19.4.2024 | Svátek má Rostislav


JEN TAK: Bary a muffiny

17.10.2022

A když mluvíme o mléku, nesmíme zapomenout na „mléčné bary“. Kde jim je konec! Chlebíčky, dortíčky, zákusky a hlavně, přátelé, hlavně koktejly. Nejvíc šly na odbyt jahodové. Jahodový koktejl, pěkně umíchaný v mixéru rovnou před zákazníkem, to bývala balada. Ve frontě se řadily vnadné studentky, babky o holi, solidní úředníci i rozjívení mládežníci. A každý si pak dal u stolku na stojáka koktejl. Mléčný a jahodový. Byl krásně voňavý, napěněný, kolem byly voňavý mladý holky, co na něj chodily, a vůbec jednomu bylo blaze.

K mléku je možno jíst téměř cokoliv, ale většina lidí snese s mlékem nejspíše něco sladkého. Nejlépe pečeného. Anebo pečeného a pikantního. Co se k mléku ve světě často přikusuje. Co by to mohlo být?

Muffiny

Po česku tedy „maffiny“, nebo „maffinky“ – vypadají jako malé buchtičky a dají se kombinovat s nepřeberným množstvím chutí. Na sladko ale i na slano. Jediné, co jsem nezkoušel by byly na kyselo. Maffinky pečeme v malých plechových formičkách. Prodávají se taková jako plata „s ďůlkama“! Pečení Maffinek snad vzniklo v Kanadě a odtud přešlo na jih do Spojených státu. Tam vypukla před několika lety přímo horečka. Protože maffinka, je právě to, co je v nočním a třeba i dopoledním mlsání nejlepší.

Není toho najednou do huby moc, ale zase ne málo. Můžete si vzít jednu maffinku anebo třeba tři. Když je nálada dáte si sladkou a když je nálada jiná, dáte si slanou. Můžete je klidně předkládat přátelům k svačině anebo k pití, můžete je vyrobit do zásoby, zamrazit a uschovávat na „horší časy“. Prostě můžete s maffinkami dělat co vás napadne.

Maffinky, jak již řečeno, mohou být různé. Co do náplně i kvality. I použití. Milovníci akčních filmů pravděpodobně znají film „Charlieho andílci“, v kterém silně sličné, krásně štíhlé a kvalitně klenuté superagentky likvidují na počkání nepřátele svého milovaného šéfa.

V jedné scéně tam maffinky vystupují. To, když jedna z těch divukrásných sexbomb připraví pro své kamarádky něco na zub. A co jiného v amerikánském filmu než maffinky. No už si nevzpomínám, co se stalo, ale jednou tou maffinkou jiná superkráska metne...

A ta maffinka se zasekne do křídla dveří. Tak takovýhle maffinky my vyrábět nebudeme. Takové kamenné maffinky, co se zaseknou do desky dveří ani vlastně neexistují. Stejně tak jako neexistují ty superženy, zvané Charlieho andílci. Škoda. Kdyby mi ta s těma šikmýma očima, co tak rozkošně přišilhává a má úžasný žlábek v předním klenutí, tak ta, kdyby mi kamenný maffinky upekla, já bych je snad i snědl. Třeba bych si je předem namlátil na kousky kladivem. Ovšem jak bych se připravil na to, že bych zůstal s touhle kráskou na noc sám, to fakt nevim. Když jsem viděl, co ty holky dokáží. To jednomu klesne sebedůvěra. I něco jiného. Ovšem kdyby bylo nejhůř, já bych ji až do rána učil péct ty chutné a voňavé a svůdné maffinky.

Tak se do toho pusťte taky ta vědomost se může hodit!!

Jejich příprava je velmi jednoduchá, snadná a rychlá. Těsto nekyne, předem připravené přísady snadno odměříme, nejčastěji k tomu předem připravenými hrnečky. Suroviny smícháme a připravíme řidší těsto, které opatrně nalijeme anebo sběračkou přemístíme do formiček, které jsou za prvé teflonové a za druhé spojené do jednoho plechu. Nejčastěji má onen plech okolo 12 prohlubní. Formička je široká 5–7 cm a hluboká 4–5 cm, což znamená, že se do ní vejde asi 100 ml hmoty, tedy na jedno velké sousto.

Plech s naplněnými prohlubněmi dáme do předehřáté trouby.

Zvednutí těsta zabezpečí kypřící prášek nebo soda.

Několik rad k pečení maffinek z Dadalovy kuchařky:

Formičkový plech, označovaný např. jako „plech na pečení 12 vdolků“ (Tescoma) nebo jednotlivé formičky koupíme i v jiných obchodech.

V nouzi můžeme použít kelímky z varné keramiky, nebo keramické

„formičky“ po babičkách. Na velikosti a materiálu formiček však velmi záleží.

V příliš velkých formách těsto řádně nepropečeme, střed je mazlavý a okraje již máme tuhé.

Těsto během pečení zvětšuje značně objem (o 1/3 až 2/3), vyvozuje tlak všemi směry.

