FEJETON: E-buřt
Kdysi se říkalo, že ideální ženská zachází s chlapem jako se psem. Dá mu najíst a pustí ho ven. Jsou však mezi námi i zaprodanci, kteří pošlapávají práva naší mužské minority a sami se, někdy i bez pohrůžky útrpným právem staví k plotně.
Přiznejme si rovnou, že chlap v zástěře u dřezu, myjící nádobí, je takovej ňákej... divnej. Pokud ovšem jeho první působení v této funkci neskončí tak, že rozbitné nádobí nesloží do úhledné pyramidy, kde nejmenší šálek je dole a největší mísa nahoře – a pak mistrným klepnutím nevyrobí nádhernou hromadu střepů. Žádná jen trochu inteligentní ženská ho víckrát k nádobí nepustí.
Podobné je to s chlapem u plotny. Každý z nás si ovšem dokáže nějakou tu dobrůtku pro sebe a kamarády udělat. Ale tvářit se, že je to smysl našeho života, je podlé, nečestné a nesportovní. Jistého kolegu jsem opakovaně varoval. Nedá si říct a nedá. Kazí život hlavně nám ostatním.
Obrana je ovšem možná. Především každé jídlo se dá připálit, nebo dokonce podpálit. Nevěřte reklamě a propagačním nesmyslům. Správně připálenou rýži nedostanete z kastrolu ani majzlíkem. Po několika pokusech dosáhnete i perfektního spojení připravovaného jídla s teflonovou pánví (na odstranění je pak vhodný brusný kotouč). Velmi rychle je člověk označen za naprosto neschopného a smí pouze na výslovný příkaz dělat takové speciality, jako vařená vejce. Protože házení vajec do horké vody mívá explozivní následky, je lépe použít vodu studenou a v dostatečném množství. Směs vody a vajec se v hrnci postaví na vařič. Pak je možné si jít zařídit na hodinku či dvě nutné pochůzky. Po návratu v lepším případě z vajec vyskakují drobné modré plamínky, v horším čelíte tělesnému napadení od sousedů. Zápach vyvětráte během několika týdnů.
Jsou ovšem jídla, kde se připálení neosvědčuje. Pak je tu řada dalších možností, např. vytáhnout pečeni z trouby a dát ji vychladnout do ledničky, nebo hotové jídlo dát do dosahu ptáků, psů nebo koček.
Zkušený člověk může použít i speciálních druhů koření. Pouze pro okrádání veřejnosti jsou jich v obchodech stovky. Sám si raději pěstuji thajské papričky. Nahradí úplně cokoli, používají se podle zásady na množství nehleďte. Jejich příjemnou chuť si užijete 2x – při jídle a (to hlavně) několik hodin po něm.
Může však nastat případ, kdy všechny tyto metody selžou. Pak se pokuste o super specialitu – E – buřt. Je to sice jídlo ekologické, název však vychází z obsahu – jedno Éčko vedle druhého. Vzhledem k tomu, že tento výrobek se s masem obvykle nepotká při výrobě ani náhodou, je recept vhodný i pro tvrdé vegetariány.
Potřeby: 1 (slovy jeden) buřt zakoupený v supermarketu. Od řezníka je nevhodný, mohl by, i když v minimální míře, obsahovat maso. Lahvové (nebo točené) pivo v potřebném množství. Hořčice, nejlépe starší. Chléb, optimální je recyklovaný (přepečený), někdy je k dostání v Bio produktech. Nedá se krájet, je skvěle drobivý. Jako prostírání je výhodné vzít reklamní prospekt, který se vždy najde.
Velmi záleží na správném servírování
Je doba šetření energií. Proto servírujeme buřta ve studeném stavu. V létě, za tropických dnů, se dá ohřát položením na sluníčko po dobu několika hodin. Vlastníkům obnovitelných zdrojů doporučuji napíchnout buřta dvěma neizolovanými dráty, druhé konce patří do zásuvky.
Doufám, že tento článek nebudete brát zase až tak vážně. I když – ani jsem si moc nevymýšlel. Něco jsou úspěchy moje, něco mých kamarádů. A pečená vejce jsou nepřekonatelná specialita jedné mé známé.
Dobrou chuť!
Diskutovat můžete i zde. Tuto možnost použijte především pro vzkazy starší 14 dnů. Na zápis dostávám upozornění a mohu snadněji reagovat.
Převzato se souhlasem autora z jeho blogu na Drabek.bigbloger.lidovky.cz