Neviditelný pes

GLOSA: Sedící mladí stojícím starým prospívají

diskuse (47)
Snad v každé době se starší generace pohoršovala nad tou mladší. V pravěku se starým nelíbilo, že je mladí zabíjejí, aby je nemuseli živit, ve středověku se jim nelíbilo, že je nechávají na pospas svému osudu, v novověku se jim nelíbí, že je v tramvaji nepouštějí sednout.

Mladí jsou kvůli tomu považováni málem za chuligány. Já osobně bych mladou generaci neviděl tak záporně. Tím, že staré nechává stát, jim vlastně prospívá. Proč? Neustálé posedávání starým jenom škodí! Stlačují si v břiše střeva a žaludek, čímž hůře tráví a zvyšují si riziko vzniku žaludečních vředů, jako stojícím se jim v horní části tramvaje dostává daleko více kyslíku, což podporuje jejich srdeční činnost, když stojí, posilují si nožní svaly, když mají v rukou těžké tašky, posilují si i svaly ruční. A pak jako stojící mají z tramvaje mnohem lepší výhled.

Z vlastní zkušenosti vím, že i zdraví staří, kteří se ještě mohou dobře pohybovat, jsou na každý pohyb skoupí. Přiznejme, že jsou už trochu líní. Takže když tramvaj trochu víc cukne, konečně se zase po dlouhé době rychle proběhnou jako za mlada. Je pravdou, že někteří mladí jsou na starší lidi drzí a vyvolávají s nimi konflikty. V případě takového konfliktu je stojící zase ve výhodě, vždycky se lépe dává facka shora dolů než zdola nahoru. Je to stejná poziční výhoda, jakou má jezdec na koni oproti pěšákovi nebo stojící zubař oproti sedícímu socanovi.

Takže, dědkové a babky, buďte rádi, že vás mladí hýskové nechávají stát.

Psáno pro Deník

zpět na článek