30.6.2022 | Svátek má Šárka


HVĚZDY: V každém znamení zvěrokruhu najdete X borců, ale…

22.6.2022

Chci nabít čtenáře optimismem. Věřte na znamení! I když je to možná šarlatánství. Přesto je o tradici a… A „něco na tom zvěrokruhu bude“.

Přitom ale… Naprosto na každé jeho znamení najdete, zaručuji, dostatečný počet v něm rozených kofrů a borců. - Přesto je možná - v krizi - nejlepší vžíti se do psychiky Berana.

Je první, ohnivé znamení, „prezident radosti“; jeho kamenem má být diamant, jeho prvkem uhlík, což značí NEVINNOST.

Jeho souhvězdí sice odnepaměti dominoval rudý Mars, ale ten dávno nesymbolizuje planetu války. - Nejtypičtějším z Beranových zvolání a tvrzení bývá: JSEM. EXISTUJI. A jak zní charakteristický, i kdyby ironicky míněný, postřeh kohokoli z jeho okolí? „Ten Beran jeden má vždycky pravdu.“

Vstoupí-li do místnosti, soustředí na sebe pozornost do deseti, nejdéle do třicet vteřin. I nechtěně, už je takový. A ústřední „beraní“ citát?

O tom se odnepaměti vedou spory. Ale vede tento: „Bůh se vždycky postará, aby nakonec všecko dobře dopadlo.“ Gangster Johnny Dillinger.

Samozřejmě to není pravda, takže jsme u prvního zaváhání. A Beran neustále něco chce. Většinou to dostane. Mívá hrůzu z jediného: z dlouhé chvíle. Skálopevně věří, že dokonce v samoobsluze může potkat kouzelného dědka. Zrovna tak jsou Berani přesvědčeni, že i jezero přejdou suchou nohou a že na konci života nebudou povinni umřít. Beran je tvůrčí, rozhodný, ale spíš jen intuitivní. Bývá úporný, i když většinou včas pochopí, kdy lépe mávnout rukou: „Děte do hovňous!“

Je intuitivní stratég, nicméně při jednání s lidmi má podstatné limity. Prahne je rozesmát, nebo aspoň rozplakat. Každopádně je chce získat, jenže s tím se uvnitř něj sváří rezervovanost a překvapující chlad. Ano, zvládne druhé nadchnout pro věc, ale zůstává nad ní. Přesto plný elánu. Zábavný. Suverén. Klestí cesty, Do všeho nového se vrhá s nezlomnou vírou, že se pro to hodí. Někdy ne. Je cílevědomý, ctižádostivý; klidně poukazuje i na vlastní talent, který nebývá jen jeden, a ty talenty prokazuje, div se nepřetrhne. S pocity štvance. Bývá ovšem lovec. Prosazuje se. Nakonec často dominuje. Prahne po vítězství, remízy ho nudí. Těžko Berana pokořit. Bývá britsky i německy houževnatý optimista, který svítí energií jako svíčka. Je to ryzí ženská, je to ryzí chlap. Ale bojechtivý.

K bitvám odhodlaný. „Nebo není boj zábava?“ Iniciativní, dynamický, velkorysý, velkomyslný, srdečný, tolerantní, činorodý. Ano, snad věčně touží po činech, po dobrodružství. Rutinu nevystojí. Absolutně věří ve vlastní cíle. Bezpodmínečně se potřebuje prosadit. Pokud se rozčílí, rychle to pomine. Vzápětí bývá ochotný, což je slabina, a když má taková žena pocit, že „našla pravého“, zamiluje se mocně i věrně. Prý. Beran je hravý, okouzluje upřímností, na pravou lásku obvykle trpělivě čeká. Někdy naprosto pošetile. I tak má nevyčerpatelnou zásobu energie; věří si, jako nikdo jiný. Může se zdát stejně neporazitelný jako (příslovečný) Kolos na Rhodu. Pro Berana-muže ve vztahu k ženám je prý typické, že vysoce ochotně přijímají obdiv, ale nechají se spoutat jen jedinou. Až masochisticky. Má-li beran děti, stane se i jejich otrokem. A vždy začne znovu.