Některé „zdravé“ přísady uváděné v amerických receptech nemusí být ve vašem obchodě úplně běžné, ale většinou je můžeme sehnat v prodejnách „eco“ či třeba „Country Life“ apod.

Používané objemy dávkování, jak se ustálily v receptech:

1 lžíce (polévková) 15 ml

1 lžička (čajová) 5 ml

1 šálek 225 ml

1 láhev 500 ml

Základní těsto na maffinky

1,5 šálku polohrubé mouky

2–3 lžičky prášku na pečení

½ lžičky soli

¾ šálku cukru

½ většího šálku mléka

¼ šálku rozpuštěného másla, margarinu nebo oleje

1–2 vejce

Postup:

Připravíme si dvě mísy. Jednu větší na suché přísady a jednu menší na kapalné přísady. Ve větší míse smícháme všechny suché přísady jako je: mouka, prášek na pečení, sůl a cukr aj. V menší míse rozmícháme tekuté přísady: rozpuštěné máslo nebo olej, vejce a mléko, ovocné šťávy aj. V každé míse zvlášť přísady navzájem dobře promísíme. Kapalnou směs přísad vmícháme do suché směsí ve větší míse. Do vzniklého polotekutého těsta přidáme další dobroty: v podstatě vše, co najdeme ve spíži, např. čokoládu, rozinky, kůru s citrusových plodů, oříšky, čerstvé ovoce, sušené ovoce, zlomky máslových nebo oříškových sušenek, ořechy, ovesné vločky aj.

Případně je upečeme bez těchto přísad

a dokonce slané, když chceme maffinky podávat např. jako přílohu k vejcům, uzenině nebo s marmeládou. Odvážní mohou do slaných maffinek přidávat třeba kousky oliv, houbičky (i naložené a dobře okapané) kapary, kousky cibulek i naložených a podobně.

Maffinky upečeme při 190 °C dozlatova za dobu 15 až 20 minut. Konec pečení si můžeme potvrdit napíchnutím jedné z nich špejlí, způsobem obvyklým a nám jistě známým.

Borůvkové maffinky

Suroviny:

První miska

šálku cukru

2 šálky hladké mouky

4 lžičky prášku do pečiva

½ lžičky soli

4 lžičky prášku do pečiva

Druhá miska

šálku rozpuštěného másla pokojové teploty

2 velká vejce

1 šálek mléka

Náplň do těsta tvoří 1 šálek zavařovaných anebo 1 ½ šálku čerstvých lesních borůvek, zajímavá je kombinace čerstvých lesních a zahradních borůvek zvaných kanadské, které mají každé mírně jinou chuť.

Příprava:

Předehřejeme troubu na 180 °C.
Do první misky nasypeme mouku s práškem do pečiva a solí a promícháme.
V druhé misce smícháme rozpuštěné máslo (případně rostlinné máslo), vejce a mléko.
Potom moučnou směs z první misky přisypeme za lehkého míchání do kapalné máslové hmoty a lehce vymícháme těsto. Do těsta vmícháme okapané borůvky. Připraveným těstem naplníme vymazané a vysypané formičky do ⅔ objemu a pak pečeme při 190 °C po dobu 20–25 minut.

Z borůvkových muffis ruče salámové anebo sýrové

Na to není potřeba žádný zvláštní fištrón. Stačí v zásadě nedávat vanilkový cukr jako u banánových a vyměnit sladké přílohy za slané anebo pikantní. Salámy je dobré mít takzvaně měkké, protože salámy typu turistický anebo čabajka mají vevnitř kousky tuku, který maffinky příliš omastí a někdy může mít po ohřátí docela zvláštní chuť.

Salámy si předem dobře vyzkoušejte, některé supermarketové salámy mají po ohřátí neuvěřitelnou chuť a vlastnosti.

Dobře to ilustruje příhoda, kdy sousedův vnuk plakal a letěl od ohýnku za dědou, na klacku napíchnutý „špekáček“ vřískal: „Dědó, dědó, ten buřt hoří jako briketaááá.“

„Sem tvý matce řikal, že špekáček za 35 korun jsou lisovaný piliny,“ pravil děda a máchnul klackem směrem k louce. Hmota vydávaná za špekáček obloukem vyletěla do vysoké trávy, vnuk začal řvát jak na lesy. Babka ho podpořila. Vnuk ječel, že má po buřtu a bába, že chytí tráva a že vyhořej.

Jeden se holt nezavděčí. Tak na to pamatujte, až budete kupovat „výhodné“ uzeniny a podobně.

Václav Vlk st.

Pokud vás vyprávění a recepty zaujaly, mám ještě posledních pár kusů na skladě pro Vás s výjimečnou cenou. Objednat můžete na kaiserova@jonathanlivingston.cz

Cena 100 Kč + 70 Kč poštovné, pokud zaplatíte dopředu. Na dobírku 100 Kč + 120 Kč poštovné. Bohužel pošta nám podražila.