28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

JEN TAK: Kudy teče, tudy léčí (2)

Ale rum vždycky pili zedníci (a překladatel Terryho Pratchetta a jeho Zeměplochy kamarád Jan Kantůrek). I když nic proti zedníkům, ale večer na návštěvě se nehodí pokřikovat na hostitelku „Šup tam s tím tajtrdlíkem“, a bez tohohle pokřikování se rum snad ani nedá pít. Vrcholem honorace byl Keyrum a nejoblíbenější byl Myslivec, zvaný též „alkohol s lidskou tváří“.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Janyška 3.8.2022 12:04

Co si pamatuji z počátků chalupaření, tak zedníci museli mít na začátku šichty po ruce litrovku Čisté. Aby se neopili a hlavně tolik nepotili po "pozření vody".

I. Širůček 28.7.2022 15:22

To mi připomnělo ty dva polozmrzlé lyžaře:

Koukej, nejlepší přitel člověka! Jo, a přináší nám ho pes!

J. David 28.7.2022 7:31

Má známá, Ruska Vacková (přitáhl si jí legionář, krejčí z HK, baryšňa z Petrohradu), dovedla vytunit i samohonku z krejčovských vycpávek (krejčovské sádlo, Vaska Biľak by mohl vykládat). Jo, bejvávaly to bolševické časy... Staři soudruzi (penze s výsluhou) ale brblají, že za Metternicha bývalo lépe, než za Bacha. Řada komoušů natáhla ráfy, řada jich zblbla do nesvéprávnosti (oni byli ale blbí furt), nechme je k zpopelení do popela, a popelení se v urně. On si je tam Čert přebere.

J. David 28.7.2022 7:11

Čůčo, koupené u zelináře, kde soudružky kupovaly mrkev a karfiol soudruhovi taťkovi na poblífku, až se vrátí z budování "světlých zítřků" tehdá, jak dnes slibuje obrýlený politolog Fiala. Toho ODS zanícence, aby čas pohk

J. Tulejová 28.7.2022 7:04

Moje příborská babička měla v síni takový kumbál, kde bublaly samé demižony. Uměla udělat vína ze všeho, z chleba, z rybízu, z moruší, z pampelišek, alchymista 20. století. Babička nezavařovala, ale zužitkovala úrodu jinak. Rodiče ohrnovali nos, ale vnuci od 15 let nahoru tam pro zásoby chodili. Někdy se už nedal poznat původ, vzhled býval velmi nevábný, ale když se to slilo, bylo to těžké, silné, dost kvalitní pití. Bratr byl díky tomu král mejdanů na VŠD v Žilině.

R. Polášek 28.7.2022 8:05

Tak udělat víno skoro ze všeho není takový problém.

Problém spíš vidím v tom, jak zajistit, aby se ty vína dostatečně pila a aby se tak mohlo nové víno vyrábět tak dostatečně často, aby vyrábějící dokázal získat potřebné dovednosti k výrobě skutečně dobrého vína. Samopití jsem po rychlém propočtu intenzity produkce alkoholu raději zavrhl.

Mimochodem, kde Vaše babička v Příboře získávala ty moruše? Já jsem věděl jen o dvou morušovnících v Kopřivnici a ty skáceli, protože plody dělaly fleky na chodníku a možná i na lidech. V Příboře nic.

J. Tulejová 28.7.2022 10:41

Babička měla chaloupku ve Vésce, tam, kde je dnes školní hřiště u sídliště. Podél chaloupky byl dlouhý dvorek, vydlážděný kameny z Lubiny, pak dvorek s malým hospodářstvím, kadibudka a pak sad. Ta moruše nebyla černá, jako v Kopřivnici, ale byla bílá a sbíraly ji ze země husy.

R. Polášek 28.7.2022 18:26

Aha. Bílá moruše, tak to se možná ještě předtím tam vyrábělo hedvábí z bource morušového.

Dík za informace.

I. Lyčka 28.7.2022 11:31

Jak se praví ve filmu Život a dobrodružství Ivana Ťonkina (zkráceno), destilovat se dá i houno.

I. Širůček 28.7.2022 15:20

Jo, ale na kilo hoven se musí dát kilo cukru!

R. Polášek 28.7.2022 6:58

Jak já tomu tolerování mizení vína ze sklepa rozumím!

Moje období výroby domácího tichého vína bylo poměrně krátké. Bohužel skončilo nejvíc právě z tohoto důvodu, že u hodně šarží vína nebo medoviny byl ten produkt vhodný pouze pro velmi tvrdé nebo pro velmi opilé pijáky. A ty jsem právě v dostatečném množství neměl.