Neviditelný pes

FEJETON: Kdyby to byl býval Zeman věděl…

4.3.2019

Jestlipak si vzpomenete na dobu, kdy byl zvolen sedmdesátiletý Donald John Trump čtyřicátým pátým americkým prezidentem? Stal se jím 20. ledna 2017. Od té doby úřaduje v Bílém domě ve Washingtonu. Tam mu také telefonicky gratuloval český prezident Miloš Zeman. A jest všeobecně známo, že očekával brzké pozvání do Bílého domu. V onom telefonickém rozhovoru se pozvání nedočkal a nepřišlo ani nikdy jindy poté, ačkoli se oba státníci již setkali při jiné příležitosti.

Lago 1

Rezidence Mar-a- Lago

Kdyby měl ovšem Miloš Zeman nápadité a vzdělané rádce (on sám všechno pochopitelně vědět nemůže!), mohl jeho rozhovor s Donaldem po prvních zdvořilostních frázích pokračovat například takto:

Zeman: Víš, Donalde, já mám takové přání podívat se jednou do tvého zimního Bílého domu na Floridě. Myslím tím rezidenci Mar-a-Lago, jejíž správu jsi svěřil naší rodačce, své první ženě Ivance.

Trump: Ty mě tedy udivuješ Miloši. Proč bych tě měl ausgerechnet právě do tohoto domu zvát? (Dávní předkové prezidenta Trumpa pocházeli z Německa.)

Zeman: Protože je v něm ještě jedna česká stopa. Tedy plno českých stop, o kterých se bohužel málo ví. A já bych se jimi v tvé společnosti rád kochal.

Poznámka č. 1: Dům Mar-a-Lago postavila ve dvacátých letech Marjorie Merriweather Post (1887 - 1973), která v roce 1914 zdědila prosperující podnik svého otce – Postum Cereal Company - a stala se v té době nejbohatší ženou v USA. V roce 1985 koupil rezidenci Donald Trump, vlastní ji dodnes a často zde přebývá. Rozsáhlou vilu nazývá od té doby, co se stal prezidentem, jižním nebo také zimním Bílým domem a přijal zde i různé zahraniční návštěvy. Ivanka se o dům stará i nadále, rodina Trumpova vlastní v okolí značné množství pozemků.

Trump: Teď jsi mě dostal, Miloši. Ale musíš mi to říci celé.

Zeman: Ten dům je dílem architekta Mariona Simse Wyetha, ale interiér je dílem vídeňského rodáka architekta Josepha Urbana. Ten si ovšem k výzdobě interiéru pozval svého kolegu, profesora Franze Barwiga. No a ten je rodákem ze Šenova u našeho Nového Jičína. A ty opice, papoušci a další serepetičky na stěnách, na které se tak často díváš, ty jsou právě jeho dílem. (Zeman jasnozřivě použil místo českého serepetičky anglický výraz trinket.)

Trump: Kdo by to byl řekl. To jsi mě Miloši opravdu dostal. Posílám ti zvací dopis na Floridu. Na to se tedy musíme podívat spolu.

Poznámka č. 2: A mohla být ruka v rukávě. Jenže nebyla. Newyorský rodák architekt Marion Sims Wyeth (1889-1982) byl autorem velkolepého projektu rezidence Mar-a-Lago, která má zastavěnou plochu 5 804 m2 a 126 pokojů. Před stavbou se spojil s vídeňským rodákem, architektem Josephem Urbanem (1872-1933), který byl ve Spojených státech, kam se přistěhoval z Vídně v roce 1911, mimo jiné také znám především jako mimořádně talentovaný scénograf Metropolitní opery v New Yorku. Ještě předtím však byl ve Vídni v roce 1908 architektem holdovacího průvodu v rámci oslav 60. výročí nástupu Františka Josefa I. na císařský trůn. Urban si přizval ke spolupráci nadané mladé sochaře a jedním z nich byl právě jeho přítel Franz Barwig (1868-1931), rodák ze Šenova a profesor vídeňské Uměleckoprůmyslové školy. Barwig již tehdy uměl. Pro tuto jedinečnou akci vytvořil císařovu bustu a velkou Lví bránu, kterou vstupovaly všechny slavnostní průvody na náměstí Heldenplatz u císařského paláce. A Joseph Urban v roce 1925 povolal na Floridu svého mladšího kolegu Franze Barwiga, aby se ujal výzdoby interiéru jedné z dvaceti největších rezidencí v USA. V lednu 1927 byla vila Mar-a-Lago slavnostně otevřena a Franz Barwig se vrátil domů. O rok později, v září 1928 ho obecní zastupitelstvo v Šenově jmenovalo čestným občanem. Franz Barwig vytvořil později mimo jiné nádherné sochařské dílo „Tančící sedláci“, které je dnes ozdobou náměstí v Novém Jičíně. Bohužel o historii a o lidech ze Sudet, které jsme po roce 1945 z jejich domovů vyhnali, se i dnes velice málo ví. A tak erudovaného znalce historie, který by o historii Sudet věděl mnohé, nemá ve svých službách bohužel ani Miloš Zeman. Je to škoda, protože už dávno mohl být na Floridě jako doma.

Lago 2

Donald John Trump ve svém zimním (jižním) Bílém domě na Floridě.

Lago 3

Část barvitě pojatého interiéru.



zpět na článek