5.7.2020 | Den slovanských věrozvěstů Cyrila a MetodějeDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


FEJETON: Jsem lékař s arogancí bez hranicŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 29, poslední: 6.12.2018 8:50, přehled diskusí

"Eféb na gymnáziu":
Autor: I. Štípek Datum: 5.12.2018 23:39

Dospělý mladý muž schopný boje - on pan doktor Boblig často používá cizí slova, tak jsem si tohle vygúglil, a klobouk dolů, to ho museli spolužáci obdivovat a spolužačky milovat, navíc, když si nasadil klobouk se širokou krempou a s pohledem upřeným v dál ho odhodil...no, v dál, že.

Každý má jiné zkušenosti.:
Autor: J. Poláček 507 Datum: 5.12.2018 13:49

Autor celkem vtipně popisuje situaci ze svého pohledu a věřím mu, že on se skutečně na medicínu za socialismu dostal poctivě, že svědomitě léčí a že si při tom nepřiměřeně nemastí kapsu. Znám ovšem i řadu případů, kdy tomu tak není. Třeba o těch přijímačkách na medicínu (ve druhé polovině 70. let) něco vím ze zkušenosti vlastní a řady svých vrstevníků. Úplatky a protekce jen kvetly a děti prominentů se tam běžně dostávaly na úkor schopnějších.

:
Autor: J. Jurax Datum: 5.12.2018 19:12

No vidíte, a dnes nejspíš ku přijetí na medicínu už protekce ani úplatky netřeba. Studium je náročné a prací lékaře se rychle ani závratně zbohatnout nedá. Akademický titul lze získat s mnohem menší námahou.

Re: :
Autor: K. Pavlik Datum: 5.12.2018 23:56

Z Lidovek:

Skandál na medicíně: ke studiu v Ostravě nastupují i ti, kdo nezvládli přijímačky. Zdroj: https://www.lidovky.cz/noviny/skandal-na-medicine-ke-studiu-v-ostrave-nastupuji-i-ti-kdo-nezvladli-prijimaci-zkousky-na-ukor-uspesnejsich.A181119_202542_ln_noviny_vlh

„Pro bohatství zavřeno!“:
Autor: M. Pivoda Datum: 5.12.2018 12:24

Poradím umístit takovou cedulku na zubní ordinaci své manželce.

Dnes se to sarkastické psaní MUDr. Vodvářkovi skutečně podařilo.

Re: „Pro bohatství zavřeno!“:
Autor: K. Pavlik Datum: 5.12.2018 14:47

Proc to neudelate? Muj zubar pracuje jen 4 dny v tydnu, pravidelne jezdi(presneji v zime leti) hrat golf. To aby si tam dal ceduli: Pro bohatstvi zavreno mu mohu poradit.To ze asi udela 2x vic prace za stejnou dobu jako vase manzelka je asi smutna pravda.To ze ma na mistnim golfovem hristi obrovsky barak je tez pravda.

Nez se zacnete rozcilovat tak mne odpovezte: a) kolik ma vase manzelka ordinaci? - muj doktor ma 3.

b) kolik ma vase doktorka zubnich asistentek( soucasne pracujicich)? - muj zubar ma tez 3.

Re: „Pro bohatství zavřeno!“:
Autor: R. Langer Datum: 5.12.2018 14:55

Pozor, já znám dva druhy zubařů, jeden udělá 2x víc práce za stejnou dobu, a druhý bere 10x tolik za výkon. Hádejte, který má pro bohatství častěji zavřeno?

Re: „Pro bohatství zavřeno!“:
Autor: K. Pavlik Datum: 5.12.2018 16:20

No to je holt kapitalizmus. To uz nas ucili i za komousu.

Re: „Pro bohatství zavřeno!“:
Autor: O. Prokop Datum: 6.12.2018 8:50

Víte, asi nevíte, že každý tzv. soukr. lékař- tedy zaměstnanec zdravotní pojišťovny na švarcsystém ví, kdy už překročil limit Kč daný pojišťovnou. Proč by tedy měl být v práci 5 dnů v týdnu, když mu pojišťovna 20% práce nezaplatí?

