Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

JAK BYLO: Schránka na rohu ulice

diskuse (7)

Lucko, tak by mě zajímalo, podle jakých učebnic se učí ve Francii tvoje děti. Protože takové učebnice rodného jazyka a dějepis, toť přímo esence vlastních představ „buditelů“ toho kterého národa. A také předobraz toho, co si dětičky ze školy odnesou v hlavách domů a co jim v nich pak straší často po celý život.

Vzpomínám si na svého kamaráda Andrése, rodilého Španěla. Ten se ve škole v Anglii v padesátých letech strašně těšil, že se budou v dějepisu učit o tom, jak španělská vojska vítězila v bojích s Angličany, protože pořád a pořád se jen učil, jak ti slavní Albionci porazili kdekoho. A jak byl zklamán, protože anglický dějepis sice podrobně popsal porážku španělské ARMADY (tedy španělského loďstva jedoucího dobýt Anglii), ale o tom, kdy a jak Španělé natloukli Anglánům, nebylo v dějepise ani slovo. Myslím si, že je to přímo typické. Všude. U nás, v Anglii, v Rusku i ve Francii.

Koukal jsem před lety do nějaké mých synů učebnice literatury pro základní školy a koukám, co nevidím. Učební pomůcka z poměrně nedávné doby obsahovala valnou část ukázek z literatury, jakou jsme tam měli i my v dobách tuhého stalinismu. Vsadil bych se, že učebnice pro základní školy jsou u nás jednou z nejkonzervativnějších věcí, jaké mohou být. Předpokládám, že na ministerstvu školství sedí úředníci a „odborníci“, kteří si předávají již hotové a osvědčené učebnice a podle momentální politické situace je jen mírně pozmění. No a když jdou do důchodu, předají židli buď synovi, nebo synovci. Což je na učebnicích vidět. Kníže Václav je jednou „svatý“, pak jen patronem Země české, případně buduje stát, a „nedá zahynouti nám ni budoucím“. V dobách spojenectví s našimi západními sousedy se zdůrazní, že se s nimi kamarádil a že dodával do Německa sto dvacet volů. Ostatně toto řešení bych, v souladu s názorem Voskovce a Wericha, podporoval. Neboť jak správně pravili: „Dovedete si představit, sto dvacet volů do Německa ročně? Jak by se to tady propucovalo?“

Přijít na to, kterého politika nahradit kterým, není tak složité. Zatímco kdysi nad vším bděl „stařičký mocnář“, pak přišel „tatíček“ Masaryk, byl vystřídán jistým knírkatým führerem, takže místo o 28. říjnu se dětičky učily, že „Adolf Hitler war geboren…“, zatímco my se šprtali, že Stalin a Lenin jsou naše spása. Myslím, že dneska už je tam zase tatíček Masaryk coby prezident Osvoboditel, zatímco za nás tam byl taky, ale jako představitel buržoazie, co dala střílet do dělníků. Dneska je tam Václav Havel pečený, uzený i marinovaný. Chudák Václav, jak jsem ho znal, pokud je v „Českém nebi“, tak mu nezbývá, než zahánět žal v nebeských hospodách, jestli tam nějaký maj´. Já si pamatuji, jak jsme se setkali (ne, netykali jsme si) v hospodě „Slavie“ ve Vysočanech a bylo to fajn. V putyce, kam chodili také topiči, ovšem z uhelných kotelen OPBH. Moji podřízení. Takže nikde žádní disidenti. Ale taky žádní fízlové. Topiči a místní Cikáni, dnes Romové, co po „Sametu“ z Vysočan zmizeli. A taková ta „galerka“ tehdejších časů, uhlíři a popeláři, drobní zlodějíčci a podobně.

Ti všichni fízly dobře znali. Ale znali i mně. Když jsem odtamtud tahal topiče z blokových kotelen, aby se vrátili do práce. Což nebývalo lehké. Kdyby tam byl nějaký fízl skutečně, dali by mi vědět.

Proč jsme se setkali zrovna tam? Protože v Čechách se zakládají spiklenecká hnutí, politické strany a kují protistátní pikle už tradičně v hospodách. To už je takový český zvyk!

stalo

Václav Vlk st.

okud Vás mé vyprávění zaujalo, právě vyšlo již třetí opravené a doplněné vydání mé knížky „Stálo to za hovno a stejně byla sranda“. Tentokrát v nakladatelství Jonathan Livingston. Zde si ji můžete objednat za zvýhodněnou cenu https://www.dobreknihkupectvi.cz/stalo-to-za-hovno-a-stejne-byla-sranda-/

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

přečetl Panikář
25. 7. 2024

Že mají dámské plavky předvádět muži, považovali diskutující, včetně řady ženských sportovkyň, za...

Válka byla jen poslední kapkou, kterou by česká energetika bez problémů ustála, kdyby již předtím...

Zdeněk Roller
25. 7. 2024

Co je tohle za stát, ten Egypt? Vždyť rozhodně nepatří mezi ty vysloveně chudé. Přitom v areálu...

Ivo Fencl
25. 7. 2024

Roku 1952 se Velinského trampská parta s Foglarem setkala v Hostivaři, kde byli Dvojkaři na...

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Lidovky.cz, ČTK
25. 7. 2024

Tajné služby Británie, Spojených států a Jižní Koreje odhalily severokorejskou kyberšpionážní...

Iva Pekárková
25. 7. 2024

Naše Anna pořád nemá bydlení. (Ano, stačily dva týdny, dvě nedělní setkání, a Anna je „naše“. Ptají...

imzv Marek Zavřel, mul Matyáš Müller, ČTK
25. 7. 2024

Moderátorka Nora Fridrichová po konci publicistického pořadu České televize (ČT) 168 hodin dostala...

lind Linda Svobodová
25. 7. 2024

Policie pátrá po vandalovi, který tento týden v noci v obce Plavy na Jablonecku zarazil krumpáč do...

Roman Šitner
25. 7. 2024

„Obří problém“ představuje nový digitální systém stavebního řízení, který od července spustilo...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz