Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

JEN TAK: Prázdniny

diskuse (5)

Když děti vyrostou, až už jsou velké a často mají už svoje vlastní děti, přijde člověk o mnohé radosti, které mu původně připadaly jako veliké starosti. Třeba takové prázdniny. To byl někdy problém. Časový.

Mluvíme o prázdninách v době, když je dětem ještě tolik, že jezdí s rodiči na dovolenou, a není to pro ně za trest. Ani pro děti, ani pro rodiče. Vraťme se tedy do doby, kdy naše děti byly ještě dětmi.

„Klukům začínají prázdniny!“ pravila žena a významně na mě pohlédla. Tím bylo řečeno vše o tom, co si myslí, dále co mám zařídit, a v této krátké větě bylo navíc obsaženo, že ona, chudák ženská, si to všechno zase odtrpí.

No a co má být, jsou prázdniny! Jako bych já snad nařídil, že děti budou mít dva měsíce prázdnin a my máme jen tři neděle dovolené! Ovšem fakt je, že manželky jsou vždycky pevně přesvědčené, že za všechno můžou manželé. A často i za ty děti. Jako že vůbec jsou. Ty děti.

Co se týče dětí a manžela, pravil kdysi klasik: „Každá ženská má naprosto geniální děti a úplně neschopného manžela, čímž je pochopitelně naprosto frustrovaná.“ (Takže si musí, ale musí! jít koupit botičky nebo šatičky, aby se s tím nějak duševně vyrovnala, jak zase říkala moje maminka.)

Ale to je na jiné povídání. Naše děti jsou, pánové, nepochybně „naše“ děti. Někdy jsou nám tak podobné, až nás z toho jímá děs. Když si vzpomeneme, co my jsme v mládí vyváděli. A hlavně o prázdninách.

Protože prázdniny – to je věc, která mě ještě dnes dokáže pohladit jako za klukovských let. Slunce svítí, rybník zve ke koupání, zrají třešně a na téhle představě nic nezmění ani to, že pamatuju červenec, kdy byla v polovině měsíce v poledne teplota na teploměru na chalupě stejná jako na Štědrý den minulého roku, to jest šest stupňů nad nulou, a stejně lilo.

Když jsem to památné léto přinesl košík křemenáčů, chtěli ostatní chalupáři vědět, jestli neměly na sobě hubertusy. Když vyrostly v takovýhle „kaltně“. Taky s těmi třešněmi je to u nás na chalupě poněkud jinak. U nás občas zrajou třešně v srpnu a pozdní se dají trhat i v září, společně s ranými švestkami. To byste koukali, co to dělalo za bolševika s lidmi, když jste jim v září nabídli hrst čerstvých třešní. Mysleli si, že jste dostali devizový příslib, anebo že máte „strejdu v Americe“, který vám posílá bony.

Ale nechme vzpomínky na studené července, protože ať přijde léto studené nebo teplé, školní prázdniny začnou. Hned zkraje prázdnin jsme odvezli na chalupu děti, protože na první turnus tábora jsme je nikdy nedostali. Nikdy. Stejně jako nikdo z mých známých. Doteď. Někdy mám dojem, a to se s výměnou režimu nezměnilo, že první turnusy táborů jsou něco jako příběhy sci-fi. Je to a přitom to není. Věci snové a neskutečné. Kdykoli a kdokoli přihlásí z mého okolí dítě na první turnus, zjistí, že je obsazen. Nikdy jsem se nedozvěděl kým. Třeba tam jezdí Marťani.

A tak se na začátku prázdnin naložila babička a děti a odvezly se na chalupu. Nejlépe několik babiček v kruhovém hnízdění, v chalupách blízko sebe, aby se babky vzájemně hlídaly, když už nejsou nejmladší. Starším dětem se uložilo, aby měly rozum a daly pozor na babičku. Kdyby něco, ať jdou za babičkou do vedlejší chalupy, telefon že mají na statku (kdo tehdá něco tušil o mobilech!!) a hlavně ať moc nezlobí. Babička dostala instrukce, ať nekupuje zbytečnosti v pojízdné prodejně a necpe děti čokoládou, což ona hbitě přislíbila a v duchu vzpomínala, jestli nezapomněla dát do kufru i tu švýcarskou čokoládu, co koupila v Tuzexu. Jen aby se jí po cestě neroztekla.

Rodina i s babičkou se tedy odvážela na chalupu, a pokud na ženu nezbylo místo v autě, tak děkovala osudu. Konečně se po nervácích s vysvědčením, tábory, balením a po všech jiných povinnostech jednou vyspí, doma uklidí a bude mít alespoň chvíli pro sebe.

