16.4.2024 | Svátek má Irena


Diskuse k článku

JAK BYLO: Muž, ten, který nemá hrb

Drsní mužové, ošlehaní větry kavárenských ventilátorů, tedy vyčkali, až z lesů, vod a strání zmizí pionýrské tábory, hlučící vodáci s hromadou vřískajících dětí, sváteční turisté a jiní mastňáci, a vyrazili do drsné přírody. Již ve vlaku do Srbska pěli drsné písně jako: „Nač bát se, dívko, tolik lidí, myslíš, že nás hned někdo vidí…“

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Simonek 31.1.2023 21:28

R^R^R^

K. Křivan 31.1.2023 10:45

Jak jsme dojeli na chatu, a to bylo každý víkend, tak jsem vypadl na druhou stranu řeky do hradu Dubá. Tam už tábořili trampové. Od těch jsem odkoukal první akordy na kytaru ....

J. Rejzek 31.1.2023 10:03

Vlakem na Srbárnu, hned u mostu hospoda, kde bylo jako specialita podáváno slané mlíčí a jikry s cibulí v oleji, K deseti dekům jsem dokázal sníst čtyři krajíce chleba. Pak k Pusťáku (Pustý lom) a při baterkách se dalo zajít kamkoli, třeba k Hagenovi. No včera to bylo.

M. Hoblík 31.1.2023 9:27

Měli ti Pražáci časy! Zatímco my jsme se plahočili na polích, trajdali po lesích a na polích nám ukrádali úrodu...

V. Mokrý 31.1.2023 16:32

R^

J. Pokoutný 31.1.2023 8:49

No, mne s tou "správnou výbavou" prudila jakási trampa Babička, vydávající se za šerifku, ještě po r.1980. Jezdil jsem v totiž v jehličňácích, které jsem si půjčoval od spolužáků, trpících "vojenskou katedrou", posléze ve svých, pod rukou zakoupených. a tzv. "Amíky", kteří chtěli mít všechno "echt" jsme měli za magory.

R. Polášek 31.1.2023 12:14

Přesně.

V osumdesátých letech jsem jednak hodně ze školy jezdil vlakem a viděl tam hodně trampů, jednak jsou měl spoustu různých kamarádů, co byli velcí trampové.

Ale takové figury, jaké byly popsány tady v článku jsem neviděl nikdy. Typická pro tehdejší trampy byla maskáčová blůza či polokabát, protože byl teplý, velmi odolný a byl nebo měl být impregnovaný proti dešti, což jiné tehdejší kabáty neměly. Typický tehdejší tramp měl staré džíny, spolehlivé a pevné, protože vyzkoušené mnoha předchozími akcemi, obyčejná bavlněná trička, podle toho jestli bylo teplejší nebo studenější počasí s krátkými nebo dlouhými rukávy a krosnu s kostrou z hliníkových trubek a z oranžové nebo červené odolné silonové tkaniny. Boty se nosily v podstatě jakékoliv, vyzkoušené taky mnoha předchozími akcemi, od nějakých kanad či jejich napodobenin přes nějaké botasky či jiné sportovní boty a první outdoorové boty až klidně třeba po obyčejné tenisky. Ty obvykle bývaly nové, protože to bylo na tůry spotřební zboží. Jen jednou nebo dvakrát jsem ve vlaku viděl nějaký tlumok ušitý nebo vyzdobený srnčí kůží se srstí. nebo možná psí z nějakého krátkosrstého Azora.

V. Vlk St 31.1.2023 18:48

Vážený pane, to jste tak o dvacet let dál, než o kterých píšu já. Na začátku nikdo žádné džíny neměl, ty se v ČSSR tehdy nevyskytovaly. Také kostry z hliníkových trubek jsou , pokud pamatuji ,tak někdy ze sedmdesátých let. Někdy kolem roku 1968 začaly kostry z ocelových drátů. A outdoorové oblečení? Ten termín se u nás objevil někdy do roce 1990. No a pokud jste viděl tlumok s kůží. tak to jste viděl raritu. Tak vypadaly vojenské tlumoky vojáků z první světové války, lidově zvané "tele" , část jich byla ještě od Wehrmachtu z let 1939 až 1944 . No a ta kožešina byla teletina i s chlupy a v noci sloužila jak podložka pod hlavu. Jo a první Botasky byly z roku 1963 a byly to sportovní boty, až někdy kolem roku 1971 se vyráběly také jako obutí pro výletníky. Děkuji za reakci.

J. Lukavsky 31.1.2023 19:15

"vojenské tlumoky vojáků z první světové války, lidově zvané "tele" Ano opravdické tele se ještě dalo koupit V Kotcích, stálo pár šupů. Pak jsem ho někomu dal. Trampíci už také nosili Usárnu což byla krosna hodně tenká a vysoká z US Army, ještě se vidí. No a maskáče a kanady. No já měl ještě šortky, výprodej z US Army pravé saharské... krásné doby malin nezralých. J.L. end

R. Polášek 1.2.2023 16:28

Vážený pane, však tam píšu, že se jedná o osumdesátky. Doba se bohužel změnila, trampské propriety se častým intenzívním používáním opotřebovaly a zničily a lidi byli jiní a vybavení brali odjinud. U té srsti bych ale spíš typoval, že se jednalo o ušité napodobeniny. Z domova vím dobře, co udělá 40 let let skladování či používání, ne li dokonce víc než 60 let s kůží se srstí. Kdysi, když jsem potřeboval tlumok, rodiče nejdřív vytáhli taky starou výbavu z druhé nebo možná ještě z první světové, tlumok z bělavého či šedivého plátna a ta byla možná ještě použitelná, ale na první pohled už svého nositele tak dehonestující, že mi tehdy rodiče raději koupili nový tlumok. Jasně modrý, ze silného bavlněného plátna, s pod popruhy s jasně žlutým filcem. Dost jsem ho tehdy využil a na mnoho cest, od půozdějších pionýrských táborů, na lyžácích, na chmelové brigády přes praxe na vysoké i na Dunajské deltě se mnou byl. Dnes vypadá ovšem taky tak, že vytažený na světlo by asi taky svého nositele dost dehonestoval.