Neviditelný pes

FEJETON: Korektní korekce státních symbolů

26.6.2020

Hnutí Black Lives Matter sestavilo seznam několika desítek soch, které by chtělo odstranit, protože jsou rasistické - patří mezi ně Oliver Cromwell, admirál Nelson, objevitelé a cestovatelé kapitán James Cook nebo Francis Drake, nebo Kryštof Kolumbus (viz). Komentátoři se předstihují v umravněném odmítání tohoto post-obrazoborectví.

Ale proč vlastně? Což tu není nikdo, kdo by řekl pevně, že revoluční doby vyžadují revoluční činy?

Evropanství a liberální progresivismus jsou po dlouhé době očistným gejzírem zcela nových myšlenek a náhledů na zteřelé věci. Pojďme našim levicovým proevropským a proprogresivistickým soudruhům naproti a na důkaz uvědomělosti zatočme s rasistickými a šovinistickými symboly i v české historii - tedy např. pryč s Žižkou (neměl ani jediného Afroameričana ve svém vojsku), pryč s Masarykem (machista, obklopený samými bílými mužskými heterosexuály), pryč s celým obrozením (xenofobní národovecká vzpoura proti proevropským Němcům na univerzitách).

To však nestačí. Třeba dát novému smýšlení novou symboliku. Nestačí sochy kácet a symboly odstraňovat, je třeba je něčím stejně silným nahradit. Zbavme se proto všech prvků, jimiž jsou naše řetězy symbolicky ukuty. Když už budeme upravovat ústavu kvůli nouzovému stavu, postavme se čelem i k otázce obnovy státních symbolů.

Netřeba mít neustále před očima připomínku ostudné minulosti českého státu. Cirkusy po celém světě se zbavují nepatřičné drezury divokých zvířat. Zbavme se proto i my neetického závaží lva v našem znaku a nahraďme ho nějakým novým, silným a pozitivním zvířetem, které bude mnohem lépe vystihovat ducha dnešní doby a bude pro celý svět a naše děti pochopitelným symbolem naší hrdosti.

Například takto:

cham1
cham2


zpět na článek