Pátek 13. září 2024, svátek má Lubor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Chceme pro vás bezpečné a kvalitní diskuse, proto mohou diskutovat pouze přihlášení uživatelé.

Využijte nejrychlejší přístup do diskuse pomocí přihlášení přes Bankovní identitu.

Přihlásit / Registrovat

PK

Matematika vás může duchovně obohatit o mnoho řádů více než jakékoliv umění ovšem za cenu daleko větší práce při "tvorbě" i "konzumaci".

Hlavní příčina proč osobně uměním převážně pohrdám, je, že jsme se od Albrechta Dürera, který na každé rytině měl nějakou vědu, patonská tělesa, tabulky s prvočísly (protože o tom měl povědomí) dostali k malířům, kde nerozeznáte plátno od hadru na otírání štětce. Tedy snaha "sdělit" - cokoliv - výrazně dominuje nad pracovitostí.

Foto

Jak se pozná umění od braku? Nebo: Může být umění něco, co je současně k něčemu? Nebo: Je umělecká kvalita měřitelná (třeba procentem obdivovatelů)? Nebo: Stačí, když se to "líbí" aspoň autorovi? Nebo: Je "umění" cokoli, co vytvoří "umělec"? A naopak?

Foto

- a pozná se vůbec? A může být svěle napsaný brak uměním?

- může, bezpochyby. Případně něco, co je k něčemu, může mít uměleckou hodnotu

- měřit a kvantifikovat můžete cokoliv, stačí zvolit nějakou metodu. Ale výsledek měření bude mít jen takovou hodnotu, jakou mu budete přikládat. Příklad: můžete průzkumem kvantifikovat, že se dílo líbí přesně sedmi lidem z tisíce oslovených. Můžete vyslovit soud, že oněch 7 promile je málo na to, aby dílo bylo považováno za kvalitní. Ale pokud budete patřit mezi těch sedm, nemá pro vás metoda ani výsledek toho měření vůbec žádnou výpovědní hodnotu, protože vám se to prostě líbí

- jedna z definicí umění říká, že umění je to, co je za něj společností považováno. Jinak řečeno, samotný autor nestačí, chce to alespoň další dva lidi, kteří by vytvořili společnost :-)

- z předchozí definice vyplývá, že dílo musí být společností za umění pokládáno aby bylo uměním, bez ohledu na to, jestli ho vytvořil umělec. A jiné definice UNESCO mimo jiné předpokládají, že umělec je ten, kdo vytváří umělecká díla a je společností za umělce považován

VM

I umělecký kovář dostane zakázku na dílo teprve potom, co se předvedl že umí a to zadarmo, že -

a v honorářích si může následně úročit tu svoji první práci.

Tak to bývalo s uměním všelijakým staletí, tisíciletí a tak by to mělo fungovat i dnes

MK

Tehdy ovšem byli mecenáši, kdežto dnes si za většinu z nás na mecenáše hraje stát a kolik asi tak umělci dají dohromady hlasů?

JP

Neberte si matematiku do úst. To je nad vaše schopnosti!

LD

Současná doba, vymknutá z kloubů, je schopná považovat za "umělce" kdejakého pomatence. Například nějakého Davida Černého!

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz