24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

JEN TAK: Musí se to jen trochu nahodit!

„Helejte se, pane,“ řekne prodávající vesničan, (či v horším případě realitní agent) „zdi jsou dobrý, fortelný, ty stavěl eště náš dědek. To stačí akorát nahodit, ta střecha je taky dobrá, jinak jen pár drobností, ale, pane, to vokolí...,“ snaží se venkovan odtáhnout zájemce kousek dál, aby ten neměl čas si nic moc prohlížet.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Černý 10.7.2022 18:25

Jo. A až se to ten domácí mistr naučí a svůj projekt dokončí, pak si ještě leckdy uvědomí, že si měl, když s tou práci začínal, koupit pořádné nářadí. Ne to haraburdí z e-shopu pro kutily. A objedná si profesionální vercajk. Co kdyby ho někdy ještě potřeboval...

P. Černý 10.7.2022 19:09

I když, i nakupováním zbytečného nářadí si někdo může přijít na zajímavé peníze. Zvlášť pokud je člověk zdatný vypravěč. Ovšem s podmínkou, že nářadí nakupuje pravidelně a záznamy z rozbalovaček systematicky publikuje na YouTube.

R. Polášek 10.7.2022 11:20

Na zeď se háže nejdřív špryc, to je hodně tekutá mezivrstva z velkého množství cementu a jemného písku a ta drží na všem. Ta se nechá polozatvrdnout a přilnout a teprve na tuto mezivrstvu se nahazuje běžná malta. Která tak nemusí být moc mastná. Na roh se používá z druhé strany deska, malta se nahazuje a roh potom srovnává podla té desky.

Navíc málo mastná malta je na stěnu mnohem lepší, protože je mnohem pórovitější a stěna s takovou maltou dobře vysychá a pokud zespodu není izolace, netahá vodu ze země příliš vysoko.

Ale v praxi to neumím, jen jsem to kdysi za mlada, jak jsem pomáhal na hodně stavbách, viděl, jak to zedníci dělají.

P. Černý 10.7.2022 18:29

V praxi byste si nejspíš koupil omítku někde v OBI nebo v Hornbachu.

J. Jurax 9.7.2022 19:50

No, stavěl jsem svépomocí. Popis boje s maltou a zdí je výstižný. Vlastní zkušenost.

Chybí tam ještě, že když poodstoupíte od krásně nahozené zdi, tak to udělá ssss a pracně nahozená a uhlazená malta se malebně sesune na zem, protože ve snaze zamaskovat křivost vlastnoručně zděné zdi byla nahozena vrstva příliš silná.

P. Sura 9.7.2022 22:41

..... a malta zbytečně mastná a moc řídká ....

J. Jurax 10.7.2022 2:44

I tak možno. Guru přes to nejsem dodnes ... ;-)

R. Polášek 10.7.2022 12:05

Řekl bych, že to člověk jakž takž umí, když nahodí půl svého baráku. Umí to dobře, když potom nahodí 2 - 4 baráky svých kamarádů.

A pak přijde profesionální zedník a kolečko malty naháže na stěnu plnými fankami 4x rychleji než on.;-D:-) A pod zdí nemá skoro žádnou spadlou maltu.

J. Jurax 10.7.2022 12:48

Umění házet fankou je už vyšší level, k němuž jsem přes četné pokusy nedospěl. Neboť vše k nahození bylo už nahozeno a nebylo tudíž kde ono umění rozvíjet. Pro vysvětlení - nestavěl jsem barák, nýbrž družstevně 3+1 v paneláku; před lety takměř čtyřiceti. Zedničina mým koníčkem nebyla a ani se jím nestala.

J. David 10.7.2022 8:56

Nahazovat klenutý strop chlíva na chalupě, to je pro amatéra také síla, ale s uměleckým tenisovým dojmem náhozu, se zednickou lžící a velkým rajblíkem, se to dá zvládnout. Nejprve to chce krapánek navlhčit a pak prostříknout cementovým "pačokem", den počkat, a pak zkusit nahazovat klenuté stropy. Zedník nejsem, ale na chaloupce mne tomu místní znalci naučili, nejenom v hospodě, a že tam bývala univerzita, tamo věděli, kdy je možno sázet erteple u nich (550 m/nad mořem), bez moudrých rad akademických specialistů z MZe, či absolventů ČZU ze Suchdola. Nu, vraťme se k maltě, tedy pojivu, nikolivěk k turistické destinaci. Umí koumáci "hasit vápno" bez brejlí, jako kdysi my, ve "vápenici"? To pak byla malta, lepila jako "pižmo". Jinak, v jiných praktikách zednických, rád se nechám poučit.

R. Polášek 10.7.2022 11:25

Hašené vápno musí na maltu vyzrát. Musí projít fází , kdy je horké 60 - 90 st C, a ještě předtím musí být ve vodě rovnoměrně rozmícháno, jinak tvoří spečené hroudy. A po horké fázi musí zrát , v nějakém vědru nebo vaně aspoň měsíc, v díře v zemi třeba i přes zimu.

V. Heidlerová 9.7.2022 9:31

Okurková sezóna. Trocha reklamy a propagace neuškodí.

J. David 10.7.2022 9:02

A co okurka, madam Heidlerová? Penetrace Cucumis tribem, to můžete uskutečnit i melounem, qui modo.

J. Jurax 10.7.2022 12:50

Vy jste nestavěla svépomocí? Za bolševika to byla z nutnosti oblíbená zábava intelektuálů, co chtěli bydlet ... :-)