28.9.2023 | Den české státnosti


JEN TAK: Uzenáče nechytíš

30.11.2022

Ale jinak rybáři, co chytají ryby a pak je hází do vody mi připadají, jako bych já chodil na borůvky, co nejopatrněji jich natrhal bandasku a pak šel a vysypal je na lesní mýtinu. Jak ten... Né, já to neřeknu, voni by už mi nikdy žádnou rybu nedali!

Když to píšu, myslím na ryby a rybáře. Je večer, na smrku před oknem cvrliká nějaký pták a já s plnou vážností konstatuji. Už jsem toho napsal a už jste si momentálně početli, milí čtenáři dost!

Já jdu teď do kuchyně, tam na mně čeká voňavý uzenáč, měkký držkovský chleba. Solené máslo, to v červeném obalu, už hodinu odpočívá, aby nebylo tuhý a dalo se líp roztírat a taky takhle odpočinutý máslo má lepší chuť. A já si toho uzenáče dám i s tím mastným papírem na talíř – když jsem nebyl ženat, stačil mi úplně jen ten papír – nakrájím si chleba na krajíce, natřu máslem a pochutnám si.

Kdo chce, může si pochutnat se mnou. Ovšem na SVÉM uzenáči. Jo, že nemáte uzenáče připraveného? No tak to je ovšem jen a jen vaše chyba.

Jděte, kupte si uzenáče, měkkej chleba a dobrý máslo a můžete si mezitím opakovat v hlavě tuhle kapitolku znovu. Anebo nějakou jinou. A nebo si přečíst některou z mých knížek na téma Krby, kamna, atd., třeba „Udírny a zahradní krby“ a nebo „ Zahradní krby a grily“ a, kupte si nejdřív nějakého vuřta a zkuste vyudit a když vám to půjde, tak to zkuste s rybou. Ale pozor, není to tak jednoduché! Potom ovšem čtení, co a jak se dá udit a grilovat, možná dostanete chuť na něco úplně jiného, ale s tím, s tím už vám vážně nepomůžu.

Když se tak bavíme o rybách a o jídle a jiných okoličnostech života, jistě vás už taky někdy napadlo, že existuje děsná fůra věcí, o kterých kdekdo mluví, píše, vypravuje, a tak a nikdo, anebo skoro nikdo tu dotyčnou věc neviděl.

Například UFO. Existují kluby UFO, webové stránky UFO, vojáci prý hlídají UFO, ufáci prý unášejí ženské a dělají s nima nemravné pokusy, jak jsem se dočetl v jedné knížce, a tak vůbec. Ale najděte mi někoho, kdo mně přivede k UFO a řekne: „Šáhni si.“

Václav Vlk st.

Pokud vás vyprávění a recepty zaujaly, mám ještě na skladě knihu pro Vás s výjimečnou cenou. Objednat můžete na kaiserova@jonathanlivingston.cz

Cena 100 Kč +70 Kč poštovné, pokud zaplatíte dopředu. Na dobírku 100 Kč+120 Kč poštovné. Bohužel pošta nám podražila.