30.5.2023 | Svátek má Ferdinand


Diskuse k článku

JAK BYLO: Na (H)havla!

Když jsem tato slova coby mladý muž rezolutně prohlašoval, nevěděl jsem nic o nějakém Václavu Havlovi. Mě tehdy nejvíc zajímalo, co budu mít na hlavě.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Pávek 17.2.2023 7:14

Tak já co pamatuji od nejůtlejšího věku,- byl u nás až do mé vojny ( pak nevím kde skončil ) holič pan Hradečný. Říkali jsme mu - holič a kadeřník, lupič a zákeřník. Stříhal jak chlapy, tak ženské. Chodili jsme k němu téměř vždy celá rodina. Měl dvě polohovací křesla, jedno pro dámy, jedno pro pány. V plné práci si od dámy kde se piplal a vyžívat a když musel vyčkat na nějaké ztužení trvaly odskočil k pánům a těch ostříhal za tu dobu i pět. Pány stříhal jednotně - na blba - dámy měly více prostoru ale matka byla málokdy spokojená a pak to ke svému obrazu opravovala doma před zrcadlem. Když jsem šel sám, dal mi otec vždy zelenou pětikorunu, nebo hnědou tříkorunu, tak nějak bral. Nechodil jsem k němu rád, ne k vůli stříhání ale vždy ledabyle ometl vlasy z límce a pak to žralo a kousalo na zádech. Ale lákala mě ta atmosféra v holičství, vždy měl plno a těch moudrostí a vtipů co jsem tam slyšel - Věděl všechno o všech a na pochovávání basy (ples) zpíval kuplety co kdo na vesnici za rok vyved nebo provedl. Toš tak, dnes máme vlasové studia ;-)

H. Kotaz 17.2.2023 7:36

Chlupodravec,

no a tak do 3. třídy, na začátku prázdnin - dohola.

J. Tulejová 17.2.2023 8:00

To u nás byla holičská rodina Huňáčků, kluci od 2 let chodili k Huňáčkovi, nahoře kolečko vlasů, jinak vyholeno a jak je to dnes módní! Paní se říkalo Miláček, bo každého oslovovala Miláčku. Na můj první ples jsem si koupila tehdy velmi žádaný příčesek, strašný umělohmotný chuchvalec, vydělala jsem si na brigádě peníze a všechny jsem utratila za tento hnus. Miláček mi to přibila do hlavy a vytvořila vysoký účes jakýsi drdol, který jsem si při tanci musela přidržovat, na vrchol jsem si ani nedosáhla. Když jsem se šla ukázat tetě Miladě, sedla si na schody a řehtala se jak blázen.

L. Písařík 17.2.2023 20:38

Bezva. Moje matka mi nechala k prvnímu přijímání ušít obleček s kraťasy a můj otec natruc mě nechal ostříhat dohola. Dodnes mám fotku na které holá hlava svítí k nepřehlédnutí. Chudák dítě. Pak jsem měl ještě někdy námořnický obleček s hnusnou čepicí s kotvou a fábory, té jsem se zbavil tak, že jsem ji na pohřbu hodil do hrobu, hrozil mi výprask, ale tvrdil jsem, že to vítr.;-)

J. Tulejová 18.2.2023 6:54

Hezké. Mladší brácha vypadal v dětství jako knedlík, oblíkali ho do bílých punčocháčů a navrch hnusné kraťasy se šrakama a když ho otec přivlekl od Huňáčka, zeptala jsem se: "Kde jsi byl, že ti uši nechali", brácha řval a já byla bita.