9.8.2022 | Svátek má Roman


FEJETON: Jak jednat na českých úřadech po 1.1.2006 (3.)

19.1.2006


Část III.
Musíme si to (v našem případě vydání Správního řádu - pozn. autora) zasadit do správného kontextu. Traduje se, že se občan zrodil s Francouzskou revolucí. Před rokem 1789 neexistoval občan, nýbrž poddaný . Takový žije v podřízenosti statu subiections a je objektem moci a nikoli jejím subjektem. Poddanému se nařizuje ... Když to shrneme, je poddaný součástí vládcova majetku. Občan jí už není a v rámci svých práv se stává vlastním pánem .
(G.Sartori -Pluralismus, multikulturalismus a přistěhovalci, česky nakl. Dokořán 2005)"


To znamená, že oproti feudálnímu poddanému jsou si v republice občan i Úřad rovni před zákonem. Což právě vydaný Správní řád flagrantně porušuje.

Ale nevěšme hlavu a pokračujme ve veselém tónu, jak je u nás v česku zvykem:

Budete-li nuceni jednat s Úřadem přímo a osobně, navrhuji tato opatření:
* Bezpodmínečně s sebou vemte svého obvodního lékaře, to kdyby se vám udělalo špatně (například až Vám úřad sdělí, že na vyřízení vaší žádosti české úřady nemají žádný termín a většina z nich, jako například Finanční úřady, Vám předloží dokument, který vytvořilo ministerstvo Financí a kde je černé na bílém, že Úředníci FÚ nejsou povinni Vám sdělit, proč rozhodli tak a nebo jinak, čili česky řečeno, že je vám Ho..o do toho, co se rozhodli udělat úředníci Finančního o úřadu s vašimi penězi a nebo firmou.)
* Také pozvěte psychiatra anebo alespoň psychologa, aby vám vhodnou domluvou či terapií hned na místě zabránil vyslovovat slova jako: "Ty šmejde, už jsme tady popatnácté, tak co s tím bude?" anebo hysterické výkřiky typu "Proč si mi sebrala dítě, ty mrcho? Kam jsi ho dala, krůto! Vrať mi moje dítě nebo ti dám do držky" (časté nevhodné jednání zvláště romských matek na odborech sociální péče).
* Bez právníka ani ránu! Bez zkušeného právníka, vybaveného podepsanou a notářsky ověřenou Plnou mocí, se nepokoušejte ani jít vyjednat na Úřad, zda můžete skácet vlastní jabloň, která vám padá na barák a Úřad vám sdělil, že jde o památnou jabloň, pod kterou se sešel v roce 1991 zakládající člen místní skupiny Zelených s jistou prsatou dívkou, takže Strana Zelených nesouhlasí zásadně s pokácením stromu. Prsatá dívka totiž pod tou jabloní pravila hlasitě "Nešahej mi na kozy, ty kanče", čímž se stalo, že dotyčný odešel vyhledat jiné přátele a založil aktivistickou skupinu Za Podbrdsko zelenější a dnes je význačným členem Strany Tmavě -Pravých - Zelených, kterému se již podařilo zabránit stavbě tří továren, což oceňují zvláště místní nezaměstnaní žijící na čerstvém vzduchu. Znemožnil také vybudování neméně pěti set kilometrů dálnic, na což se slzou v oku vzpomínají pozůstalí u pomníčků na nepřehledných křižovatkách ve vesnicích, kterými vedou silnice typu E a podobně. A to nemluvě o jiných případech. On takový právník sice stojí pěkné peníze ale počítejte se mnou:
Právní úkon 20 000.- Kč
Pokuta snížena po jeho zásahu z 50 000 na pouhých 15 000.- Kč.
Čistý výdělek 15 000 Kč, no nevemte to, za ty peníze?!?!
Jsem věru rád, že autor Správního řádu, jak přiznali zúčastnění v tisku i TV, myslel, jak sdělili i oslovení starostové, hlavně na naše nepřizpůsobivé občany (dříve tzv. Cikány). Správně! Místo toho, když nějaký opilec napadne pracovnici Obecního úřadu, jej policie sebrala a zavřela, aby si to ostatní příště rozmysleli, vynajde mně neznámý tvůrčí duch Správní řád a jeho Úřadem ukládané pokuty podle vágních ustanovení o "hrubosti " podobně. A zkuste pak na chodbě úřadu ceknout, že už tady tak čekáte čtyři hodiny, z kanceláří se ozývá hudba a veselý smích a nic se neděje. Jen se opovažte!!!

Aby to prý bylo vyrovnané, naleznete v novém Správním řádu také nové odstavce, prý proti úředníkům, aby byli slušnější a neškodili lidem. Ovšem o tom,že by občan mohl dát Úředníkovi pokutu jsem nenalezl ani slovo!
Je tam sice napsáno, že by prý měli úředníci platit škody které způsobili osobně! Cha, cha, cha, chacháááááá! To jsem se už dlouho tak nezasmál! Já mám pocit, že některé, pro jistotu nejmenované úřady a úředníci, kdyby měli zaplatit miliardové škody, které napáchali třeba při prodeji pozemků, likvidací prosperujících firem mocí soudní i finančně úřední, hrůzy napáchané na malých dětech držených v ústavech jen proto, aby někdo měl zajištěnou práci a pravidelný příjem a tak dál a tak dál, tak kdyby to tohle úředníci skutečně museli zaplatit, nemuseli bychom my ostatní několik let ani šáhnout na práci. To by bylo peněz!
Kdyby tohle někdo uvedl v život, nebyla by brzy v Česku za pracovními stoly na úřadech ani noha! Za něco zodpovědný Úředník!?! Kdo že to slibuje?

Hi, hi, hi hi, to je prča! Ti naši Úředníci, poslanci a vůbec legislativci, to vám řeknu, to je veselá parta!
Český Úředník platící za jím způsobené škody: Híí. Chachá, héé, hůů, to je sranda!

Takže, hurá na Úřad. Ale pozor: "Úřad je věčný, práce je živá, trouba Antonín umírá, žárovka zpívá: ženo má, ženo má, neplač!"

K o n e c

část první
část druhá
závěrAkční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!