6.12.2022 | Svátek má Mikuláš


Diskuse k článku

JEN TAK: Píseň lidová a píseň lihová ( 1 )

Celý život poslouchám a čtu, že je něco čím dál tím horší. Cigarety kouří údajně čím dál mladší děti, nezletilí adolescenti se opíjejí ve věku stále mladším a mladším, a čím dál tím míň se zpívá. Tohle na mě chrlí profesně zainteresované skupiny, tedy politici, novináři a pedagogové a policajti celý život.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Lapil 9.8.2022 16:15

Coby. Napíšu "hledej metafory" a z děcek budou vzdělanci.

Z. Lapil 9.8.2022 16:13

U nás se tomuhle říká pivní punk.

S. Kalužík 9.8.2022 12:18

Co máte proti Michalovi? Já ho taky nerad! :)

F. Zrcek 9.8.2022 10:38

Nad českými obrozenci bych nelámal špacírku. Takový p*asák Karel Jaromír, rozverná Božena a plejáda buditelů českých prolezlých nemocemi lásky invokuje úplně jiné písničky, pohádky a horory, než se pak dostaly do čítanek. Tam najdem jen ty faráře, řídící učitele a lásku k bohu, vlasti a přírodě. To podstatné, co dělá píseň doopravdy lidovou, jaksi globálně přes prostoročas, to se z hrdel line až spolu s odbouráním zábran nejlépe při něžných dotycích před odchodem do tmy - a není to u nás ani šanson, ani david ani nohavica. A mně pane Vlk pak už zbývá jen utěšování s pomocí té jediné legální molekuly....

R. Polášek 9.8.2022 10:06

Krásně to svého času popsal Nohavica. Jak popisoval, jak lidi mají rádi různé hudby , folk, rock, jazz, vážnou hudbu atd , ale jak přijdou do hospody na pivo, tak po nějakém hraničním počtu půllitrů všichni zvednou půllitry, ťuknou si a začnou ryčet:

Co jsteééé hasičííí, coó jste dělaliíí....

V té době mého mládí to byla ta jedna z těch takových písní spojujících lidi.

Je otázka, jak to je dnes, která píseň dnes takhle spojuje lidi. Doufám, že to není Michal David.

J. David 9.8.2022 7:23

"V tej naší áleji, běhny se válejí, já dneska nepíchám, já dneska nepíchám, kulky mne pálejí...".Nebyly to ale švestky? Nebo "Okolo Suče, voděnka téééče, nemohla vestoje, musela v kleče...". Dětská vesnická hudební říkanka "Anka vstávej, nezahálej, Tonda kosu brousí, Anka vstala, s půdy chcala, pochcala mu fousy". Tohle bych CERMATu doporučil do "maduríd", zatímco Tonda kosu brousí v "jsoucnosti", Anka mu fousy pochcala v "minulosti". Jazykozpytci a regentschori, hrr do mne.

P. Pospisil 9.8.2022 5:52

Náměty těch lidových písní... co jsem tady na jižní Moravě odposlechl, tak 45% je o chlastu, 45% o babách (no dobře, o lásce, ať jsem korektní), 5% o vojně (a chlastu a holkách) a 5% opěvuje krajinu (a chlast a baby). Jo a ty první dvě skupiny se často prolínají navzájem.

L. Písařík 9.8.2022 5:42

pANE, VYSTŘÍHEJTE SE zaběhlých klišé, co se osvěžování zpěvem po práci týká - pamatujete na vynikající film Všichni dobří ......... Podle mé zkušenosti člověk unavený se nabaští a ulehne, kdežto udřený pouze ulehne a jí až potom. Niterné pocity českého lidu vyjadřuje spíše píseň lihová. Nedejte se však zvyklat a pokračujte v zajímavé úvaze ke zpestření trudného života v dobách inflace, která doléhá na:-( naše bedra jako prut - to pravil klasik.;-(