4.2.2023 | Svátek má Jarmila


Diskuse k článku

JEN TAK: Holky, děti a koně

Jakmile se projedete českou krajinou, určitě dřív nebo později uvidíte někde takovou tu ohradu z klád kolem louky. Co bejvá v kovbojskejch filmech a pak v Česku, Slovensku a kolem. Ve Francii a třeba ve Španělsku nic takového nenajdete. Tak čert ví, odkud byli ti kovbojové.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vala 1.11.2022 9:19

to jsou klasicke literarni a spolecenska stereotypy. Zena/divka na koni ma vetsi spolecensky respekt uz z duvodu smeru pohledu . Totiz ten co se musi divat nahoru, je psychologicky znevyhodnen. Policistka s 165 cm vysky ma vetsi respekt, pokud Vas bude umravnovat ze sedla kone. Libus safrankova v Trech oriscich pro Popelku musela mit kone, aby se mohla setkat s princem, protoze Popelka bez kone by mela podstatne mensi sanci zaujmout ( ackoli z hlediska logiky veobecne utiskovana Popelka si zadneho kone dovolit nemohla ) A vlastnictvi kone je od stredoveku spojeno s urozenosti ( srovnejte vyrazy pro jezdce a pro urozeneho pana - Reiter-Ritter, cavallo-cavalliere)

R. Polášek 1.11.2022 11:10

Tak jako dneska potřebuje člověk k slušné práci a slušnému výdělku auto, protože potom si může vybírat z firem do 50 kilometrů daleko a teoreticky až 150 kilometrů daleko. Zatímco bez auta je odkázán pěšky a na kole a dnes vzácně autobusem na práci do 5 až cca 20 kilometry daleko, déle jezdí busem jen málo lidí. Ten s autem tak má k výběru 10 x nebo 100 x víc firem než ten bez auta a proto mnohem snadněji získá lepší a mnohem lépe placenou práci .

Tak podobně Popelka "tehdy" by bez koně na prince nedosáhla. Pěšky by se s ním ani nemohla seznámit v lese, protožen by tam ve sněhu nedošla a ani by se nemohla dostavit na ples a potom zase dostatečně rychle odjet zpátky, aby ji nepřistihla macecha. Bez koně by si Popelka mohla tak myslet maximálně na nějakého "Janka" místního čeledína.

R. Langer 1.11.2022 12:09

No vidíte, takový technický rozbor Popelky by mě ani nenapadl, ale rozhodně na tom něco bude. :-)

D. Šrámek 1.11.2022 9:00

Koně ani krávy nesmrdí. Spíš naopak. Co ale smrdí jsou prasata. Alespoň tak jsem to vnímal při svém přicmrndávání o prázdninách na statku, takže jsem s hnojem přišel do úzkého kontaktu.

R. Polášek 1.11.2022 10:59

Každý druh chovaných zvířat je nějak cítit. Koně, krávy, ovce, kozy, slepice a snad i králíci.

Prasata mají akorát trochu smůlu, že díky tomu, jak se chovají v prasečincích a jak mají krátké nohy, na kterých nejsou po většinu dne schopni stát, tak jsou z vylehávání prakticky všude zamazaná svými vyzrálými výkaly.

R. Langer 1.11.2022 12:07

No vidíte, a při tom jsou prasata mimořádně čistotná zvířata, chytřejší než psi, a pokud je chováte doma, v bytě, naučí se chodit na záchodek, jako například kočky.

To jsou ty paradoxy. ;-)

R. Langer 1.11.2022 12:10

... čímž rozhodně netvrdím, že je zrovna prase nejvhodnější domácí mazlíček, spíš naopak... ;-)

P. Rada 1.11.2022 0:20

Říká se, že od doby co jsou na světě spolu s konmi i auta se pozměnilo rozložení intuitivních preferencí dětí, mládeže... Kluky více fascinují auta - holky se spíše nechávají unášet konmi. Kluk bývá cíleněji zaměřen na vedení, řízení... - holka se spíše nechává životem od někoho nést.

Pokud jde o ten údajný smrad - osobně mě dobře udržovaní koně na rozdíl od aut spíše voní.