22.3.2023 | Svátek má Leona


Diskuse k článku

GLOSA: Ukradená tramvaj

V Katovicích někdo minulý týden ukradl tramvaj a jezdil s ní po městě. Než ho chytli, dokonce zastavoval na stanicích a nabíral nic netušící pasažéry. Zpráva spadá do kategorie úsměvných kuriozit. Nikoli naprostých unikátů, internet vyvalí svá tajemství na požádání, před skoro dvaceti lety odmítnutý zájemce o pozici tramvajáka udělal v Plzni totéž co se stalo v Katovicích, dokonce dvakrát.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Walker 8.11.2022 23:03

R^

O. M. 8.11.2022 21:44

Příčina udělení pokuty je v tom, že pro dotyčný zásah neměl zařízené papíry - a v tom případě hasí "nadivoko" a úřad, když se to dozví, musí konat. Nicméně, v rámci řízení může dojít k tomu, že reálná skutková podstata přestupku nebyla naplněna, k ohrožení nedošlo, a pokutu snížit nebo odpustit.

J. Prečuch 8.11.2022 17:19

Pokud porušením předpisu vznikne nějaká Škoda ale zároveň je odvrácena Škoda mnohem větší , není takové jednání trestné , pokud by přidělením při vyřizování byrokracie vznikla Škoda z prodlení .

Z. Lapil 8.11.2022 11:46

Neboli můj předpoklad je správný. Pak ovšem nevím, proč na mě vyplazujete jazyk.

P. Dvořák 8.11.2022 11:23

Proč je trestná činnost jakéhosi lůzra, který ukradne tramvaj (auto, lokomotivu, parník) a jezdí s ní, kam ho napadne, srovnávána s někým, kdo má k tomu oprávnění?

Navíc jak píše R. Langer 8.11.2022 9:16, ". . . bylo jeho létání a hašení koordinováno s vedoucím pilotního oddělení Letecké služby policie ČR."

P. Dvořák 8.11.2022 11:14

My starší, kteří známe víc než zkomolený Donutilův televizní hantec, jsme jezdili šmirglem. Původně to byl jen jeden typ tramvaje, ale za nás se tak říkalo všem tramvajím.

Samozřejmě že i šalina, ale ta už je cajzlovsky zprofanovaná.

P. Sura 8.11.2022 10:00

Mezi námi - ten, kdo poprvé zkusil vrtulníkem hasit se taky zcela určitě dopustil "nepovoleného použití dopravního prostředku"....

Znám to ze své celoživotní praxe vynálezce. Pokud budete dělat jenom to, co předpisy dovolují nebo zanjí, nikdy nic nového neobjevíte.

Ś. Svobodová 8.11.2022 9:44

R^

R. Langer 8.11.2022 9:18

Úřad pro civilní letectví.

R. Langer 8.11.2022 9:17

Vy něco předpokládáte, ten člověk to běžně dělal. :-P

R. Langer 8.11.2022 9:16

"Připomíná, že je hasiči o pomoc požádali a vše bylo profesionálně koordinováno. „Reagovali jsme na výzvu generálního ředitelství hasičů, kteří vědí, že tuto smlouvu máme. Hasiči v Ústeckém kraji mě pozvali a řekli mi, jak bude zásah probíhat. Létal jsem v policejní formaci pod velením pana Vlasáka (vedoucí pilotního oddělení Letecké služby policie ČR, pozn. redakce). Takže se jednalo o profesionálně koordinovaný zásah,“ připomíná s tím, že někteří lidé jim na sociálních sítích psali, že ohrožovali profesionální hasiče."

R. Langer 8.11.2022 9:15

"Jiří Vlk je soukromý pilot a člen neziskového spolku Shoot & Fly. Když v létě vypukl požár v Hřensku, nabídl svou pomoc. Spolek má smlouvu s hasičským sborem a hašení s bambi vakem podle Vlka pravidelně trénují. „V Ostravě není hasící vrtulník, ten je jenom v Brně a v Praze. Pokud z nějakých důvodů nemůže doletět, máme smlouvu, že v tuto chvíli nastupujeme my,“ vysvětluje Vlk."

R. Langer 8.11.2022 9:12

Bezpečnostní riziko V ČEM?

Normálně s hasiči spolupracoval. :-P

M. Hoblík 8.11.2022 8:41

V Brně svého času unesl šalinu dobrý muž a zavelel řidiči: "Do Komárova!". Pro ty méně informované - šalina je téměř totéž, co tramvaj, jenom je v Brně...

F. Brnušák 8.11.2022 8:40

Hmmm, tak ve svetle tehle informaci to je hodne smutnej pribeh.

