1.10.2023 | Svátek má Igor


Diskuse k článku

JAK BYLO: Kachekran

Rány přehlušovaly hru kapely, dýmy zahalovaly tančící páry a při pokusu odklepat popel do popelníku se zpravidla ozvala pecka jako z děla a vajgly z cigaret doposud ležící nenápadně v popelníku odstartovaly do povětří.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Simonek 16.2.2023 21:12

R^R^R^

H. Kotaz 16.2.2023 9:53

Tak jest.

Mnohé plesy jsou dotovány.

R. Polášek 16.2.2023 9:05

Plesy dneska nejsou, protože tehdy se za pětistovku nechal pronajmout sál nebo v létě výletiště, za dvě tisícovky se nakoupilo pití, za tisícovku nějaké občerstvení, tyčinky, oplatky, čokoládky, nebo buřty s chlebem a hořčicí atd atd. prodávalo se to s běžnou hospodskou plus nějakou rozumnou plesovou přirážkou....Tak 4 lidem se dalo po nějaké stovce, dvou stovkách za nějaké nezbytné služby, 500 - 2000 za hudbu..... A výtěžek z plesu byl třeba 8 - 12 tisíc. Čistý zisk tak 4 - 10 tisíc.

Proto bylo za socíku tolik plesů, protože vždy se při troše šikovnosti snadno daly dát takové ceny, že to pro pořadatele bylo slušně ziskové. Svazáci, jako my tehdy, včelaři, myslivci, hasiči a kdovídko ještě. Včelaři třeba u nás měli za socíku svůj vlastní recept na perník a v podstatě na perník monopol, takže třeba plesy a trhy s prodejem včelařského perníku byl tehdy jejich hlavní příjem , vedle medoviny. Každoročně výdělek v objemu desítek tehdejších měsíčních platů. Bylo na včelařský spolkový včelín a včelstva i na včelařské zájezdy.

Dneska, pokud pořadatel nechce na ceny nasadit dohromady pražskou plus vysokohorskou špindlerovskou přirážku, končívá obvykle šull null nebo v minusu a tak plesy nikdo nechce dělat. A bruselský socialismus ještě není tak daleko, že by se plesy a letní zábavy dotovaly.

H. Kotaz 16.2.2023 8:31

Jo, až 14plesů v sokolovně/tak 200židlí u stolů + sedadla na balkoně/70.

Při ostatních tanečních zábavách, čajích, tak až 500lidí.

I potom v sále KOOPERATIVA v.o.d., alespoň 7plesů, sestup na 1, a nyní už nic.

I. Pávek 16.2.2023 6:53

No jo no, za socializmu 6 - 7 plesů, teď kulturní dům už mnoho let nikdo nevyužívá a zeje prázdnotou. Jednou za rok výstava jablek. Plakátové plochy oblepeny nabídkami práce, vystoupením řvounů zpěváků, sezením s okultisty, kartářkami, informacemi o dávkách v nouzi - jo, viděl jsem jeden plakát ve městě na ples už nevím jaký. Ale pamatuji si vstupné - 250 Kč, tombola zvlášť. Je zkrátka jiná doba. Když se mi - sakra nám - narodil první syn, za 100 Kč jsem ožral v neděli celou místní hospodu. Toš tak.

T. Novy 16.2.2023 1:02

Pane Vlku, super. Ale nevysvětlil jste, co to je, takový ten kachekran.

KArneval

CHEmiků

Končící k

RÁNu.

A pokud se dobře pamatuji, nebyl to maturák Křemencárny, ale ples VŠCHT.

Spousta báječných i velmi mlhavých vzpomínek!