Neviditelný pes

JEN TAK : Kotle občas bouchají

2.11.2022

Já se kotlů nebojím, já se bojím koňů. Jak jsem už někde psal, s koňma je to těžký. Jak říká kamarád Mirek, původem z žírné Moravy, kůň nemá brzdy a má vlastní hlavu.

Člověk se občas dostane na různá místa. Někdy i na taková, že by ho nenapadlo je hledat. Začalo to jako scéna ve filmu. Zazvonil telefon.

„Haló, pane Vlk, jste to vy ten s těma kamnama?“ ozvalo se ze sluchátka.

No zapřete se dámě, když se tak inteligentně ptá, zda nejste „ten s těma kamnama“.

„Jo, jo. Já jsem ten s těma kamnama, krbama a udírnama a tak,“ děl jsem zdvořile.

„A nemoh’ byste k nám přijet? Ona babička vybouchla s našima kamnama,“ pravila dáma celkem jasně a srozumitelně. Z toho jsem rychle, jsa mimořádně inteligentní a znaje dámy a babičky, usoudil, že babička něco extrovního přiložila do kamen a ony bouchly. Proč k tomu ale potřebují mne jsem netušil. Na druhé straně vím, že když takový velký kachlový sporák bouchne...

Nepodceňovat takovýto případ jsem se naučil po setkání s Destinnem von Halzbach. Von Halzbach byl topič. V kotelnách se za normalizace pohybovaly různé podivné postavy. Od bývalých majorů i plukovníků všem možných armád, Rudou armádou, západní i východní vojáky a Wehrmacht a Cizineckou legii nevyjímaje až po bývalé docenty a profesory. Ale Destinn byl i mezi nima exot. Už první setkání s ním rozvířilo na provozovně divokou diskusi, jestli je skutečně tak blbej anebo to jenom dělá.

Romanticky založení technici a většina dam svorně tvrdila, že když je jednou „von“, tak nějak inteligentní být musí. Jen se musí přijít na to, jak. Topiči bez ohledu na to, zda měli akademické tituly anebo pět obecných na Vihorlatu svorně tvrdili, že je to debil. Pardon. Někteří Slováci tvrdili že je to „kretén zajebaný“.

Z taktických důvodů jsem si nechával čas na rozmyšlenou. Vypadal, jako že je pitomej, ale na druhý straně, mohli jste mi za totáče ukázat někoho, kdo měl v občance od policajtů napsáno jako jméno „von Halzbach“? I s tím „von“? No?!

Destinn navíc všem tvrdil, že je levobočným potomkem Emmy Destinové, ale jak může být někdo levobočkem ženský nějak nedokázal srozumitelně vysvětlit. Dostal kotelnu pod Jarovem, kde se zdálo, že nemůže nic zkonit. Tak jednoduchý to tam bylo, Destinn topil jako všichni socialističtí topiči. Opět upozorňuji, že nerozlišuji úroveň dosaženého vzdělání na konečném výkonu. Topiči intelektuálové občas zapomínali přikládat, protože psali protistátní traktáty anebo vědecká díla, taky je občas odvedla STB a nikomu to neřekla. Volat zatčený nesměl, co kdyby dal tím voláním někomu znamení. Třeba že ho uzavřeli. To by o tom pak byla zpráva na Svobodce nejmíň o hodinu dřív, než byla obyčejně.

Václav Vlk st.

vlk

Pokud vás vyprávění a recepty zaujaly, mám ještě posledních pár kusů na skladě pro Vás s výjimečnou cenou. Objednat můžete na kaiserova@jonathanlivingston.cz.

Cena 100 Kč + 70 Kč poštovné, pokud zaplatíte dopředu. Na dobírku 100 Kč + 120 Kč poštovné. Bohužel pošta nám podražila.zpět na článek