6.12.2023 | Svátek má Mikuláš


FEJETON: Televizní seriál Made in Promiskuita

25.12.2007

Původně to vypadalo, že televizní seriál Ordinace v růžové zahradě bude pečlivě sepsaná instruktáž pro děti, dívky, panny, ženy a matky, jež se ve svém životě setkávají s různými sexuologickými potížemi a nástrahami. A ejhle, tato umná zástěrka však vzala brzy za své. Žádná gynekologická poradna pro pacientky, nýbrž podívaná pro promiskuitní nadšence.

Nevěříte? V tom případě se špatně díváte, nebo už je vám libido zcela lhostejné. Proto malý exkurz do sexyděje seriálu. Opomeňme instruktážní část, v níž je hra nejen o jablko, ale třeba o implantované panenské blány, antikoncepce pro nezletilé dívky, venerické choroby profesionální kněžky lásky či lesbickou lásku a bisexuální netajený rodinný trojúhelník. Začněme ale u lékařsko-zdravotnického personálu.

MUDr. Gita (D. Šinkorová), rozvedená, milenec-kolega gynekolog Mázl (P. Rychlý), ženatý, rozvedený a nyní její nastávající manžel. Před ním se v jejím životě mihl ještě další milenec; psycholog-horolezec (T. Krejčíř) a samozřejmě původní životní partner, který už ale dávno miluje Čechoameričanku Jonesovou (M. Dolinová).

Doktor Mázl, občas i primář; při běžné lékařské praxi navíc zvládl svoji první manželku i sexuální avantýry s vrchní sestrou Míšou ze svého oddělení - budoucí manželkou ředitele kamenické nemocnice Bílého - a s dr. Páleníkovou (Z. Adamovská).

Doktorka Páleníková je rozvedená, milenci rovněž nepohrdne. Napřed to byl ženatý primář Pavlica (J. Štěpnička), pak si to z dlouhé chvíle rozdala s MUDr. Mázlem, poté přišel flirt s primářem, tentokrát Kroupou (D. Suchařípa) a s vlastním exmanželem Paleníkem, pak se dostal na řadu sex s dr. Ženíškem (Z. Žák), bývalým milencem její zdravotní sestry Aleny. Přes platonické vztahy je pouze zdravotnice Bobina, za slušňáky jsou jen doktor Čížek (L. Potměšil) se svojí ženou Vendulkou (V. Jeníková).

Hodně se činí i dámské střední zdravotnické osazenstvo nemocnice v Kamenici. Mnohé jeho členky ,zpozorněly´ při příchodu MUDr. Hrušky (J. Langmajer), dvakrát rozvedeného tvrďáka, arogantního intrikána a gamblera přes dostihové sázky. Nejvíc si ale užíval současně s Danielou a Lucií (Z. Jiroušová), rodnou sestrou od MUDr. Gity.

Jako by tyto dvě posledně jmenované protagonistky neměly v rodině své vlastní milostné trable, brzy potom, co Lucie dala vale svému muži Hruškovi, se vrhla na rozvedeného doktora Kroupu, aby ale vzápětí zařadila zpátečku k Hruškovi, který už měl dítě v Německu se svojí entou milenkou.

A to jsem zatím nezmínil milostný propletec - milenka, syn, otec, znovu syn, mezitím další synova milenka a ještě jedna... Tím divochem byl dr. Suk, zvaný Vrabčák, jemuž seladon vlastní otec přebral dívku, jenže ta staršího pána brzy opustila a vrátila se k synovi a otec z toho po několika dalších milostných peripétiích dostal infarkt...

Mladý herec jistě promine, že mi jeho jméno neutkvělo v paměti, stejně jako jméno jeho mladšího kolegy, jenž měl techtle mechtle s dcerou, tuším Sylvou, doktorky Gity, a ve stejné době navíc poměr s dcerou primáře Pavlice, kterou přivedl do jiného stavu a opustil. Výsledkem bylo pár facek a interrupce...

Stačíte to stíhat? Ještě jste v obraze? Tak si připomeneme, že už máme na scéně asi tucet různě vyměňovaných, stresovaných a většinou nic nechápajících manželsko-nemanželských dětí, pár dalších manželských nevěr a vydejme se na průzkum i mimo nemocnici. Nymfomankou číslo jedna se v baru Vidle jeví sličná Daniela, vyvinutá osůbka s řadou různých rafinovaně provedených účetnických ,stáží´, které neodolal ani MUDr. Hruška, před ním ale ještě automechanik - bratr od Gity (D. Prachař) i jeho nadřízený Brejžek a mnozí další.

Zkrátka, pokud by se v ,růžovce´ odvíjel pouze počestný manželský život, byla by to zřejmě nuda, řekla si asi scénáristka a podle toho tvořila, vlastně tak jen dokumentovala současný život v českých luzích a hájích. Každý proto musel mít něco s každou, rozvod střídal rozvod, ať se mládež poučí a zjistí, proč se u nás rozvádí od stolu i lože skoro každé druhé manželství. Možná má autorka argentinsko-růžovkových story k promiskuitě také kladný vztah. Kdoví?

Může být ale klidná. Ordinace v růžové zahradě je procházkou višňovým sadem proti Vyvoleným novým hrdinům z primácké reality show. Kampak se na veřejně se opíjející, souložící a povalečským způsobem se chovající ,nové hrdiny´ hrabe celé osazenstvo nemocnice v Kamenici. Svatouškové... Pokud se ovšem nenaplní vize, k níž děj směřuje, že se z pensionu Konírna stane hodinový hotel...

Každopádně podle nejnovětší informací je v Česku už nakaženo virem HIV přes 1030 osob. A nákaza, nejen telenovelově-seriálová, se prudce šíří dál...

Převzato s laskavým svolením autora z Bretislav-Olser.enface.cz