Vzhledem k tomu kolik stoji letova hodina vrtulniku, tak tahle legrace pana pilota vyjde docela draho.

By me docela zajimalo, kdo vymyslel tu pokutu?

F. Navrátil 8.11.2022 8:22

Zásah hasičů je přísně organizovaná činnost, která má své přesné regule. Pokud pilot vrtulníku zasahoval jako součást hasičského sboru nebo s jeho vědomím, zasloužil by si místo pokuty ocenění. Pokud tam furiantsky vlítl bez vědomí velitele zásahu, pak by podle mého názoru měl odejít nejen s pokutou, ale i s odebraným oprávněním k létání. Ani k policejnímu zásahu se nemůžete jen tak připojit a hájit se tím, že máte zbrojní průkaz na revolver a řidičský průkaz.

R. Meišner 8.11.2022 7:59

s ukradenou tramvají se jezdilo i po Brně, ale chápu--Katowitze jsou blíž....jinak ten hasič byl až příliš horlivý,,--ale takových hasičů je víc...(nic nenaznačuji)--a ve skutečnosti toho asi moc nenahasil..opravdu spíše bezpečnostní riziko, než nějaká pomoc. 8-o

M. Šíp 8.11.2022 7:53

;-DR^

Z. Lapil 8.11.2022 7:24

Nevidím, že byste psala něco jiného, než pan Neff. Počítám, že já bych taky uměl řídit tramvaj nebo kamion, ale necčiním tak, papíru nemaje.

Spíš mi přijde důležité, jestli to není případ, kdy není, jde-li o záchranu života a tak, trestný čin trestným cinem: vjedu-li za účelem záchrany raněného do zákazu vjezdu, taky očekávám, že "se" to prehlidne.

Pozor: nemám nic proti tomu, že je věc u soudu, ale soud může udělit trest symbolický nebo od potrestání upustit úplně.

A pozor podruhe: už se párkrát stalo, že řidič autobusu zkolaboval a řízení převzal pozorný cestující a dovedl autobus ke krajnici nebo k nejbližší pumpě. Teď už vím, že takový zachránce riskuje dost šerednou pokutu. Což se mi pranic nelíbí.

Pro jistotu: předpokládám, že se ten člověk řídil pokyny velení zásahu, necítil v protisměru a tak.

R. Langer 8.11.2022 7:08

Také si myslím, že jde o úplně jiný případ, než Aston uvádí.

I. Koubová 8.11.2022 5:54

Docela mě děsí, na základě jakých informacích píše Aston své články. Ten vrtulník, byl toho člověka, co hasil. Měl k němu všechny potřebné papíry, jen neměl papíry na hašení požárů, které by v pohodě získal kdyby si o ně zažádal. Jenže nečekal na vyřízení dokumentů a letěl hasit. Ve svém volném čase, pouze za palivo. Pro dobrotu na žebrotu. Proč si Aston o případu nic nezjistí, když o něm píše ? Pak dělá takový kraviny, jako že volí STAN a ještě k tomu nabádá čtenáře.

P. Pospisil 8.11.2022 5:51

Mám za to, že zrovna tenhle konkrétní pilot ty potřebné znalosti a zkušenosti má, v Moravskoslezském kraji dělá pro tuhle činnost hasičům instruktora.

Dokonce ani nějaké zmatky nezodpovědnou sólo činností způsobit nemoh, protože lítal v rámci letky dalších vrtulníků pod velením velitele zásahu.

No a vzhledem k tomu, že mu nakonec nezaplatili ani prolétané palivo, tak si nejsem jistý, zda s posledním odstavcem pana Neffa souhlasit. Spíš bych tipl, že tenhle chlápek se jim na nějakou pomoc, až bude příště někde hořet, zvysoka vys...

R. Langer 8.11.2022 5:49

R^ ;-D

M. Krátký 8.11.2022 5:18

Moje rekordní účast na takovém díle se datuje do roku 1960, kdy jsme po noční směně v 06,00 vyšli s partou z bran fabriky TOS Hostivař, sedli na autobus, dojeli na konečnou 11ky v Malešicích, kde stála stařičká tramvaj č 11, nasedli do ní a čekali až pojede. Dlouho se nic nedělo, tak jsem zastoupil řidiče a dojeli jsme až k vozovně ve Strašnicích, zabrzdil jsem ji a dál domů šli pěšky. Dobré ráno R^R^R^

J. Prečuch 8.11.2022 0:27

Pokud mne paměť slouží , tak tuhle exkurzi tramvaji si u nás takový fantom střihnul někdy v devadesatkach v Praze . Prvenství nám Poláci nevezmou.