28.3.2024 | Svátek má Soňa


FEJETON: Paroubek a Nobelova cena

15.12.2011

Je to tak. Básník a spisovatel Jaroslav Seifert se už v hrobě třese. Jestli to takhle půjde dál, už brzy nebude jediným českým nositelem Nobelovy ceny za literaturu. Čáku na toto vysoké ocenění si totiž může začít dělat Jiří Paroubek. Všechny jeho knihy se totiž bleskově stávají bestsellery a i v době relativní krize na českém knižním trhu mu přinášejí úžasné zisky. Všichni ostatní současní spisovatelé, včetně Michala Viewegha, jsou proti němu obyčejní nýmandi.

Nedivte se, protože sexy mozkem je v celosvětovém měřítku obdařeno jen několik málo vyvolených. To se to pak píše, když máte shůry dáno, že? Ale na druhou stranu mu to musíme přát, neboť právě díky němu se po dlouhé době český autor zase celosvětově prosadí.

Z tajných zdrojů jsem se dověděl, že za Jiřím Paroubkem míří zástupci prakticky všech světově proslulých nakladatelství se smlouvami, které v nabízených honorářích hýří počtem nul v eurech, dolarech a dalších "tvrdých" měnách. Z BIS unikla informace, že v Praze se už ubytovalo 213 významných překladatelů, kteří ve spolupráci s autorem hodlají převést tu špičkovou kvalitu textu bez jakékoli újmy na kvalitě do ostatních jazyků. Tedy přesně 212, protože křovácký překladatel z Botswany jménem Nixau, proslavený filmem "Bohové musejí být šílení", se odmítl ubytovat v hotelu Hilton a ustlal si mezi výběhy lvů a hyen v pražské zoologické zahradě. Svým velmi skromným oděním udivil všechny návštěvníky, ale v šoku prý byly zejména ženy. Později se však ukázalo, že v pásech textilu zakrývající střed jeho těla má schovanou tu proslavenou láhev od coca-coly, takže zájem žen o tohoto jinak velmi subtilního muže postupně opadl.

Vzhledem k tomu, že botswanští křováci nedisponují psanou formou svého jazyka, je Nixau připraven naučit se všechny Paroubkovy knihy nazpaměť a jejich obsah pak bude předávat ostatním 132 příslušníkům svého rodu formou vyprávění.

Na internetovém serveru "Co je šeptem, to je čertem" jsem se dočetl, že s Paroubkem začal tajně vyjednávat čerstvě zvolený předseda řecké vlády Lukas Papadimos. Dozvěděl se totiž o tom, že paní Paroubková se rozhodla dožít svůj život na řeckém ostrově Ithaka, kde si s manželem za dosavadní honoráře z prodeje svých knih pořídili dům. Papadimos se totiž domnívá, že za další očekávané honoráře by si mohla rodina Paroubkových mohla k domu na Ithace přikoupit ještě několik dalších ostrovů či poloostrovů. Vhodný by byl například nepříliš vzdálený Peloponés. Penězi utrženými od Paroubka by pak Lukas Papadimos mohl s jistotou uhradit veškeré státní dluhy a ještě by mu zbylo na přátelskou návštěvu rodiny Paroubkových v Teplicích.

S ohledem na české zájmy se tedy vše vyvíjí pozitivně. Vyřešení řecké dluhové krize otevře Jiřímu Paroubkovi cestu na samý vrchol Evropské unie. Kancléřka Merkelová a prezident Sarkozy už prý společně objednali hlavičkové papíry s názvem nové Paroubkovy funkce. Je to sice zatím tajné, ale po Bruselu a přilehlém okolí se už rozneslo, že prý si nějaký pan Van Rompuy začíná balit kufry.

Všechno tedy hraje Paroubkovi do karet. Totiž téměř všechno. Jen tu Nobelovu cenu za literaturu nemá tak úplně jistou. Do světové literatury se totiž nedávno zařadil ještě jeden veleúspěšný spisovatel a k tomu ještě nakladatel. Je to spisovatelka. Jmenuje se Petra Paroubková …