dnešní době doufám není tajemstvím původ dvanácti zlatých hvězdiček na modrém poli vlajky Evropské unie, které mimo jiné korunují i hlavu Panny Marie z mariánského sloupu, jenž na počátku minulého století v bouřlivých dobách vzniku naší novodobé státnosti zbořili v Praze čeští národovci vedení bohémem a anarchistou Frantou Sauerem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Církva 19.6.2019 11:14

Ze Staroměstského náměstí ať zmizí Hus

V husitských válkách bylo zavražděno mraky nevinných. Použitím argumentů odpůrců sloupu by tak měl být Hus "oběšen" a sundán.

Samozřejmě, že záměrně provokuji. Husa ať si tam nechají, Pokud byl odhalen v roce 1915 byl to dostatečný důvod, aby tam po 3 letech zůstal i sloup.

V. Petr 19.6.2019 12:54

Někde jsem četl, že "hranice mezi svatořečením a

upálením byla velmi úzká." Hus nikdy nechtěl rozštěpení církve ani náboženskou válku, chtěl být náboženským reformátorem. Cílem bylo napravení reálných zlořádů, které tehdy existovaly, mimochodem ten středověký Jan XXIII, proti němuž vystupoval a kterého se církev ve 20 století nakonec zřekla, byl grázl par excelence. Prodej odpustků nakonec sama katolická církev opustila 150 let po Husově smrti.

V. Církva 19.6.2019 16:46

Re: Někde jsem četl, že "hranice mezi svatořečením a

Naštěstí o této problematice něco vím. V té době jistě bylo trojpapežství a zlořády uvnitř církve. Lidé ztráceli naději že si to vyřeší církev "shora" či "zevnitř". Vše má své příčiny a tak je hřích náboženských válek i na předchozích katolických prelátech. Jenže, jak dokazují revoluce které mají za sebou mrtvoly a změnu k lepšímu nejistou, mají pravdu i kněží, dokonce známí exorcisté, kteří poukazují, že neposlušnost je vlastnost ďábla, který je vlastně vzpurný anděl. Myslím že Jan Hus byť upřímně a s vědomím církevních extrémú zašel mírně za hranu. Třeba ne. V každém případě zašli za hranu Husovi následovníci a krev "tekla potoky". Protože strom se pozná po ovoci je tak Husitství kontroverzní. Víte snad o vraždících následovnících svatého Františka?

Přesto vše berte můj příspěvek, jako .záměrnou provokaci Jsem odchovaný Jiráskem a Angličany a proto jsem jako katolík vůči protestantům smířlivý.

V. Petr 19.6.2019 18:21

Zato vím o vraždících následovnících svatého Dominika.

No a vemte si Wikleffa, jehož kosti po nevím kolika letech vykopali a spálili.

Ovšem, vzhledem k tomu, že jsme byli na hranici osmanských výbojů, bylo pro nás možná lepší, že jsme skončili v katolické Evropě. Protestanté se někdy paktovali s muslimy...

Že revoluce málokdy co vyřešily, pokud vůbec něco, je sice známo ALE jejich příčinou byla, jak píšete o církvi, také neochota režimu přistoupit na nějaké ústupky.

Příčinou francouzské krize, která přerostla v revoluci byly ve skutečnosti především zbrojní výdaje na konfrontaci s Británií. ALE zatím co britská aristokracie byla ochotna své zdanění akceptovat, ta francouzská se tomu zuřivě bránila. A francouzští rolníci stáli neochvějně za Napoleonem z toho důvodu, že byl pro ně zárukou, že půda, kterou dostali za revoluce jim zůstane a nebude obnoveno nevolnictví a robota. Toho poté neodvážil ani režim za Restaurace.

Katolická církev nakonec nějaké reformy provedla, ostatně protireformace bývá někdy nazývána katolickou reformací. Ale to už bylo pozdě na zachránění jednoty církve.

J. Vintr 19.6.2019 21:51

Re: Někde jsem četl, že "hranice mezi svatořečením a

Hus měl smůlu, že se svými názory na změny v církvi přišel v nevhodnou dobu. Jeho upálení byla politická záležitost. Světská moc chtěla konsolidovat katolickou církev a předejít dalšímu rozkolu. Jak se ukázalo, byla to oprávněná obava, ovšem nedokazali tomu zabránit. Vysledkem byla spousta "náboženských" válek a spousta ničení a mrtvých

V. Církva 19.6.2019 10:32

A proč by tam ten sloup neměl být?