Auto dorazilo na chalupu s nákladem balíků a kufrů, dětí, babičky a psa. Na místě rodina vyložila náklad a v neděli si jel táta užívat s vlastní ženou prázdniny do města. Na chalupě nechal děti, babku a dědu. Na toho bych málem zapomněl, zatracená emancipace.

Ovšem pokud děda je anebo byl. Dědové – to bylo a je úzkoprofilové zboží. Děda byl už za nás nedostatkové zboží. A když něco chybí, tak to je špatné. Klukovi chybí děda. Jak kluk nemá dědu, chybí mu kus dětství a vzor, jak se vlastně má mužský chovat. Děda už je tak starý a tak moudrý anebo pošetilý, podle toho, kdo to hodnotí, že poradí vnukovi, jak se leze na strom, jak se chytají načerno pstruzi, zapaluje ohníček a pečou buřty, a když jde vnuk sousedovi na hrušky, děda dává „bacha“. Děda taky umí spravit kolo, má dost času, aby vyřezal lodičku, a opraví elektriku, když babička remoskou vyrazí pojistky. Tak nezapomeňte, děda je strašně důležitý. I když leze tátovi občas na nervy. Nebýt dědů, mnoho chalup by bylo nedostavěno, mnoho stromů nezasazeno, mnoho synů by nevědělo, jak se naklepe kosa. Klukovi by chyběl ten nejvěrnější a nejchytřejší kamarád.

V pátek dorazí na chalupy, které bývají obsazené po celé prázdniny, tátové a mámy.

Zkouknou děti, babičky, s kamarády si dají v hospodě pivo. A v neděli se jede domů, v podivně prázdném autě. Děti si ani moc nevšimly, že tu rodiče byli a že zase odjeli, mají své důležitější dětské starosti. Babička si oddychla, děda si konečně sedl. Doma se rodiče radují, že jsou konečně jednou úplně „opuštění“. Když má člověk dvě děti, potřebuje být čas od času alespoň na chvilku úplně opuštěný, aspoň na pár dní, aby se nervy vzpamatovaly. A až pojede s dětmi na dovolenou, aby se je nesnažil pohlavkovat hned na začátku. A děti aby se těšily, že pojedou s rodiči na prázdniny. Což jim stejně dlouho nevydrží. Jen co se porozhlédnou po světě a trochu povyrostou, budou chtít vyletět z hnízda.

A máte-li v životě skutečně štěstí, přivezou vám dnes vaše velké děti svoje malé děti a vy budete v úloze dědy a babičky. A na chalupě začnou zase další krásné prázdniny. Užívejte si je. Vnuci a vnučky rostou neuvěřitelně rychle a čas utíká tak rychle že kluci najednou začnou mutovat a holčičky si potajmu prohlíží hrudník v zrcadle , jestli už se něco nevzdouvá .A pak začnou jezdit jinam a s jinými a náš svět se zase posune o něco dále.

Václav Vlk st.

Koupit eknihu Hurá na chalupu můžete v knihkupectví Kosmas
chalupu
Jan Kovanic
24. 7. 2024

Mince snad skutečně vydává Republika Kongo, avšak nabízejí je nám chytráci z provařené firmy ČESKÝ...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Petra K.
24. 7. 2024

Jedno ze dvou letošních překvapení. Kalendář! Sláva veliká!

Jan Ferenc
24. 7. 2024

Je nutné chápat zvolení Ursuly z Leyenů také jako rozhodnutí za plynulé pokračování dosavadní...

Lubomír Stejskal
24. 7. 2024

Za americkým prezidentem zamířil 22. července premiér Netanjahu. Na novou situaci reagoval slovy:...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Lukáš Kovanda
23. 7. 2024

Predikční platformy, jako je PredictIt, jež umožňují sázet na výsledek prezidentského klání jako...

Lidovky.cz, ČTK
24. 7. 2024

Počet nakažených žloutenkou typu E je v Česku oproti předchozímu roku dvojnásobný. Může za to...

žof Žofie Nováčková
24. 7. 2024

Za loňské vlámání se do soudní síně při líčení v případě bývalé novinářky Jany Peterkové padly...

Lidovky.cz, ČTK
24. 7. 2024

Polostátní energetická společnost ČEZ zahájila ve středu jednání s korejskou firmou KHNP o smlouvě...

kh Kateřina Havlická
24. 7. 2024

Komisař policie v americké Pensylvánii Christopher Paris během úterního slyšení v Kongresu...

Josef Kopecký
24. 7. 2024

Na jednání vlády překvapivě dorazil prezident Petr Pavel. Jednal s ní o zprávě o zajištění obrany....

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz