19.10.2019 | Svátek má Michaela


FEJETON: Skvělá budoucnost už je za dveřmi

4.7.2014

Stane se v nedaleké budoucnosti: v zájmu zvýšení bezpečnosti na ulicích přikáže nový zákon osadit kamerami nejen každou křižovatku a školu, ale i všechny ostatní ulice, obchody, domy a nároží. Zákon i jeho realizaci nadšeně přijímají všichni rodiče, prarodiče a žárliví partneři. Poslaneckou novelou je předpis doplněn o zvukové čidlo a povinné monitorování všech prostor země, podzemí i vzduchu do výše deseti kilometrů. Na pokyn vrchního státního zástupce Ivo Uštvana se zřizuje Centrum pro vyhodnocování odposlechů s osobní složkou pro každého obyvatele země, Ústavní soud poskytuje souhlas s odposlechem všech telefonických i jiných rozhovorů. Systém dostane název OSDs (Odposlechy – Sledování – Dohled nad systémy), lidová tvořivost jej však překřtí na Otce, Syna a Ducha svatého).

Ve stejnou dobu inženýr Pískle vyvine technologii schopnou očkováním implantovat mikroskopickou kameru do lidského organismu. Přístroj je nezničitelný, nepoškozuje vnitřní funkce nositele a při pokusu o vynětí se automaticky duplikuje. Bezpečnostní rada státu nařídí plošné očkování a genetickou modifikaci všech živých i rostlinných buněk. Premiér země Nedělka se projektem pochlubí na zasedání Evropské Unie a učiní jí finančně výhodou nabídku, v důsledku čehož se vynález rozšíří do všech členských států. O systém OSDs projeví zájem Američané, Islamisté, Židé, Budhisté, Čína i všechny ostatní země a zájmové skupiny, byť jeho lidové označení se v zemích liší podle převažujícího náboženství.

Inženýr Pískle získává Nobelovu cenu za robotiku a spolu s Ivo Uštvanem Nobelovu cenu za mír, zatímco Česká republika evropské peníze na stoprocentní pokrytí záznamovými kamerami s poslechovými čidly a dokonalý archivní systém. Objasněnost trestné činnost se blíží stem procentům, kriminalita klesá na minimum. Věznice jsou přestavovány na mateřské školy, kterých byl dosud akutní nedostatek. Policie, vězeňská služba a pracovníci justice jsou rekvalifikováni na au pair a vychovatele v mateřských školkách. Z výchovných důvodů je znovu zaveden trest smrti.

Vizionářský milionář Karel Paneček prosadí v rámci transparentnosti a práva na poskytování informací odtajnění všech záznamů z kamer a databáze je poté zveřejněna na internetu pod názvem God 2.0. Obyvatelstvo přestává sledovat televizní kanály a po večerech si z veřejné databáze vybírá hádky sousedů, sexuální aktivity veřejných činitelů nebo jiné scény ze skutečného života, zachycené systémem OSDs.

Systém má zásadní vliv na životy občanů. K pracovnímu pohovoru už nejsou zapotřebí sívíčka (CV – dříve životopisy) ani doporučení nadřízených. Každý zájemce o práci předkládá flešku se záznamem svého života doplněného zvukovou stopou. „Projeď mi to a něco na něj najdi,“ zní nyní zadání personalistů a tvůrců mediálních antikampaní, zatímco mafie požaduje: „Když nenajdeš nic nemravného nebo nezákonného, tak mi z toho něco sestříhej.“ Tato strategie se ovšem brzy ukáže jako nepoužitelná, neboť zaznamenaná realita usvědčí autora lživého pamfletu. Zveřejňování odposlechů v médiích tak ztratí na zajímavosti, neboť na internetu si každý dokáže najít pikantnější záběry v závislosti na osobní preferenci.

Inženýr Pískle vyvíjí software, schopný predestinovat volební chování občanů. Volby, jichž se dříve účastnila jen hrstka voličů, zatímco jejich organizaci zajišťovaly statisíce členů volebních komisí, se tak stávají nadbytečné. Nejbližší zasedání Parlamentu České republiky je proto ve stavu legislativní nouze ruší jako zbytečný přežitek a namísto nich zavádí počítačový model vyhodnocující preference z kamer ukrytých uvnitř lidských těl. V důsledku genetické modifikace se rodí první jedinci s mikrokamerami a čidly a se zásuvkou USB pod krkem. Inženýr Pískle vyvíjí systém schopný jedince prostřednictvím vnitřních kamer ovládat.

Ugo Uštvan za finanční podpory Karla Panečka kandiduje na prezidenta v přímých volbách za téměř stoprocentní voličské účasti a je zvolen 99 % hlasů poté, co jsou ostatní kandidáti s inženýrem Písklem Ugem Uštvanem obviněni z teroru a záškodnictví a popraveni.

Nastává období šťastného rozkvětu země. Všichni občané jsou sledováni, jejich chování pravidelně vyhodnocováno. Jakýkoliv pokus podsvětí či vrcholné politiky vyvinout či instalovat rušičky vysílání je již v zárodku objeven a tvrdě potlačen. Všudypřítomné oči i uši mají větší vliv na chování jedince než dobrá výchova či stupňující se trestní represe.

Mezi prostým obyvatelstvem se však šíří fáma, že se kdesi daleko na severu narodilo dítě, jehož mozek působí jako rušička signálu vnitřní kamery a odposlechů. Prezident Ugo Uštvan zprávu označí jako cílenou štvavou kampaň a nařídí vyšetřování. Dítě je skutečně objeveno v na slámě v holobytě pavlačového domu v Matiční ulici, pokus o deaktivaci rušičky však nepřežije. Následné demonstrace jsou krvavě potlačeny již pět minut po jejich svolání. Pokrok však není možno zastavit. Děti, jejichž mozky jsou vybaveny rušičkami signálu, se rodí zejména v rodinách nepřizpůsobivých obyvatel.

Budoucnost není nijak optimistická. O novinkách vás budeme informovat.

(Psáno pro Rodinné listy)

Autorka je advokátka a bývalá ministryně spravedlnosti

Převzato z DanielaKovarova.blog.idnes.cz se souhlasem autorkyDalší pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.