Neviditelný pes

JEN TAK: Hurá na grundle

3.12.2022

Již jsem o nich psal, ale recept jsem si nechal až sem. Takže si můžeme, neboť je mají občas i v našich supermarketech, ovšem mražené. Ovšem originál si můžeme udělat až budeme někde u jižního moře. Připravit tu pochoutku o které psal již Jan Neruda. No, nevošklíbejte se. To že to někdo jedl před 150 lety, neznamená, že to je špatný! Naopak! Naši předci věděli, co je dobré. A tak si dávali a my můžeme taky dát:

Grundle

(Jinak též zvané mřenky, hrozci anebo střevle.)

Pokud by se vám grundle zdály velice podobné tomu, co prodávají kolem středozemního moře k vínu, trefili jste se správně. Jediný rozdíl je ten, že u Černého moře anebo Středozemního jde o mořské ryby.

700 g rybek

sůl

na obalení hladká mouka

vejce

strouhanka (jen u nás, jinde se obalují rybky jen v hladké mouce)

olivový, případně slunečnicový olej na smažení

Vykuchané a omyté rybky osolíme a necháme hodinu odležet (u moře jim většinou jen uříznou hlavu a trochu vymáčknou). Potom je osušíme a obalíme v mouce, osolených vejcích. V česku se balí ještě ve strouhance. Na dovolené zvolíme variantu, že vynecháme strouhanku. Strouhanka je středoevropský vynález.

Smažíme je dozlatova a podáváme s křenem, tatarskou omáčkou nebo zeleninovým salátem. Konzumují se celé, neboť kostičky jsou měkké.

Zapíjíme červeným vínem, někdy pivem a zajídáme na kusy natrhaným bílým chlebem. Bílý jižní pšeničný chleba vůbec chutná daleko lépe nejdřív nakrájený na velké kusy a pak při jídle rukama trhaný. Tomu věřte. Ale jen na jihu, ne to, co se prodává u nás.

A protože předpokládám, že tuhle knížku si budou číst také rybáři – o jednom to vím určitě, tomu ji vnutím – protože si myslím, že taková ryba v přírodě, to je teprve pochutnáníčko.

Václav Vlk st.

Pokud vás vyprávění a recepty zaujaly, mám ještě na skladě knihu pro Vás s výjimečnou cenou. Objednat můžete na kaiserova@jonathanlivingston.cz

Cena 100 Kč + 70 Kč poštovné, pokud zaplatíte dopředu. Na dobírku 100 Kč+120 Kč poštovné. Bohužel pošta nám podražila.zpět na článek