Pochopitelně má i další chyby. I kdyby si o něm celý svět myslel, že je dobrý, bude se domnívat, že není. Kolegovi berani často závidí hezčí manželky. A každý rozený v tom znamení bývá prudký, nezvladatelný - a prchlivý. Často cholerik. Jsou vznětliví, následkem toho někdy osamělí. Sice zvládají být nezávislí, ale jsou nepohodlně nepřístupní; přesto plni vášně. Jako si beran myslí, že nikdy neumře, stejně bohužel věřívá losům, za které lehkomyslně „klopí“ peníze. V podstatě ho láká hazard, ale na poker má moc otevřenou povahu. Naprosto není diplomat. Nehodí se do státních služeb, ani ne do politiky. Víc než čert křížku se bojí prázdných slov. Pokud se na politické kolbiště přece neprozřetelně vydá, může to mít osudové důsledky. Beranovi je zhola jedno a „putýnka“, co si o něm kdo myslí. K problémům se staví nerealisticky přímočaře, je neprakticky otevřený, upřímný někdy šokujícím způsobem. A vlastně šokuje rád. Často se s chutí i předvádí. Beran si umí vystřelit sám ze sebe, ale dál se shledává báječný. Fatálně postrádá buňky jemné strategie. Sice je z Klubu rváčů, jenže si bláhově myslí, že pravdu, za niž se rve, má vždy on. Někdy je nepřítel zavedených pořádků. Zůstává emotivní, nedodržuje programy. Umí lidi strhnout k buřičství. Nebojí se autorit, nemá strach z čehokoli vznešeného. Beranům neimponuje šlechta. Někdy se rozhodují přehnaně rychle, jsou netrpěliví, neklidní a nedisciplinovaní. Chodí na poslední chvíli. Jsou bohužel i důvěřiví až bezelstní, v mnohém naivní. Příliš spontánní; a pokud má Beran pocit, že skutečně „našel tu pravou“, zamiluje se prý věrně, mocně, bezmocně a horečně. Jinými slovy: se sebezničující silou. A ti, které miluje, se tak v podstatě stávají jediným nebezpečím jeho života. Střetne-li se (idealistický a jako mezek paličatý) Beran s jiným Beranem-idealistou, je vygenerován neřešitelný problém. Beranům se navíc daleko častěji než jiným stává, že touží po jediné ženě či jediném postu. Ta (ten) je zrovna nedostupnou (nedostupným). A Berani jsou slabí tím, že jsou senzitivní. Zatímco z malých problémů vyrobí giga-problémy, podstatné věci nevidí či umenšují. Bývají až infantilní a kupříkladu Nikita Chruščov prý zůstal upřímně nešťasten, když v Americe prošvihl návštěvu Disneylandu.

Beran bývá bohužel egocentrik. V tom znamení rozený filozof Descartes se proslavil výrokem: „Ani nechci věřit, že lidi existovali už přede mnou.“Beran prahne po obdivu, ale tím, že stále prokazuje talent, se občas přetrhne jako žížala. Mívá moc zájmů najednou, tak mu hrozí roztěkanost. A co je nejzásadnějším nedostatkem Beranů?Sotva okupují vlastní kořist, začnou se okamžitě rozhlížet po nové. Na jejich skutečnou věrnost se následkem toho nelze spoléhat. Radši od Berana nikdy nechtějte cokoli, co nechce předtím sám.

V následujícím seznamu z legrace mísím vyšší a „nižší“ osobnosti a „osobnosti“.

Berany byli či jsou Al Pacino, Jean-Paul Belmondo, Steve McQueen, Warren Beatty, Harold Lloyd, Gary Oldman, Karel Vágner, Harry Houdini, moderátor David Frost, Gregory Peck, Marlon Brando, Spencer Tracy, Vincent van Gogh, Goya, Karel Štědrý, Petr Nárožný, Dalibor Janda (21. 3.), Nabokov, Ibsen, Ota Hofman, Milan Kundera, Hrabal, Viewegh, Nick Hornby. Kingsley Amis či spisovatel Dan Simmons (4. 4.). Jan Mikolášek (7. 4.), spisovatel Anthony Horowitz (5. 4.) a Michal Dočolomanský. Tomáš Baťa i legendární geofyzik Jiří Mrázek. Komenský, Jiří Dienstbier - i Adolf Hitler. Charlie Chaplin (16. 4.) i Samuel Beckett. Papež Benedikt XVI. (16. 4.) i Tena Elefteriadu (16. 4. 1948). Původce básnění v próze Aloysius Bertrand. Jean Paul či Benjamin Kuras. Literární historik Aleš Fetters anebo autor „Bena Hura“ Lewis Wallace. Tvůrce detektivek Edgar Wallace. Vojevůdce Otto von Bismarck (1. 4.), skladatel Jaromír Vejvoda (Škoda lásky) a trenér František Cipro (13. 4.). Spisovatel Johannes Mario Simmel a génius science fiction Henry Kuttner (7. 4.); záhadolog Erich von Däniken. Václav Čtvrtek - i tvůrce Maxipsa Fíka Jiří Šalamoun. Verlaine. Eduard Petiška. Arthur Hailey. I nejvýznačnější matematik všech dob Leonhard Euler (15. 4.).