Pan Mařák (píše o náboženství spíš negativně) mne tentokrát překvapil.

Já o tom sloupu četl články ze strany nesouhlasné. Jde především o křesťany protestanty. Mariánský sloup vznikl po 30 leté válce, kdy byli u nás protestanté perzekvováni a odcházeni (J.A.Komenský). Myslím ale, že dobře ví že ti Švédi kteří dobývali Prahu byli víc hrdlořezové než protestanti. A ten sloup se stavěl jako dík za záchranu před nimi.

A myslím že by měli být protestanté velkorysejší. Dnes nejde o žablmyšší války ale o úpadek jakéhokoliv křesťanství. Proto bych pravděpodobně jako katolík podpořil jakoukoliv náboženskou iniciativu protestantů.

Protestanti jsou nazlobení kvůli pobělohorské perzekuci a zavraždění Jana Husa. Ale nerad bych jim musel připomínat kdo vyvraždil klášter na Velehradě, nebo pražske Františkány?

Jinak to že jsou proti komunističtí Piráti mne nepřekvapuje. Od těch nic konstruktivního nečekejme.

J. Vintr 19.6.2019 11:19

Re: A proč by tam ten sloup neměl být?

Veškeré protestantské odnože z katolické církve vznikly kvůli osobním ambicím jednotlivců a kvůli majetku. Proto protestanti pod záminkou vyznání rekvírovali majetek katolíků a naopak. Dnes už jsou tyhle věci naprosto pasé a není sebemenší důvod k vzájemné nevraživosti mezi křesťanskými církvemi. Je to už jen o zabedněnosti jednotlivců.

J. Pavelka 19.6.2019 15:54

Re: A proč by tam ten sloup neměl být?

Možná - ale vyprávějte to těm protestantům...

V. Církva 19.6.2019 16:47

Re: A proč by tam ten sloup neměl být?

Souhlas

J. Cyrany 19.6.2019 10:30

To je půvabné,

jak nás tu různí všeználkové poučují jaký význam tu ten sloup by měl mít. Symbolika je silná věc. A pokud sloup naši předkové vnímali , tak jak ho vnímali a strhli ho, je to zcela legitimní. A nějaké vysvětlování je na nic. Symbol je symbol. A nakonec Marie jistě nikomu tak nevadila , jako ten anděl co svým kopím probodává kacíře a odstartovává období politické a náboženské netolerance a nadvlády jediné správné katolické víry.

V. Církva 19.6.2019 10:48

Re: To je půvabné,

Tak o andělovi probldávajícím kacíře nevím. Jestli ro ale říkala posedlá Procházková, tak máte skvělé vzory (na cestu do pekel). Jinak komunisti strhavali celé kostely. U nás snad méně, ale Rusové by mohli vyprávět. Pokud i to berete jako legitimní přání předků, pak Pán Bůh s námi a všechno zlé pryč.

V. Církva 19.6.2019 11:07

Re: To je půvabné,

Pokoušel jsem se najít toho anděla. Dle popisu jeden probldával válku (lev) druhý mor (bazilišek), třetí hlad (drak), čtvrtý herezi (had).

To připomíná typický výjev archanděla Michaela probodávajícího bestii s rohy. Je to typická symbolika Archanděla Michaela, symbolu boje proti ďáblu. Chápu že to Procházkové vadí když archanděl probodává jejího pána proti kterému archanděl bojuje. Ale ještě má šanci se polepšit.

Jinak herezí můžou být míněni protestanti. Jenže ne všichni. Symbol hada spojený s protestanty kteří upálili mnichy na Velehradě či Praze je v pořádku.

J. Vintr 19.6.2019 11:21

Re: To je půvabné,

Nepište naši předkové, ale pár poblblých Pražáků. Všude jinde v naší vlasti podobné památky zůstaly stát.

J. Vintr 19.6.2019 11:23

Re: To je půvabné,

A jak na té soše poznáte, že jde o kacíře a ještě k tomu českého? Protože vám to někdo rekl.

J. Vobr 19.6.2019 9:46

EU JE MATIČKA DOBROTIVÁ !!!

