Neviditelný pes

JEN TAK: Bufeťákem v Izraeli

16.9.2022

Zvláště doporučuji mezi jídly prodávanými ve stáncích a bufetech na ulici „falafel“ a „ševarmu“. Falafel je levný, dobrý a je ho plná huba. Základem je chlebová placka „pita“, která se rozřízne, anebo – například na Krétě – stočí do velkého kornoutu a dovnitř se vloží báječný opečený falafel. Mňam!

Tedy, kdo mne zná, nebude věřit tomu, že propaguji „falafel“. Já mám totiž většinou pro vegetariány pohledy plné neporozumění a o vegánech si myslím cosi ošklivého...

Falafel je totiž čistě vegetariánský pokrm, původem prý z Egypta. Jedl jsem ho několik dní a moc jsem si pochutnával, než jsem zjistil, že je to vlastně vegetariánská strava. Nevěřil jsem do obdržení této informace nejen svým vlastním očím, ale ani vlastní hubě. Je to totiž moc dobrý.

A tak jsem si na netu pro vás půjčil předpis, jak se to dělá.

Ale v Izraeli se určitě nevyplatí se s tím matlat. Na každém rohu jsme si koupili falafel za cca 12 šekelů, to bylo asi 65 korun. A jestli vás bude víc jak pět, zkuste vyjednat slevu. A nejlíp je si vybrat takový bufáč, kde si můžete sami nabrat přílohy a omáčky, které se nandají nebo nasypou do pity na obsluhou vložené osmažené kuličky. Mají tam v těch pouličních stáncích připravená a v miskách vystavená i čerstvá rajčátka, papričky, okurčičky, voňavé zálivky a prostě moc dobrých věcí.

A někteří místní strávníci, zvláště mladé holky, si dokáží nandat na pitu takový kopec dobrůtek, že máte dojem, že nějak zrušily, ty holky, kolem té pitové placky fyzikální zákony. Například ty o přitažlivosti a gravitaci obecně. A taky zákon o neodvolatelné padatelnosti do špičky na sebe navrstvených mňamek.

A tady je ten předpis. To, aby tohle nebyla jen knížka pro žrouty masa:

Falafel neboli Felafel – je starobylý, čistě vegetariánský pokrm původem z Egypta. Dnes je oblíbený v zemích Blízkého východu, zejména v západním Libanonu, Izraeli, avšak rozšířil se po všech kontinentech. Hlavní ingrediencí je cizrna, a proto je bohatý na proteiny a vitamíny. Jeho příprava se podle oblastí jen velmi málo liší. Během přípravy je cizrna namočena, uvařena až je měkká jako máslo, pak rozmělněna s přídavkem exotických koření a bylinek (římský kmín, koriandr, cayennský pepř, česnek a sójová omáčka), přidán kukuřičný olej a omáčka tahini nebo máslo z burských oříšků. Pokrm je podáván jako součást náplně teplého arabského chleba „pita“. Spolu s jogurtem, většinou ochuceným o nasekanou zeleninou jako jsou plátky lilku, rajčat, cibulky, ředkví, okurky, salátu, bílého hlávkového zelí a s naloženými chilli papričkami. To vše doplňuje jogurtová omáčka z čerstvé máty nebo omáčka tahini. Z cizrnové hmoty jsou tvarované rukama malé kuličky, které jsou osmaženy v oleji dozlatova. Zelenina je kombinována v závislosti na dostupnosti v daném ročním období a příslušné zeměpisné poloze.

Falafel

Suroviny:

1 šálek cizrny, uvařené do měkka

4 stroužky česneku, nakrájené

2 lžíce másla z burských oříšků (z obchodů se zdravou výživou nebo *prostě klasické burské máslo bez přislazení a jiných pitomostí)

1 jarní cibulka, nakrájená (*může být tzv. sladká cibule, kterou v těchto krajích všude mají)

1 cibule, nasekaná na kousky

1 vejce

1/4 lžičky drceného koriandru

1/4 lžičky drceného římského kmínu

1/4 lžičky cayennského pepře

1 lžíce sójové omáčky

sezamová semínka na obalení

1 lžíce kukuřičného nebo jiného rostlinného oleje (*já doporučuji na smažení nejlépe kvalitní olivový olej určený ke SMAŽENÍ – ne ten určený do salátů!!!)

Postup přípravy:

Cizrnu necháme přes noc namočenou, spaříme, vodu slijeme a uvaříme v neslané vodě doměkka. V mixeru připravíme z měkké cizrny pyré. Do pyré přidáme česnek, burské máslo, zelenou cibulku, cibuli, vajíčko, koriandr, římský kmín (cumin), cayennský pepř a sójovou omáčku a opět velmi dobře rozmixujeme na hladkou pastu. Pomocí lžíce tvarujeme z pasty kuličky (obalíme je na povrchu třeba sezamovými semínky), které v horkém oleji a na mírném ohni usmažíme dohněda ze všech stran. Podáváme s omáčkou humus (chummus) v arabském chlebu (stočeném do kornoutu!!) nebo s pečivem.

(*poznámky autora)

Přijedeme-li na návštěvu do Izraele, budeme překvapeni, jak dobře se v Izraeli jí. Hovězí maso je dovážené, krav je v Izraeli málo, a tak se vozí argentinské hovězí. Lahůdka!

Pokračování příště

Václav Vlk st.

Pokud vás vyprávění a recepty zaujaly, mám ještě posledních pár kusů na skladě pro Vás s výjimečnou cenou. Objednat můžete na kaiserova@jonathanlivingston.cz

Cena 100 Kč +70 Kč poštovné, pokud zaplatíte dopředu. Na dobírku 100 Kč+120 Kč poštovné. Bohužel pošta nám podražila.



zpět na článek