30.3.2023 | Svátek má Arnošt


Diskuse k článku

JAK BYLO: Kdybych býval byl věděl

Takže když přišly minisukně, bylo všem dámám jasné, že čas punčoch a podvazků pro běžné denní nošení skončil. Tím ovšem zmizela i část kouzla a romantiky. Doposud básníci, spisovatelé uznávaní i zakazovaní, literáti vynikající i mizerní, všichni mohli po dlouhá léta v románech a básních psát o kouzlu ženy, která si jen tak v nedbalkách obléká punčochy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Simonek 24.1.2023 21:06

R^R^R^

Z. Jaros 24.1.2023 20:12

Nastudováno máte dobře 🙂

J. Jurax 24.1.2023 16:52

No, punčocháče mohly nouzově nahradit klínový řemen - třeba k alternátoru, vodní pumpě, na Š-100 k ventilátoru chladiče. Nakonec klínové řemeny byly nedostatkové zboží v Mototechně zřídka vídané ... ;-)

R. Polášek 24.1.2023 12:59

Do tohoto oboru za komunistů zabrousil i tehdejší humoristický časopis Dikobraz. Podvazkům totiž za socialismu zřejmě jakýsi úředník dal oficiální závazný obchodní název "Tahouny dámské" V Dikobrazu si tak z toho dělali srandu, jako že Tahoun dámský je žena či manželka, které po své práci ještě musí v časovém termínu jedné, maximálně dvou hodin oběhnout všechny obchody a nakoupit, než to zboží každodenní potřeby rodiny v socialistické realitě vyprodají a v obchodech zůstanou jen prázdné regály. A přirozeně ten nákup o hmotnosti mnoha kilogramů DOTÁHNOUT domů. V rukách nebo maximálně hromadnou dopravou, když auta tehdy moc rozšířena nebyla a na nákupy se tehdy spíš nepoužívala. Dokonce tam byly i příslušné ilustracě některým tehdejším dikobrazím kreslířem.

Z toho si ten název podvazků taky pamatuji.

M. Malovec 24.1.2023 9:38

Punčochy nebo-li silonky měly nezastupitelnou úlohu při jakékoliv filtraci, barev, domácího vína, malířské hlinky a podobně. Při použití jako oděvu vzpomínám na z novin umotané ruličky, které se vkládaly do přeloženého okraje punčoch a zasouvaly do spony u podvazků. A na paní v opravně punčoch, kam jsem je nosil, když se protrhly a bylo třeba spravit vzniklé "oko", protože se tahdy nevyhazovalo, ale opravovalo i relativně levné zboží, což by si měli uvědomit naši zblblí ekologisté.

M. Malovec 24.1.2023 9:47

PS: Ale podvazkový pás mne jaksi odpuzoval.

H. Kotaz 24.1.2023 6:33

Současné generace dívek a žen, se zřejmě stydí nosit minisukně a ani není pomalu kam je nosit - odpolední čaje neexistují.

R. Dubravský 24.1.2023 5:44

Problém punčocháče vs. podvazky dnes elegantně řeší tzv. samodržky - punčochy, které drží na nohou bez podvazků. Jejich zpravidla zdobený okraj, vykukující pod sukní, je mocným inspirujícím činitelem ;-D

M. Krátký 24.1.2023 3:29

Hezké a zvláště po ránu - přeji krásné chvíle R^R^R^

T. Novy 24.1.2023 0:47

Pane Vlku, to by chtělo nějaké hlasování ohledně preferencí. Já jsem pro minisukně, to je hned vidět, jestli jsou nožky ladné nebo ne.

Přesně jako v tom vtipu, punčocháče jsou v určitých situacích zdržujícím elementem.

;-D