Neviditelný pes

JEN TAK: Vojenské recepty

8.10.2022

Já bych si dal topinku na sádle! S česnekem! Topinky jen tak na sádle jsou dobrý, ale za nějaký čas se omrzí. Člověk, který má ještě žlučník a jiné části jako dvanácterník, žaludek, a tak vůbec v pořádku a nevadí mu občas nějaký ten beďar z příliš pálivého, tedy člověk „mužský“, by si dal něco delikatesnějšího.

Ovšem k tomu občas potřebuje nějakou dlouhonožku, přítelkyni nebo, když to nejde jinak, manželku. Což sice dneska není moderní, ale najdou se lidi, co se dodnes žení. Chlap se ženskou. Divný, ale fakt to ještě existuje!!!

Máme-li tedy doma nějakou takovou, nejlépe když jí požádáme o to, aby nám něco dobrého připravila. Jsme-li bez jakékoliv ženy, nebo rádi kuchaříme, připravíme sami:

Ďábelská topinková směs do foroty

Složení:

1,5 kg rajčat,

2 kg paprik,

50 dkg cibule,

3 až 5 feferonek,

1 hlavička česneku,

2 dcl oleje,

3,5 dcl octa

20 dkg pískového cukru

lžíce soli

Příprava:

Nejprve si seženeme skutečná rajčata vyrostlá na poli nebo na zahradě. Dobře uzrálá. Rajčata ze supermarketu jsou většinou až na keříčková, co se prodávají i s kusem stonku, k výrobě nevhodná. Nemají pořádnou potřebnou chuť.

Rajčata, papriky a cibuli umeleme nebo rozmixujeme. Přidáme olej, ocet, sůl a promícháme. Společně na mírném ohni asi hodinu až hodinu a půl povaříme. Stále mícháme, aby se to nepřipálilo.

Ještě horkou směs plníme do čistých sklenic, dobře uzavřeme, otočíme dnem vzhůru, necháme vychladnout a již nesterilujeme. Uložíme do chladna. Tuto směs mažeme na topinky či tousty nebo můžeme používat jako pikantní přílohu k masu.

Olomoucké topinky

Složení:

několik – asi 6 až 8 krajíců chleba

3–4 tvarůžky

30 dkg plátkového sýra

2 cibule

1 lžička grilovacího koření

pepř

olej na potření případně smažení

Příprava:

Topinky opečeme z jedné strany a neopečenou stranu položíme na pečící plech nebo na grilovací rošt, na který jsme položili lesklou grilovací folii.

Olomoucké tvarůžky rozdělíme na jednotlivá kolečka. Na připravené topinky namazané česnekem naklademe kolečka tvarůžků, na ně položíme plátkový sýr, na plátky nakrájenou cibuli a posypeme grilovacím kořením a pepřem (možno i pálivou paprikou). Dáme péct do trouby nebo na grilovací rošt.

Aby se nám zachovaly vůně a nic nevyteklo, můžeme folii potřít olejem, udělat z topinky, syrečků a sýra kopeček, celé to zabalit do folie a dát do trouby nebo na grilovací rošt. Většinou stačí grilovat nebo nechat zapékat v ohřáté troubě 5 minut.

Pijeme k tomu pivo nebo víno.

Někdy v podzimní houbařské sezóně přijdeme z hub a uvědomíme si, že protože je dobrý rok, tak už máme houby všude. Sušené, v octě i oleji, smaženici už jsme měli desetkrát a bedly jako řízky pětkrát a vůbec. Ale nejděte na houby, když rostou. To byste se přímo protivili národní vášni, za kterou vděčíme panu profesorovi Smotlachovi. Jak říkaly v jeho době staré babičky: „Dejž mu Pánbůh za to věčný nebe.“ Jestli se někdo o nás, Čechy všech národností zasloužil, bez ohledu na politiku, byl to pan profesor Smotlacha.

Takže, když zbydou houby, třeba všelijaké babky a malé borováčky a nějaké pošvatky a holubinky, udělejme si topinky s houbami. Jak? Takhle:

Topinky s houbami a sekanou

Složení:

8 menších krajíčků chleba (veky)

8 plátků sekané

30 dkg hub

hořčice

1 kapie,

1–2 cibule,

1,5 dcl oleje

zelená petrželová nať nebo sladká cibule

mletý pepř

sůl

Nakrájené houby opepříme a udusíme na zpěněné cibuli.

Vydusíme případně přebytečnou vodu. Pak osolíme. Opečeme na sucho na plotně krajíčky chleba a na oleji plátky sekané. Topinky potřeme hořčicí, položíme na ně sekanou a na ni naskládáme udušené houby. Anebo podle chuti můžeme vydušené houby smíchat s hořčicí a směs položit na sekanou na topince. Lépe to pak celé drží. Ozdobíme petrželovou natí, nebo najemno nasekanou sladkou cibulí a na nudličky nařezanou kapií.

Ale stejně nejlepší byly ty topinky na vojenským sádle. I když to bude nejvíc asi tím, že nám tehdy bylo dvacet. V tý době je „nejlepčí fšecko“.

P. S. Ono nejde vždycky jen o to, na co bychom měli chuť. Ale také jak si to připravit. A protože jídlo není nutno vždycky připravovat jen v kuchyni paneláku, o tom, jak si udělat gril nebo zahradní krb a třeba i postavit kachlový sporák a jaké dobroty si na nich můžete připravit, to všechno jsem pro vás napsal v knížkách, které najdete na netu.

Snad jste tu trochu samoreklamy snesli. Protože jak to říkal pan režisér, když jsme točívali Receptář a koukali jsme na to, jak se nám to povedlo: „Musíme si to pochválit. NIKDO jinej to za nás neudělá!!!“

Václav Vlk st.

Pokud vás vyprávění a recepty zaujaly, mám ještě posledních pár kusů na skladě pro Vás s výjimečnou cenou. Objednat můžete na kaiserova@jonathanlivingston.cz

Cena 100 Kč +70 Kč poštovné, pokud zaplatíte dopředu. Na dobírku 100 Kč+120 Kč poštovné. Bohužel pošta nám podražila.



zpět na článek