25.9.2023 | Svátek má Zlata


GLOSA: Velrybí špion v NATO?

6.6.2023

Možná jste v minulých dnech zaznamenali nesmírně zajímavou a velmi netradiční zprávu ze zahraničních médií, v níž se uvádí, že u pobřeží Švédska se opakovaně objevila velryba typu Hvaldimir.

To by jí, tedy alespoň doufám, mohlo ještě bez problémů projít.

Jenomže milá velryba – a to opravdu dělat neměla, protože to je bohapustá provokace - prý v posledních měsících podezřele zrychlila tempo a je tedy (a to prosím není fake ani anekdota, nýbrž realita) podezřelá ze špionáže pro ruské námořnictvo…

Po pravdě řečeno, kdybych se zítra dozvěděl, že má na ploutvi vytetovaný název Putinova oblíbeného hokejového klubu v azbuce, nebo, že právě vzlétla a krouží ve výsostném vzdušném prostoru NATO, už by mě to nikterak nepřekvapilo, ani nevyvedlo z míry.

Vratká hypotéza, že jde o bájný Nautilus a z něj po delším vyjednávání o podmínkách politického azylu vystoupí samotný kapitán Nemo, případně alespoň Jonáš, padla. Nepravděpodobně se jeví i alternativa Trojského koně s ruskou posádkou, ze kterého co nevidět vyskáčou žabí muži a hned za nimi parta politicko-ideologických instruktorů.

Teď se hraje o čas. Čím dříve velrybu dostaneme, tím lépe pro nás.

Ihned poté samozřejmě navrhuji tvrdý výslech a bude-li to nutné, pak v zájmu civilizace přikročit třeba i k mučení.

Vždyť to může být nebezpečný narušitel!

A pro jistotu by měl Eset okamžitě vypracovat kompletní seznam proruských agentů, žijících v Baltském moři, preventivně sledovat a veřejně označit každého z nich s krytím plovoucího živočicha.

Buďme, prosím, v každém případě ostražitější, hlásit se teď musí jakékoliv podezřelé zrychlení.

Je nepochybně přínosné, jak intenzivně a erudovaně řešíme ku příkladu všechny kybernetické a hybridní útoky a hrozby, přitom ale zcela fatálně a trestuhodně opomíjíme a podceňujeme problém povinné lustrace zvířat, která do NATO přicházejí či připlouvají z Východu, a mohou naše dlouhodobé úsilí zásadním způsobem podkopávat.

A opět jsme se, ostatně jako už tradičně, nepoučili z historie.

Dříve narození čtenáři si přece dozajista vzpomenou na legendárního zákeřného brouka, kterého v padesátých letech údajně nasazovali američtí imperialisté, aby zničili naši úrodu.

A to šlo pěkně prosím jen o prťavého broučka, zatímco teď k nám Rusové posílají evidentně mnohem vyšší šarži!