Moderátor Michal Jagelka (17. 4.) či herci Jackie Chan, Christopher Lambert a Lubomír Lipský. Elton John. Karel Kryl. Jiří Wolker. Zdeněk Rytíř, Pavel Vrba i Vladimír Poštulka. Quentin Tarantino. Mac Frič. Casanova. Psychoanalytik Erich Fromm. Miloš Nesvadba. Akiro Kurosawa. Peter Ustinov, Terence Hill, Zdeněk Svěrák, Jiří Bartoška, Alec Baldwin a podle všeho i Sherlock Holmes (4. 4.). Geniální autor Henry James (15. 4.) a básníci Charles Baudelaire i Pavel Šrut. Francis Ford Coppola, Milan Knížák, pozoruhodný herec William Holden, dramatik Tennessee Williams a spisovatelé Karel Pacner i Tom Clancy. Malíř Bohumil Konečný (19. 4.) i zapomínaný zakladatel fantasy William Morris. Gogol, Zola či český herec Pavel Kříž. Zpěváci Zbyněk Drda i Pavol Habera. Léčitel Ferda. Vojta Náprstek i Aleš Hrdlička. Polární badatel John Franklin i fotograf Nadar. Sci-fi autor Jaroslav Veis i architekt Jan Kaplický. Garri Kasparov, Leonardo da Vinci, Alfred Kubin, záhadný Christian Heinrich Spiess i Anatole France (16. 4.). Serge Gainsbourg (2. 4.) anebo Michal Faber (13. 4.). A BERANICE?

Moderátorka Lucie Borhyová (16. 4.) i zpěvačky Alla Pugačevová. Výtvarnice a pedagožka Alena Henkerová (*1. 4.). Lucie Bílá, Iveta Bartošová. Spisovatelky Betty McDonaldová i Vlasta Javořická. Herečky Shirley Templová, Dagmar Havlová, Carla Bruniová-Sarkozyová, Claudia Cardinalová, Jitka Čvančarová a Vilma Cibulková. Moderátorky Michaela Jílková (30. 3.) a Pavla Charvátová. Autorka Vzpomínek na Afriku Karen Blixenová. Ljuba Hermanová. Celine Dion, Mariah Carey. Victoria Beckham. Irena Obermannová (17. 4.) - i autorka dávné encyklopedie pro děti Eva Veberová (13. 4.). Překladatelka Dana Hábová (4. 4.) - i rodná (Warrena) Beattyho sestra Shirley MacLaineeová (24. 4.). I (fiktivní) Scarlett O´Harová z románu Jih proti Severu, které „padali k nohám muži z okruhu sta mil“.

Přesto tupě prahla po jediném: idealistovi, u jehož boku by mohla bojovat za ideály. Mělo to háček. Pokud totiž Beranice nemá ve vztahu navrch, užírá ji to. „Nikdy neexistoval muž, kterého bych nedostala, když jsem se k tomu rozhodla,“ prohlásila Scarlett v dotyčné knize – a veškeré ženy jsou Beranici sokyněmi, takže radši skončeme vtipem:

„Beran trkne, jeho sok se složí; Beran soka prodá do otroctví. Ale pokud zakopne a padne sám, radši snad zemře, než se stejným otrokem stát; a když upadnou oba bojovníci, Beran i jeho sok, omdlévajícímu Beranovi naposled bleskne hlavou: „Škoda, to je děs: vždyť se nedovím, jak to se světem dopadne celé.“