28.11.2022 | Svátek má René


JEN TAK: Recepty pro půlnoční lednici

3.10.2022

aa

Takže, shrneme-li tento příběh a jeho naučení, pomněme, že dobře uděláme, dříve, než se budeme v noci plížit k lednici, když si připravíme včas, v dobách klidu, míru a odpoledního slunečního svitu, do lednice něco dobrého. Je sice vědecky dokázáno, že chlap nenajde v lednici ani jeden z deseti jogurtů, co tam manželka odpoledne dala a které tam evidentně jsou. Ale tím se nenechte pánové zneklidnit. Když si ten dlabanec do lednice dáme předem sami, tak ho, proboha, snad i sami najdeme?!? Tedy možná. A když né, tak v nejhorším případě vzbudíte manželku. Pořád lepší poloviční porce než žádná, že ano?!

Jaká že a čeho by ta porce noční lahůdky měla být? Nejsme barbaři, ani počítačová mládež, abychom si „kak v amerikánskom fílme“ kupovali na noc hotové bagety. My si něco připravíme předem sami.

Třeba... třebáááá... třebáá...

Chleba pod cihlou

Recept je počítán pro 2 osoby – muže a ženu pro půlnoční romantické randevů „U lednice“. Pozor, jídlo se připravuje zásadně večer předem!

Ingredience

6 krajíčků selského bílého chleba

4 nakládané kapie, dobře okapané, nakrájené na proužky

2–3 lžičky dijonské hořčice

1 lžička balsamického octa

2–3 lžíce olivového oleje

1 lžíce teplé vody

sůl

pepř

trocha pomazánky z černých oliv nebo 5-6 kusů rozmixovaných

cca 250 g čerstvého ovčího nebo kozího sýra

miska okapaných naložených hub, například lišky

3–4 plátky sušené šunky Jamon nebo prosciutto (je to skoro to samé)

pár koleček pikantního salámu na tenko nakrájeného, já dávám přednost měkkým salámům

směs bylinek jako je bazalka, petrželka atd. nebo provensálská směs

hrnek volně naplněný polníčkem, s přidáním rokety, mladého špenátu a podobně – prostě něco zeleného čerstvého

Příprava:

Připravit zálivku našleháním octa s hořčicí. Pomalu přikapávat za stálého šlehání olej a teplou vodu. Přidat sůl, pepř a našlehané dát stranou.

Vzít tři krajíce chleba, potřít pastou z oliv, a na ni poskládat proužky kapie. Na ně poskládat houby a rozdrobit ovčí sýr. Pokapat vše polovinou zálivky. Poskládat šunku a na ni houby a pokapat je zbývající zálivkou. Pokud nemáme pršut anebo španělskou šunku jamon, použijeme kolečka tvrdého salámu. Povrch posypat bylinkami, salátem a nahoru přiklopit druhý krajíc.

Pevně zabalit celý chleba do mikrotenového sáčku a nahoru položit cihlu (anebo něco podobného těžkého), zabalenou do alobalu. Na zatížení je také možno použít těžkou pánev, nebo prkýnka s nahoru naskládanými konzervami atd., aby manželku netrefil po otevření lednice šlak, kdyby tam našla zabalené cihly.

Schovat do lednice.

Před podáváním je možno nakrájet chleba na části. Mimo noční pochutnání se také výborně hodí pro pohoštění na chatě nebo chalupě.

Zapíjíme pivem nebo bílým vínem.

Máslo s chutí středomoří

Ingredience:

250 g kvalitního másla

6–8 nasekaných kapar,

5–6 nasekaných sardelek,

2 stroužky česneku

trocha citronové šťávy

4 rajčata sušená na slunci

sůl a pepř

Příprava:

Máslo vyndáme včas z lednice a necháme odpočinout při pokojové teplotě, až bude krásně mazací. Smícháme změklé máslo s kapary, sardelkami, nasekaným česnekem, citrónovou šťávou a jemně nasekanými rajčaty. Osolíme a opepříme. Misku zakryjeme a dáme odpočívat. Nejprve 1 hod. v pokojové teplotě, aby se chuť ingrediencí v másle dobře rozvinula. Pak můžeme dát do lednice, ale to bude zbytečně o půlnoci ztuhlé.

