22.3.2023 | Svátek má Leona


Diskuse k článku

POVÍDKA: Věrný sluha

„Příkaz nelze provést, pane, dveře drží zvedák, na který jste automobil ráčil postavit, pane. Kola nejsou nasazena. Bylo by nutno kola nasadit, pane.“

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Hatina 31.12.2022 7:40

Ono může být i hůř. Když pan Asimov kdysi formuloval známé tři zákony robotiky, tak k tomu připsal hned knížku "Já, robot" ve které je vlastně popíral na základě podobných verbálních neporozumění.

Takovému robotu pak stačilo říct otráveně aby se "ztratil", a on fakt zdrhnul, že ho pak hledala pátračka po celé planetě.

A úplně nejdrsnější byla povídka Lhář, kde popisoval experimentálního robota který dokonce uměl číst telepaticky i myšlenky lidí. Což sice vypadalo nadějně , jenže pak po nějaké době zjistili že jim ten robot nestydatě lže.

Chvíli to trvalo robopsycholožce Susan zjistit , proč. Právě proto že uměl číst - všechny jejich myšlenky, tak často věděl, že by jim tou pravdou citově ublížil, což ale podle prvního zákona nesměl.

Blbý je že na to přišla až potom co jí sám podvedl. Nakecal jí že jí jeden kolega míluje a chce jí požádat o ruku. A když jí ten kolega oznámil, že si bere jinou, tak si to pak vyřídila s milým robůtkem, že z něj zůstala hromada plechu...;-D