Ty další ordinace jsou na jiné IČZ

Profesor Pavel Pafko nedávno v jednom zajímavém pořadu:
Autor: J. Fridrich Datum: 5.12.2018 11:20

Profesor Pavel Pafko nedávno v jednom zajímavém pořadu, vedeném spíš humorně a s nadhledem na závěr zvážněl, když asertivně-upřímně popsal chování přímo na operačním sále některých svých mladých kolegů - jeden z nich při asistenci panu Pafkovi u operace, která se zkomplikovala a protáhla navrhl, jestli může o přetaženou dobu přijít druhý den později.. Dal najevo, že to skoro nechápal a že je to velká změna v přístupu nynějších mladých lékařů k svému výjimečnému povolání oproti přístupu jeho a jeho kolegů v jejich počátcích a nabírání zkušeností..

Re: Profesor Pavel Pafko nedávno v jednom zajímavém pořadu:
Autor: O. Prokop Datum: 5.12.2018 12:52

Víte, ale při současné personální devastaci, kdy jsou lékaři v práci i 300 hodin měsíčně, kdy vydělávají závratných 60 tis hrubého- t.j. 200 Kč na hodinu, tak se nelze divit, že mladí mají jiný pohled než být sebezničujícím altruistou. Mimochodem, dal byste se operovat chirurgem v pondělí ráno, když tento je v práci od pátka rána a na sobotu,neděli, ponděli toho moc nenaspal?

Re: Profesor Pavel Pafko nedávno v jednom zajímavém pořadu:
Autor: J. Fridrich Datum: 5.12.2018 13:25

Ale naspal - a možná i s nějakou prima sestřičkou.. Trochu to, jak to chodí v nemocnicích třeba i v noci vím..

Postupně zjišťujeme, že toho víte spoustu o všem možném,:
Autor: F. Houžňák Datum: 5.12.2018 14:24

a že jste nejspíš každý druhý týden měnil prostředí, ve kterém se vyskytujete a které dokonale poznáte. Jak to děláte?

Re: Profesor Pavel Pafko nedávno v jednom zajímavém pořadu:
Autor: K. Pavlik Datum: 5.12.2018 17:37

No pokud zamestnanec opravdu pracuje 300 hodin mesicne tak tomu se v jinych zemich asi rika otrokarstvi a za drzeni otroka jjsou v mnoha zemich paradni tresty.

Co na tuto malickost rika cesky pravni rad?

:
Autor: J. Jurax Datum: 5.12.2018 19:24

Český právní řád se usilovně dívá na druhou stranu, aby si něčeho náhodou nevšiml.

Protože dodržování povoleného množství přesčasů by dostalo zdravotní systém do kolen. Občané by si toho všimli a vinili by momentálně u koryt jsoucí politiky, resp. strany a tudíž by pak špatně volili. A to se nesmí stát, takže viz první odstavec. Lékaři jsou obětaví a navíc si díky přesčasům i na místní poměry nadstandardně vydělají. Jen si nesmí mzdu přepočíst na email a porovnat třeba s Rakousy či Německem.

Osobně znám 3 takové MUDr.y:
Autor: A. Alda Datum: 5.12.2018 11:18

Jeden je ódéessák, jeden babišovec a ten třetí volil Piráty. Jeden z nich studoval skutečně 10 let. Nakonec to díky tatíčkovi dostal, ale jen s podmínkou, že nikdy nesáhne na živého člověka. A patologie mu pomohla k velkému jmění. Na golf sice nechodí, neb ho nebaví, ale jinak na něj ten článek hodně sedí. Jiný si krátce po revoluci zprivatisoval jednu nemocnici a přeorientoval ji dílem na LDN a druhým dílem na denní chirurgii. Načerpal si dotace a žije se mu velice dobře. Další z těch tří byl extra snobem už na gymplu a snobem je pořád. Podniká ve zdravotnictví (pacienta neviděl snad už 20 let) a skupuje pozemky. Většinu roku bydlí v jižní Francii.

Re: Osobně znám 3 takové MUDr.y:
Autor: M. Mikulec Datum: 5.12.2018 11:20

Neznám žádného chudého lékaře. A to jsem bydlela 25 let na severu Čech."Daleko od Hradu, blízko do fabriky."

Re: Osobně znám 3 takové MUDr.y:
Autor: O. Prokop Datum: 5.12.2018 12:57

A myslíte, že chudý lékař by Vás léčil kvalitněji, rychleji, s větší empatií? Komunismus skončil, i když poměry ve zdravotnictví jsou pro většinu lékařů jako za socialismu- regulace ( okrádání), nízká cena práce, ztráta svobody ...

