1.2.2023 | Svátek má Hynek


FEJETON: Nejslavnější reklama

12.5.2021

Agentura Pravda vyděsí tentokrát zapátrala v minulosti a objevila něco, co by nevymyslel ani Dan Brown.

Při našem studiu italských renesančních spisů (to my občas jen tak ze cviku děláme) vypadl z jedné knihy dvojarch papíru popsaný zrcadlově převráceným písmem a plný technických nákresů. Navíc zde byla nejspíše první skica obrazu známého pod jménem Mona Lisa.

Ano, objevili jsme neznámý rukopis Leonarda da Vinci, a to doslova revolučního významu. Úsměv Mony Lisy ztratil své tajemství!

Jak o tom psát??? Zkrátka, slavný umělec a vynálezce zkonstruoval zařízení velké jenom tak, aby se pohodlně vešlo... No a po natažení péra celé zařízení začalo jemně vibrovat... Prostě: první vibrátor na světě zkonstruoval Leonardo da Vinci! Tento vynález měl ale pro svého tvůrce neobvyklý význam. Velká část Leonardových strojů tehdy existovala jen v prototypech nebo dokonce jen v náčrtech, a Mistr jejich konstruováním rozhodně nechtěl zbohatnout. Vibrátor, pojmenovaný tvůrcem jako Il uovo vaginale vibrato, ale Leonardo zřejmě hodlal uvést na trh. Snad v tom hrála roli jeho touha popíchnout něčím hříšným katolickou církev.

Da Vinci byl nejspíše prvním, kdo si uvědomil, že úspěch jakéhokoli výrobku závisí na reklamě. Proto angažoval svoji známou, aby mu stála modelem k portrétu se zavedeným vibrátorem. Na rukopise je jasně vidět skica slavného portrétu s nápisem na širokém rámu: „Krásná paní, tajemství tohoto úsměvu můžeš poznat i ty! Chceš se takhle usmívat? Zeptej se mě jak!“ Podle nákresu si Mistr hodlal vyrobit kulatý terčík s posledními dvěma větami onoho sloganu a nosit jej přišpendlený na oděvu. Byl tedy i vynálezcem dnes tak populární placky, navíc jeho tehdejší slogan v mírně pozměněné formě přajala jedna kdysi hodně známá firma.

Dnes už se nedozvíme, jak skončil prototyp vynálezu, proč nedošlo k jeho sériové výrobě a proč svůj reklamní poutač Leonardo nakonec ponechal jen v podobě běžného portrétu. Ale i tak naše agentura opět odvedla poctivý kus práce. A protože máme ten náčrtek a šikovné ruce, hodláme zbohatnout. Madam, chcete se usmívat jako Mona Lisa? Zeptejte se nás jak!

Převzato z autorovy Palety názorů a ptákovin