Máslo si jako chuťovku mažeme na měkký bílý chléb, můžeme posypat kapary. Zapíjíme červeným vínem, nejlépe španělským Rioja.

Můžeme si také udělat, máme-li čas, protože jsem nespavci, třeba

Křehké jogurtové kuřecí řízky

Ingredience:

kuřecí prsa

jogurt bílý smetanový

vejce

sůl

pepř

strouhanka nejlépe smíchaná se sezamovým semínkem

muškátový květ (ale je možno také použít kvalitní kari,

sladkou mletou papriku, utřený česnek a podobně...)

Příprava:

Kuřecí řízky jemně naklepeme, osolíme, opepříme. Připravíme marinádu: bílý jogurt smícháme s vejci a osolíme, opepříme a přidáme koření.

Původní recepty doporučují muškátový květ, ale fantazii se meze nekladou. Já preferuji provensálské koření. Řízky vložíme do marinády a necháme je v ní minimálně do druhého dne uležet.

A pak po opatrném vyjmutí je obalíme pečlivě ve strouhance.

Namarinované řízky jsou křehké, a proto s nimi při smažení zacházíme opatrně. Smažíme na kvalitním oleji, nejlépe slunečnicovém.

Osmažené řízky můžeme jíst pochopitelně hned, ale můžeme si je přikryté utěrkou, aby nenavlhly, nechat v chladném místě na půlnoční večeři ve dvou, třech, čtyřech.

Proč zrovna v tolika lidech? Protože jeden nikdy neví. Neboť jak říkali Skoumal a Vodňanský, postel slouží k odpočinku jednotlivců, dvojic i celých kolektivů. Stejně to tak může platit o půlnočním setkáním nad dobrotou. A nikdo netvrdí, že potom musíte zalejzat ausgerechnet do jedný postele!

Tedy, mezi námi, tohle je jedna z věcí, kterou nám může dnešní mladá generace závidět. V dobách, kdy nebyl AIDS, a taky nebyly počítače a mobily a bylo fůra volnýho času, tak jak říkala buď Brigitte Bardot, nebo Jane Fondová: „Všichni se jednou stejně sejdeme v jedný posteli!“ Heč mládeži, to jsme se měli! Tulit se v posteli. Sice bez ajfounů , ale bylo to určitě zajímavější než čumět do malinký obrazovky.

Ale vraťme se k jídlu, to je trvalejší zábava než sex. Vhodným doplňkem ke křehkým řízečkům je takzvaný selský bramborový salát. Na hrubé kousky nakrájené uvařené studené brambory, promíchané s kousky cibule – s hodně kousky cibule!!, zalitý jen lehce olejem a jen výjimečně s trochou majonézy. A dochucený octem nebo nálevem ze sladkokyselých okurek. A pokud se o půlnoci konzumuje selský salát s cibulí a octem, jde se pak většinou už skutečně spát. A ne „spát“.

Takže je to vlastně takový profylaktický pokrm proti sexu, promiskuitě a přenosným pohlavním chorobám vůbec. Protože když se dva – i více jedinců o půlnoci nacpe řízkem a selským salátem s cibulí, pak nezbude skutečně nic jiného než si jít lehnout, otočit se k sobě zády a spát a spát...

Václav Vlk st

Pokud vás vyprávění a recepty zaujaly, mám ještě posledních pár kusů na skladě pro Vás s výjimečnou cenou. Objednat můžete na kaiserova@jonathanlivingston.cz

Cena 100 Kč +70 Kč poštovné, pokud zaplatíte dopředu. Na dobírku 100 Kč+120 Kč poštovné. Bohužel pošta nám podražila.