:-)))

V. Kopta 19.6.2019 9:40

...

nemám nic proti panně Marii, ale mariánský sloup nemůže být nikdy symbolem smíření neb v tom sousoší je také anděl který kopím probodává českého protestanta a panna marie stojí na draáí hlavě která symbolizuje porážku protestantů a tedy i českých stavů. Tohle podporovatelé sloupu přecházejí mlčením. Ten sloup nebyl postaven jen na oslavu pár studentů, to je účelová lež, ta symbolika je jasná.

V. Kopta 19.6.2019 9:41

Re: ...

na dračí hlavě...

J. Vintr 19.6.2019 11:26

Re: ...

Už jsem to napsal výše. Jak na nějaké soše poznáte, že má jít o českého protestanta? Čím se liší český protestant od jakékoliv jiné lidské figury?

J. Pavelka 19.6.2019 15:05

Re: ...

To ale potom to celé můžeme chápat jako abstraktní sousoší....co to má znamenat, nevíme, poku nám to někdo neřekne nebo nenakuká....

Z. Rychlý 19.6.2019 9:20

Dejte na vršek sloupu sochu

svaté Gréty a bude po protestech. Kdo si přesto dovolí protestovat, dostane zcela demokraticky po hubě. Sloup bude znázorňovat vítězství mdlého nad normálním.

Greta akbar.

M. Smidova 19.6.2019 9:13

Jsem pro Mariánský sloup na Saroměstském náměstí

S. Ševeček 19.6.2019 9:08

Máte na mysli tu

pseudokopii památníku Pokoření Čechů Habsburky?

E. Derat 19.6.2019 9:34

Re: Máte na mysli tu

Je hned vidět, že jste odborník. Jedná se o kopii, odsouhlasenou pražskými památkaři pseudoševečku.

S. Ševeček 19.6.2019 9:04

Sudeťáci jsou protestanti, nebo

katolíci?

K. Janyška 19.6.2019 9:02

MM,

ťululum ? dzp.

J. Vrzal 19.6.2019 8:51

Hm, ano, aneb jak demagogicky prekroutit

historickou udalost podle aktualni ideologie.

Jinak, Habsburkove byly konzervativci a nejakymi socialisty pohrdali a branili se jim. Tak vice nez 2 stoleti uspesne vzdorovali pruske(nemecke) a turecke snaze o invazi do stredni Evropy. Pokud toto delali, melo pro Cechy byt v habsburske risi ("Kdyby nebylo Rakouska, museli bychom si jej vytvorit"). Jenze v druhe polovine 19. stoleti jednak Prusku podlehli a druhak se stali spojenci Pruska - tedy uz Nemecka a pak take Turecka ve Velke valce.

V ten okamzik nedavalo pro cesky narod naprosto zadny smysl byt s Habsburky, ale zaridit se sami podle sebe. A bohate se to Cechum vyplatilo. Ceskolsovensko bylo a je epochalnim statem pro cesky a slovensky narod. Jinak, austrokatolicismus byl jasne danou ideologii habsburske rise od dob westfalskeho miru. A je tudiz jasne, ze pri konci habsburske rise musel pryc stejne jako jeho symboly.

Clanek je typicka Marakovska demagogie.

E. Derat 19.6.2019 8:45

Pan Mařák je známý eurohurvínek, a tak

tomu jeho článek odpovídá. Leč i já jsem pro obnovu M.S. ,a tak i přes mojí nechuť k EU a přání jejího rozpadu se v tomto případě k němu připojím. Koneckonconců i západní spojenci se připojili k SSSR, když chtěli porazit nacistické Německo. Takže účel světí prostředky.

E. Derat 19.6.2019 8:54

Re: Pan Mařák je známý eurohurvínek, a tak

koneckonců

V. Liptovský 19.6.2019 8:41

"Nemecko-české přátelství"...

...je slovné spojenie prinajmenšom paradoxné... Mohli byť priateľmi Dávid a Goliáš? Poznám najmenej tri dôvody, prečo v danej situácii nemohli. A pokiaľ ide o nemecko-české priateľstvo, tých dôvodov je najmenej trojnásobok. Samozrejme, ak za priateľstvo nevydávame vazalský pomer.

S. Netzer 19.6.2019 9:38

Re: "Nemecko-české přátelství"...

"Vazalský poměr", když oba státy jsou rovnoprávnými členy dvou spojenectví?