18.8.2022 | Svátek má Helena


Diskuse k článku

HŘÍČKA: Pes polyglot

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Pernicová 3.7.2022 18:56

Mám královskou pudlici, seniorku. Celý život se věnovala canisterapii, vždy udělala co mi na očích viděla. Když v její přítomnosti, v proudu slov, kdokoliv vysloví její jméno, zbystří. Důležitý je pro ni, ale tón hlasu a věci, které nazýváme mimosmyslové, protože na ně náš mozek nestačí. Hlídám řeckého a anglického psa a je jim úplně jedno, jakým jazykem mluvím. U řecké feny musim dávat přízvuk na poslední slabiku, při vyslovování jejího jména, aby reagovala. Chci tím říct, že mám stejné zkušenosti, jenže co nějaký asijský jazyk?:-)

P. Hatina 1.7.2022 15:11

Děkuji za krásné osvěžení. Ostatně, když jsem dočetl až k poslednímu odstavci, tak to dalo smysl. Takovému prostému pokynu Trhej, porozumí pejsek , ale i ten otravný pojištovák.....;-D

Z. Žabička 1.7.2022 10:27

A stejně ochcávají zdi, stromy. Už by měla být povinnost majitelů těch velkých oblud aby v MHD měly nasazené držky (my to zase budeme mít nařízeno co nevidět) a na moč by měl majitel lít octovou vodu (ta zase bude ničit svou kyselostí).

D. Uhlár 1.7.2022 17:03

Soudě podle Vašeho projevu Vás nemusí nejen psi...

I. Lyčka 1.7.2022 19:42

Povinnost psa mít v MHD nasazen náhubek platí už hodně dávno. Aspoň v Ostravě. Jinak byste si mohl prostudovat spisek páně Batisty.

P. Vébr 1.7.2022 10:14

Psi žijící od mládí v rodině rozumí skutečně více věcem, než by člověk čekal. Pravda, o teorii relativity si s nimi nepokecáte, ale to s vámi zřejmě také ne. Přesto netvrdím, že nerozumíte řeči. Ostatně, z vašemu latinského projevu jsem nerozuměl ani slovo.

Oni rozumí a reagují na to, co je zajímá. Na slova "je třeba vyměnit baterky v dálkovém ovladači" nereagují, ale na prohlášení, že půjdeme dnes na procházku dřív než obvykle - a mohu to formulovat jakkoliv (třeba i bez obvyklých slov "procházka", "ven" a podobně), reaguje můj pes okamžitě.

I. Lyčka 1.7.2022 19:45

Naše pesina přišla o sluch, takže neslyší. Ale když si natáhnu ponožky, zpozorní a posadí se, a když natáhnu kalhoty, tak začne hulákat, dokud nevyjdeme z domu na procházku. Vlastně taky reaguje okamžitě ;-D

P. Kotyza 1.7.2022 9:59

Pejsci (alespoň naši) reagují na tón a sílu hlasu. Když zesílím, vědí, že je něco špatně. Dále pak rozumí některým slovům (spíše tedy zvukům), resp. mají je spojené s následnou činností. Když řeknu "papičky", to je radosti! Bude jídlo! A tak podobně.

Hezké dny!