9.8.2020 | Svátek má Roman


Diskuse k článku

FEJETON: Dobrá zpráva o klimatických změnách

Ta situace s měnícím se klimatem je vskutku alarmující. Ono se to klima mění už více než čtyři miliardy let, ale to některým školákům, novinářům a vědcům asi nikdo neprozradil.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

 0
Jste přihlášen jako


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Salajka 19.6.2019 14:54

Pátky

došly. Jsou prázdniny. Ze svého volna nemanifestujem.

F. Brabec 19.6.2019 15:58

Re: Pátky

Tenhle pátek by mohl ještě klapnout. I když známky jsou už uzavřeny, nehrozí písemky a zkoušení, nové učivo se neprobírá, tak proč by děti utíkaly ze škol, že. Změny klimatu dva měsíce počkají, není kam kvaltovat :)

A. Trick 19.6.2019 11:46

Přečetl jsem si

celou diskuzi a odpůrci pan Rady se zmohli pouze na nadávky a urážky. Co vlastně mají dělat když na víc nemají, že?

L. Novák 19.6.2019 19:01

Re: Přečetl jsem si

Vrána k vráně sedá... Když nepoznáš blba, je možné, že jsi taky blb. :-P

A. Trick 19.6.2019 11:41

Klima se měnilo vícekrát,

jenže nikde jsem se nedozvěděl jak rychle to bylo tenkrát ve srovnání s rychlostí dnešní. O tom se cudně mlčí. Dá někdo ruku do ohně, že ta aditivní složka, kterou způsobil člověk nebude mít nevratný účinek?

F. Houžňák 19.6.2019 20:33

Na konci poslední doby ledové docela rychle,

během "několika let", řekněme plus mínus deseti let. Cudně o tom mlčí pouze oteplovači, my ostatní to víme. Už dávno. Hledejte mladší dryas, pokud se chcete dozvědět víc.

J. Lepka 19.6.2019 9:45

Proboha, pane Kovaříčku, nežertujte!

Ti MAŠÍBLi to pak berou vážně.

F. Brabec 19.6.2019 8:24

Možná se šíření Gretenismu

podaří zastavit částečně i humorem. Dobře a vtipně napsáno, díky :)

J. Lukavsky 19.6.2019 7:25

co víkendy?

"Možná to bude lépe fungovat v úterý nebo ve čtvrtek" určitě nejlepší by to fungovalo v sobotu a neděli speciálně kdyby se ty dny mládež věnovala sázení stromečků. Zdarma samozřejmě. Stromečky totiž pohlcují ten škodlivý CO2. Ještě, že mám synka už po škole, to bych doma nevydržel! J.L. end

P. Rada 19.6.2019 7:52

Re: co víkendy?

Pane Lukavský Vy máte zřejmě idealisticky za to, že stromečky .... pohlcují CO2 neustále a konkrétněji to, že když odumřou tak to jednou pohlcené takto už zůstane na věky - že?

Toto sice v geohistorii před stamiliony let - když vznikaly zásoby dnešního uhlí - ještě významě platilo ale dnešní biosféra už CO2 takto s přírodního prostředí neodbourává. Od té doby totiž vznikly bakterie rozkládající i lignin... a jen trochu vnímaví člověk si proto může dnes všimnout jak odumřelé dřevo rychle tleje.

Dnes vypouštěný uhlík v podobě CO2 a v množství cca 10Gt ročně tak zůstává v systému kde celá biosféra je složena s 550Gt uhlíku. To, že neroste zas tak rychle jak vypovídá tento poměr zapíčinuje vliv oceánů kde dominantním procesem je jejich okyselování.

Nestálo by Vám pro budoucnost trochu za to si ujasnit to, co Vám ve škole jaksi uniklo a s čím Vám ani synek už Vám zřejmě nepomohl? Možná jen Vám pro věk už né. Synkovi a případným vnoučatům však pro takto nedomyšlené pojetí světa může jednou jít o život.

P. Moravčík 19.6.2019 9:26

Re: co víkendy?

Takže to zapíčiňuje všeličo? Zábavný a trefný preklep :-)))

J. Jurax 19.6.2019 16:21

Aha.

