16.4.2024 | Svátek má Irena


Diskuse k článku

JAK BYLO: Začalo to hypíkama

Předpunčocháčové elegantní dámy, usedlé i méně usedlé, nic takového neznaly. Nosily ovšem něco jiného. Co? No přece podvazkový pás a punčochy. A to bylo pro pány něco. Já myslím, že kankán by bez punčoch a podvazků nemohl být vůbec vynalezen.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Simonek 25.1.2023 22:43

R^

V. Kučer 25.1.2023 13:48

Punčocháče jsem nosil jako malé děcko. Později jsem to pokládal za ponižující a tak jsem přešel na jégrovky.

I. Pávek 25.1.2023 6:23

Začalo to hipíkama - teď to pokračuje - pokračuje - ale kde a čím to skončí?

H. Rybnická 25.1.2023 1:11

No ona k těm osmáckým a deváťáckým bojovníkům proti tuhé kázni a proti školní diktatuře patřila také ta chlapská polovina třídy, ovšem víceméně jejich disidentské mámy. Jednalo se o tak zvané "texashózny", pro třídně uvědomělé vychovatele symbol odporu k těm socialistickým rájím na zemi. Ještě dnes mám v uších učitele, kterému se říkalo "lovec" (chodil s partou stejně založených o víkendu s puškou na králíky v polích) ́který v obdobných případech klukům s vykulenými oči a hrozivým hlasem vykal. "Vy nosíte texashózny?" a na ty strnulé obličeje jednotlivých čtrnáctiletých hrdinů třídního odboje..

Ne abyste pane autore myslel, že se jednalo o něco, čemu se dnes říká "džíny". Ani zdaleka. Něco takového bylo nemyslitelné a nemožné. Kluci měli v oblibě kalhoty, zpravidla z nějakého tmavšího kordu, üplně normálně ušité - jenže !! Máma nebo švadlena přidala na každou ze čtyř kapes dvě vpředu, dvě vzadu, stříbrný, lesklý a blýskavý ZIP.. Na tmavých klučičích kalhotách hotová nádhera . Móda se rozřířila vesmírnou rychlostí, každý kluk si přál mít takové "texasky": Ovšem to celé bylo kvalifikováno vrchností jaksi za takový kapitalistický přežitek, výstřední chuligánské oblečení a vedlo v řadě případů k disziplinárním opatřením. .

Taková byla doba.

J. Jaroš 25.1.2023 8:58

Inu, nevím jaký jste ročník. Za mého mládí,jsem ročník 52 ,jsme běžně nosili tuzexové rifle. Tuším, že byly italského původu. Ty měly zadní kapsy na zip a stály 35 bonů.Fronty na ně se byly v Dlouhé ulici po schodech dolů. Kalhoty které popisujete byly tzv. Štruxáky ale ty už vycházely z módy. Přeji hezký den.

V. Kučer 25.1.2023 13:43

Štruxáky byly v módě v polovině šedesátých let. Jejich výhodou byla nízká cena, stály 30 Kčs.

J. Jurax 25.1.2023 14:16

No, jsem ročník 49 a pravím, že tuzexové rifle se běžně nenosily; byly celkem drahé a skrze nezbytnost bonů obtížně dostupné. Kdo je měl byl king, máčel je ve vodě, aby se správně srazily a drhl je za mokra rejžákem, aby byly na příslušných místech patřičně vyšisované. Ve škole byl občas terčem poznámek vyučujících, nicméně přímou perzekuci jsem nezaznamenal. Zato jsem zaznamenal, že pečlivé maminky svým puberťákům žehlily na riflích puky, jichž se postižení snažili co nejrychleji zbavit. Puberťačky moc rifle nenosily, ono tehdy slečny vůbec nosily kalhoty celkem zřídka a do školy ještě míň.

Leč socialistický průmysl zareagoval a začal vyrábět tzv. texasky z něčeho velmi vzdáleně podobného originálnímu denimu, stálobarevné a nevyšisovatelné, bez cvočků, ale proštepované. V různých barvách, i modré ...

V. Kučer 25.1.2023 17:35

V osmdesátkách již národní podnik Prekon dokázal vyrobit džíny dosti podobné originálu, na Hlasu Ameriky jsem poslouchal že koupili licenci ale Američani museli naše zástupce přesvědčit že texasky u nich nosí hlavně pracující nikoliv kapitalisti. Také se jezdilo nakupovat do Maďarska a do Polska. V té době frčely "mrkváče", mám je dodnes a jsou jako nové takže mohou mít historickou cenu.