23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Diskuse k článku

JEN TAK: Jak si připravit schmaltz

A protože stát Izrael prakticky založili převážně Židé z východní a střední Evropy, přivezli si s sebou také svůj jídelníček. Takže, neváhejte a kupte si kdekoliv v Izraeli buchty. Anebo podobné pečivo. Mají ho vynikající.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. David 17.9.2022 19:54

Není schmalz, jako schmalz a jeho příprava. Tedy škvařené sádlo. Nevím, jak škvařit kůže opeřenců s podkožním tukem, ale škvařit hřbetní sádlo "ošípaných" s kůžičkou,to si zaděláváte na dělostřelbu, jako u Verdunu. Jako mladý neznalec, jsem se snažil sádlo škvařit. Sice v rendlíku zbylo nějaké sádlo, ale škvarky a kůžičky byly na stropě nad šporhéltem.

R. Polášek 18.9.2022 13:29

Nesmí se pospíchat .:-)

R. Polášek 17.9.2022 15:59

Přepuštěné máslo ghí je běžně v Kauflandu už hodně let. Akorát nevím, kdo ho tam kupuje, protože je ještě snad několikrát dražší než máslo.

Jinak při přípravě řízků používat máslo je nejspíš zvyk z doby, kdy v domácnosti obvykle jiný tuk nebyl nebo později byly rostlinné oleje ještě drahé nebo dokonce dražší než máslo. Dnes je ten poměr opačný, máslo je mnohem dražší než oleje a tuky běžně používané na smažení. . A tak místo smažení v másle se dneska všelijak čaruje, například do karbanátků se přidává smetana nebo tvaroh, maso na řízky se měkčí v kyselé smetaně, podmáslí, kyselém tvarohu nebo majonéze atd...

L. Beneš 17.9.2022 10:46

Tak chytří a šikovní jako ti Židé jsou nepochybně i pracovníci naši potravinářských zpracovatelských podniků vyrábějící všelijaké ty mňamky. Podle jména pokrmu (Schmalz = sádlo) bychom si mohli myslet, že základem je vepřové sádlo. Smí ale pravověrní konzumovat vepřové? Zpracovávají tedy kuřecí kůže. Přečtěte si ale, co obsahují všelijaké ty konzervy a produkty, co jich v konzumu najdete na regálech, a dočtete se, že výrobek obsahuje - krom pitné vody - (nejen) kuřecí (ale i jiné) kůže, a také řadu dalších materiálů, které s masem nemají nic společného. Leckdy tam najdete i rozemleté kosti. V jaternicích vyráběných pod dohledem Panenky Marie Svatohorské jsem nalezl i prasečí štětiny. A to i poté, co jsem se ujistil, že jaternice jsou prý opravdu vyráběny z jater, zatímco jitrnicemi si z vás někdo dělá dobré jitro.

J. Jurax 18.9.2022 1:08

Buďte rád. Nalezl-li jste v jaternicích prasečí štětiny, máte jistotu, že ony jaternice v některé fázi své výroby přinejmenším ležely vedle něčeho, co pochází z prasete.