Vztah lékař-pacient trochu jinak.:
Autor: J. Ptáček Datum: 5.12.2018 11:03

Drobné i větší bitvy mezi pacienty a lékaři byly vždy.

Slavný Mark Twain (1835-1910) na obdobné téma řekl:

"Čas od času navštívím lékaře a nechám se vyšetřit, protože i lékař musí z něčeho žít. Potom zajdu do lékárny, protože i lékárník chce žít. A nakonec léky vyleju do kanálu, protože i já chci žít."

Nic proti lékařům, z nichž většiny si vážím. Jen tak na odlehčení.

Vtipné,:
Autor: P. Lenc Datum: 5.12.2018 10:30

ale rozšířil bych to na víc oborů.Co tak "přetížení" učitelé o nebohých úřednících nemluvě?A samozřejmně, vychcánci se najdou všude, ve svém věku jsem nucen zaměstnávat lékaře víc než před dvaceti roky.A mimo vyjímky pasující do do článku dík za naše doktory.

Re: Vtipné,:
Autor: O. Prokop Datum: 5.12.2018 13:00

Každý náš občan- volič- pacient by měl zkusit léčení v zahraničí. A hlavně kolik to stojí. Pak by si toho našeho ještě jakž takž fungujícího zdravotnictví vážil. A nechtěl jezdit v Superbu, když se peníze vyberou na Fabii a jezdí si v Octavii.

Obávám se, že ani P.S. není dostatečně výrazné:
Autor: J. Lepka Datum: 5.12.2018 10:24

a větší procento závistivých moulů vezme vaši satiru vážně. Ostatně i v diskuzi je možné vycítit zárodky. Ovšem až pak těm moulům něco je :"Doktoři zachraňte mě!"

Důvod medicíny jako delšího studia bych nepodceňoval:
Autor: J. Pokoutný Datum: 5.12.2018 8:48

znal jsem jednoho takového milovníka večírků, který studoval sdva obory 10 let (nevím, zda oba dokončil) a moc si to užíval.

Re: Důvod medicíny jako delšího studia bych nepodceňoval:
Autor: M. Mikulec Datum: 5.12.2018 9:13

Dalsi podstatna vec- na medicine neuci matematiku. Neni ani u prijimacek.

Re: Důvod medicíny jako delšího studia bych nepodceňoval:
Autor: O. Prokop Datum: 5.12.2018 13:05

Ono tzv. soukr. lékaři ( lépe zaměstnanci zdravotní pojišťovny na švarcsystém) stačí matematika středoškolská. I bez vysokoškolské má jasno, že v tržním prostředí mít regulované příjmy, vede do krachu. Nebo v nemocnicích, kde za jeden den hospitalisace přicmrndá zdravotní pojišťovna méně než stojí přespání v 3 hvězd. hotelu.

Velmi vtipné, asi jako telefonní:
Autor: F. Houžňák Datum: 5.12.2018 6:51

seznam.

Kamarad je lekar (opravdu dobry):
Autor: K. Pavlik Datum: 5.12.2018 1:02

Kamarad je lekar (opravdu dobry).Kdyz padli komousu tak sehnal penize cert vi jak, koupil zarizeni a zacal delat vyborneho specialistu. No nemel to na zacatku jednoduche. To jsem mu fakt nezavidel. Ted se doba zmenila. Ma vedomosti na soucasne urovni. Ted je v baliku, hada se s pojistovnami, hraje golf, nechodi na drahe obedy, asi nesoulozi se svymi 3 sestrami (toto si myslim, muzu se pozeptat), jezdi po konferencich dokonce i v Evrope. Nektere konference jsou opravdu pracovni, jine naprosta zasivarna aby mel dovolenou za statni penize (da to do vydaju).

Mozna ze by ses mel Tomasi zamyslet jestli to nahodou nedelas blbe- pokud je ta satira opravdu o tobe..

Cituji ze sve oblibene knihy:Necitim litost s neschopnymi lidmi.

No ale když "to dá do výdajů", tak to musel:
Autor: F. Houžňák Datum: 5.12.2018 8:16

nejdřív vydělat. "Státní peníze" jsou snad jenom ty daně, nevím, kolik to vlastně dělá, řekněme 20% ?

Re: No ale když "to dá do výdajů", tak to musel:
Autor: K. Pavlik Datum: 5.12.2018 11:49

No ona ta uspora (pokud si vezmete penize pred danemi) je spis 50% a to je opravdu zajimave- aspon z meho zebrackeho pohledu.