19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

JAK BYLO: Na (H)havla!

Když jsem tato slova coby mladý muž rezolutně prohlašoval, nevěděl jsem nic o nějakém Václavu Havlovi. Mě tehdy nejvíc zajímalo, co budu mít na hlavě.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Tulejová 18.2.2023 6:54

Hezké. Mladší brácha vypadal v dětství jako knedlík, oblíkali ho do bílých punčocháčů a navrch hnusné kraťasy se šrakama a když ho otec přivlekl od Huňáčka, zeptala jsem se: "Kde jsi byl, že ti uši nechali", brácha řval a já byla bita.

I. Simonek 18.2.2023 4:29

R^R^R^

V. Mokrý 17.2.2023 20:39

Dohola, jsme si to odbyli o prázdninách, v pár školních letech.

L. Písařík 17.2.2023 20:38

Bezva. Moje matka mi nechala k prvnímu přijímání ušít obleček s kraťasy a můj otec natruc mě nechal ostříhat dohola. Dodnes mám fotku na které holá hlava svítí k nepřehlédnutí. Chudák dítě. Pak jsem měl ještě někdy námořnický obleček s hnusnou čepicí s kotvou a fábory, té jsem se zbavil tak, že jsem ji na pohřbu hodil do hrobu, hrozil mi výprask, ale tvrdil jsem, že to vítr.;-)

V. Kučer 17.2.2023 20:20

V prvním roce jsme z toho byli vyjevení (1965) ale ve druhém jsme si prosadili delší vlasy. Dnešní mládež chodí dokonce dohola což bylo pro nás nemyslitelné.

V. Kučer 17.2.2023 20:15

Také nosím šedivý odstín a má to úspěch u druhého pohlaví.

V. Mokrý 17.2.2023 19:18

Na základce až do 9.třídy, se nedalo moc protestovat, takže to bylo podle rodičů, po nástupu do učení/1966, už si to mohl člověk poroučet sám. V učilišti panovala celkem tolerance, takže trochu " mánička ".

J. Jurax 17.2.2023 19:17

Prošel jsem tímto účesovym vývojem - téměř lysé batole, kohoutek (doloženo fotografií u narozeninového dortu se třemi svíčkami), pěšinka prostá, ježek, raní beatles (to byla ofinka do čela a vzadu po límec, s poznámkami tolerováno i na SVVŠ), plnohodnotné háro, od třetího ročníku VŠ kvůli vojenské katedře zase raní beatles, pak léta sedmdesátá s mocnými kotletami, které se v osmdesátých spojily pod bradou, čímž vznikl vous námořnický, aby byla zachována celková hmotnost vlasového porostu na vrcholu lbi již řídnoucího. Posléze z téhož důvodu doplněn knír. Hmotnost vlasového porostu se však přesto snižovala vznikem vysokého, vpravdě myslitelského čela a zbytky porostu se staly zářivě bílými, ač původně jsem byl brunet. V současnosti zvažují přechod do stavu skinheada se sněhobílým plnovousem.

V. Kučer 17.2.2023 18:19

Nosil jsem účes na blbečka, později na ježka. V polovině šedesátek jsem přešel na vzor Beatles a tento účes nosím dodnes ale už přecházím na přehazovačku.

Z. Lapil 17.2.2023 17:36

A po stranách d Vaculíky

P. Vandas 17.2.2023 16:35

Jo a ještě jeden dotaz měl: "Blatníky?" Což znamenalo obstřižení uší dohola-:-):-):-)

_

P. Vandas 17.2.2023 16:33

Pan Vlk je, jako vždy, úžasný.Já chodil k holiči, starému Pospíšilovi, ze kterého šel strach, jako ze zubaře. Terorizoval nás dospívající chlapce s obvzláštní zvráceností. Před vykonáním odvlasení měl otázku: " Na pěšinku, nebo na Havla?". Ať byla odpověď jakákoli, výsledek nerozlišitelná polopleš. Rozdíl byl jediný, totiž že pěšinka se česala do strany a havel se česal dozadu. A ještě jeden účes byl přípustný. Na ježka. Taky výsledek stejný, jenom vlas však trčel do prostoru. :-):-):-)

H. Rybnická 17.2.2023 13:03

Pane autore nemáte náhodou nějakou znázorňující fotku? Tedy z té doby.

J. Mayer 17.2.2023 13:02

No a pak byl účes "Na chartu - vpředu kohout, vzadu havel"

J. Majzlík 17.2.2023 10:27

Docela přesný vhled do poválečného vývoje pánských účesů jakožto jednoho z mála poznávacích znaků je nutno doplnit zdomácněním kanadského trávníku. Tuším, že k nám byl zavlečen v pětapadesátém z nějakého mistrovství světa našimi hokejisty. Oni byli vždycky jen na zlobení.

J. Tulejová 17.2.2023 8:00

To u nás byla holičská rodina Huňáčků, kluci od 2 let chodili k Huňáčkovi, nahoře kolečko vlasů, jinak vyholeno a jak je to dnes módní! Paní se říkalo Miláček, bo každého oslovovala Miláčku. Na můj první ples jsem si koupila tehdy velmi žádaný příčesek, strašný umělohmotný chuchvalec, vydělala jsem si na brigádě peníze a všechny jsem utratila za tento hnus. Miláček mi to přibila do hlavy a vytvořila vysoký účes jakýsi drdol, který jsem si při tanci musela přidržovat, na vrchol jsem si ani nedosáhla. Když jsem se šla ukázat tetě Miladě, sedla si na schody a řehtala se jak blázen.

V. Mokrý 17.2.2023 7:36

Chlupodravec,

no a tak do 3. třídy, na začátku prázdnin - dohola.

I. Pávek 17.2.2023 7:14

Tak já co pamatuji od nejůtlejšího věku,- byl u nás až do mé vojny ( pak nevím kde skončil ) holič pan Hradečný. Říkali jsme mu - holič a kadeřník, lupič a zákeřník. Stříhal jak chlapy, tak ženské. Chodili jsme k němu téměř vždy celá rodina. Měl dvě polohovací křesla, jedno pro dámy, jedno pro pány. V plné práci si od dámy kde se piplal a vyžívat a když musel vyčkat na nějaké ztužení trvaly odskočil k pánům a těch ostříhal za tu dobu i pět. Pány stříhal jednotně - na blba - dámy měly více prostoru ale matka byla málokdy spokojená a pak to ke svému obrazu opravovala doma před zrcadlem. Když jsem šel sám, dal mi otec vždy zelenou pětikorunu, nebo hnědou tříkorunu, tak nějak bral. Nechodil jsem k němu rád, ne k vůli stříhání ale vždy ledabyle ometl vlasy z límce a pak to žralo a kousalo na zádech. Ale lákala mě ta atmosféra v holičství, vždy měl plno a těch moudrostí a vtipů co jsem tam slyšel - Věděl všechno o všech a na pochovávání basy (ples) zpíval kuplety co kdo na vesnici za rok vyved nebo provedl. Toš tak, dnes máme vlasové studia ;-)