14.8.2022 | Svátek má Alan


JAZYK: Srandismy, blbismy a ptydepe

9.3.2007

Názvy uvedené v titulku označují slova, slovní spojení, případně způsob vyjadřování. Že jste o nich ještě neslyšeli? Ale to je chyba a tu hodlám napravit.
Slovo blbismus vytvořil Jan Werich, který byl mistrem ve tvoření nových slov. V jeho případě to bylo na místě, byl komik a účelem jeho nových slov bylo pobavit posluchače. Ovšem spousta lidí chce být vtipná, ačkoliv nejsou komici a další spousta se chce alespoň svým vyjadřováním odlišovat od šedé masy. Bohužel, většina těchto lidí nemá takové nadání jako pan Werich, mnozí z nich nemají dokonce ani smysl pro humor, a tak si neuvědomují, že jejich odlišnost není vtipná, ale směšná. Jak říkal opět pan Werich: "Klauni nejsou. Klaun to je práce, makačka, ale šašků, těch je ...".
Nicméně pro ty, kteří chtějí svůj slovní projev občas vyšperkovat nějakým vtipným slovem nebo slovním spojením, jsem připravil malý návod jak na to.

Nejdříve si objasněme pojmy:
Srandismus je zkomolené, špatně skloňované nebo špatně složené slovo, může to být slovní spojení slov navzájem nespojitelných nebo záměna pořadí slov ve větě tak, že věta může dávat dva nebo více smyslů. Ovšem nejdůležitějším znakem srandismu je, že jeho "stvořitel" hodlá někoho pobavit nebo vytvořit vtipnou větu.
Blbismus je v podstatě totožný se srandismem, ale na rozdíl od něj "stvořitel" blbismu nemá ani páru o tom, že vyslovil blbismus, a pokud se někdo náhodou zasměje, cítí se "stvořitel" dotčen, uražen, zneuctěn a většinou nechápe proč.
Ptydepe je v podstatě mnoho blbismů zhuštěných do jediného textu. Ve většině případů se tomu oficiálně říká úřední nebo odborná mluva, ale my od teď víme, že ptydepe je zahuštěná množina blbismů. Také jsem slyšel tuto nesrozumitelnou mluvu nazývat "zdeúřední čeština".

A teď k tomu, jak lze srandismus vytvořit. Začnu u mistra oboru, Jana Wericha.
Vezmete běžné sloveso a vytvoříte z něj podstatné jméno slovesné, ale podle naprosto nevhodného vzoru. Tak například apretovat znamená napouštět (textil) nějakou chemickou látkou, například pro odpuzování vody. Tato chemikálie se nazývá apretůra. Je to jasné: apretovat - apretůra. Vyjdeme tedy z tohoto zjevně nevhodného vzoru a stejným postupem vytvoříme: cukat - cukatůra.

Dalším vhodným postupem je z čehokoliv udělat -ismus. Tato latinská koncovka dodá slovu ráz učenosti a pokud před ní je slovo dostatečně typicky české nebo hloupé, dostáváme srandismus. Opět z pokladnice Jana Wericha blbec - blbismus, napnout - napnelismus, z pokladnice lidové slovesnosti pak například jánabráchismus, vlezdoprdelismus, špidlismus (pořadí slov je čistě náhodné).

Lze použít i jiné koncovky, například -ymum. Co je to synonymum, jistě víte, je to slovo stejného významu. Možná jste slyšeli slovo antonymum, to je slovo opačného významu. Jan Werich vytvořil ze slovního základu kravina slovo kravinymum.

Srandismus můžeme vytvořit také fonetickou náhradou. Vezmeme nějaké důstojné slovo nebo třeba oslovení, například Vaše Eminence, Vaše Výsosti. Pak vezmeme slovo, které foneticky zní podobně a zkombinujeme. Když pak někoho oslovíte Vaše Ignorance nebo Vaše Lenosti, bude určite polichocen.

S úspěchem lze také použít postup, kdy z podstatného jména vytvoříte sloveso. Tak například je jasné, že kovář bude kovat, písař bude psát a čtenář číst. Jenže od některých podstatných jmen žádná legální (podle pravidel) vytvořená slovesa označující příslušnou činnost prostě neexistují. No a tady je právě prostor pro tvorbu srandismů (a nebo blbismů, dle autora výroku). Tak například se lze ptát, zda truhlář truhlá, klempíř klempí (nebo klempá?), novinář noviná či novinuje.
Na tomto principu je postavena anekdota Vladimíra Menšíka.
"Potká prcek cvrčka. Co děláš, cvrčku? No co, cvrkám. A ty, prcku?"
Příslušný srandismus (pointu) jste si zajisté již vytvořili, že? Ale proberme další možnosti.
Například kočka nerodila, ale okotila se, kráva se otelila. No jo, ale co taková žraločice? No jasně, už to mám, ta se přece ožrala. Teď mě tak napadá k té kočce, že pokud má koťat nezvykle mnoho, lze prohlásit, že se nám kočka překotila?

Další vhodný postup pro tvorbu srandismů je, že vezmete slovní spojení předložky a podstatného jména a vytvoříte přídavné jméno tak, že z předložky vytvoříte předponu. Je-li za dveřmi prostor, bežně ho nazýváme zádveřní prostor, o vzdálenosti mezi planetami hovoříme jako o meziplanetární vzdálenosti. Ale představte si situaci, kdy močíte za keřem. Dá se říci, že se jedná o močení zákeřné? A když se tento děj odehrává za vraty, je to močení závratné?

Srandismy lze také tvořit jako opak určitého slova se záporným významem tak, že mu ten zápor odejmete, nebo mu dáte význam opačný. Existovala i písnička, kde se z nezdvořáka dělal zdvořák, z necudy cuda, z nemravy mrava, z netykavky tykavka. Dokonce i autor, Luděk Nekuda, byl Kuda.
Na tomto principu lze stvořit:
negociace - gociace
policajt - monocajt (policista - monocista)
Bratři byli zcela odlišní. Jeden nezbeda, zduhý zbeda.
Jeho dívka byla pěkná nestyda, kdežto on byl styda.
Americký potápěč měl neopren a ruský pouze opren.
Když se vám přihodí něco špatného, je to nehoda. Když něco dobrého, je to hoda.
Mrtvým psal nekrology, živým krology.
V jídle byl nenasyta, kdežto v práci nasyta.
Ke tchýni pociťoval nenávist, ale k její dceři vřelou návist.
Nepřetržitý zdroj proudu se stal velmi přetržitým.
Jeho neutralita se po první facce změnila v silnou utralitu.
Mami, ty jeho nestoudné návrhy mi připadají docela stoudné.
Nejprve byl nevraživý a nevrlý. Po pár pivech byl ale docela vraživý a vrlý.

A ještě jsem zapoměl na kategorii překlepů a přebreptů. Tak tady jich pár je.
Česká ňárodní baňka
Euroseptik (euroskeptik)
Sviň se, styďáku
Řitíř
Jako vztyčný důstojník

Dále již uvedu jen různá slova a texty, jak jsem je zachytil ve sdělovacích prostředcích a na internetu. Teď mě ještě napadlo, když je sdělovací prostředek, je také sdělovací začátek a konec?

SRANDISMY
Rychlé obžerstvení
Poštonoš
Pesemeska (SMSka od psa)
Klasifikace - sklizeň obilí ufiknutím klasů
Některé delegátky během neutuchajícího potlesku utuchaly.
(Ivan David komentuje sjezd ČSSD)

Ženisti se neženou, ti se žení. A prý budeme mít v armádě taky mužistky!
Miniserstvo pro mízní rozhnoj
Sociální domakradi
Kotrmelace


BLBISMY
Již není v nebezpečí života
katolický duchovník
(TV Prima-zprávy)
vysoko pod tímto číslem potencionální (od potence?)
vydává rozporné signály stran svých úmyslů vyvolat hlasování o důvěře vlády

PTYDEPE
Až do doby provedení opatření k zamezení kácení současného zalesnění...
Společenství vlastníků jednotek.
(pozn autora: nebo společenství vlastníků dvojek, trojek, čtyřek či pětek?)
Rozhodopádně
Směroplatné

Zivnosti.cz
Practisoft.czAkční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!