Takže vysazovat stromečky je zbytečné. Co tedy jest činit pro klimatické dobro?

J. Kopis 19.6.2019 18:33

Re: co víkendy?

Když už jsme u toho mentorovanī o CO2 v ovzduší, jak si stojí v té vaší rovnici raketově přibývající množství obyvatelstva v muslimskych zemich a podpora jejich rozvoje nejen ze strany bojovníků za záchranu klimatu? Připomínám pro info látku prvního stupně, že jedním z metabolitů člověka je právě CO2.

J. Vrzal 19.6.2019 8:11

Re: co víkendy?

Ale co, v 80. letech na prvnim stupni ZS nam rodicove museli vysvetlovat, ze ne vse, co se rika ve skole, je pravda. V 90. letech mohli byt naprosto v klidu.

Mno a nyni vysvetlujume ideologicke zhuverilosti svym detem. Mozna ze ve 20. letech to bude lepsi. Nevim.

V kazdem pripade z toho vyplyva jedine: fungujici rodina behem chvilky je schopna znicit mnohalete usili ideologicke indoktrinace.

Proto se dnes Dobro tak snazi znicit rodinu a vychovu deti prevzit ihned po odstaveni.

P. Princ 19.6.2019 9:03

Re: co víkendy?

Dobrý postřeh.

F. Brabec 19.6.2019 8:23

Re: co víkendy?

Moje děti už jsou dostatečně poučeny, aby všechny informace braly s jistou rezervou, včetně těch, získaných ve škole.

J. Krásenský 19.6.2019 5:16

Vtipné a trefné

Děkuji.

P. Rada 19.6.2019 8:00

Re: Vtipné a trefné?

Dělat si vtípky s tragického vývoje je sice možné ale zároven je to vzhedem k situaci dost hloupé.

Civilizace která měla ambice vzlétnout ke hvězdám, totiž právě začala ztrácet svůj největší ekonomický zdroje který násobně převyšuje světové HDP a kterým jsou doposud zdarma poskytované ekosystémové služby. Takto mohou civilizační ambice snadno a definitivně zkončit.

Až jednou nezaprší v době kdy to budete Vy a vaše krajina očekávat nebo naopak zaprší příliš...- možná až pak Vám dojde, co by v dnešní situaci bylo více "trefné".

J. Lepka 19.6.2019 9:44

Re: Vtipné a trefné?

Co kdybyste zkusil kázat doma svému odrazu v zrcadle? Ten si z vás aspoň nebude dělat srandu.

R. Langer 19.6.2019 10:02

Re: Vtipné a trefné?

Tvé ambice jsou leda tak vrátit lidstvo zpátky na stromy, Zelený sedmilháři... :-P

J. Schwarz 19.6.2019 20:00

Re: Vtipné a trefné?

Pane Rado vy jste opravdu tragéd! Co když je to tak, že jestli zaprší nebo ne vůbec, ale vůbec nezáleží na tom co děláte vy a miliardy dalších lidí? Co když jde o stejné bláznění jako kolem roku 1000, kdy se očekával konec světa,

P. Rada 19.6.2019 2:20

Škoda kterou neprozradili panu Kovaříčkovi.

Předně asi to, že pokud se něco mění vytrvale a v příčinných souvislostech, bývá taková změna měřitelná a vyčíslitelná. Také asi to, že k příčinám, lze podle poznaných zákonitostí vyvodit i pravděpodobnostní scénář dalšího vývoje a podle toho se lze zachovat. To, že se klima jen nějak mění odjakživa, snad ale nikdo soudný a trochu situace znalý nespochybnuje.

Pravou otázkou ale je míra i gradient této změny a další souvislosti. Staneli se něco jedenktát za 55milionů let lze to i geohistoricky považovat za vyjímečnst. Autora úsměvně až posměvačně laděného fejetonu ale souvislosti a dopady už zřejmě nezajímají. Důležité pro něj asi je, si co možná veřejně potlachat - a to bezohledně at se deje co se děje.

Chlácholivé rozpovídání se, by ale sotva autora napadlo, pokud by se analogicky jemu samému začala zvedat tělesná teplota a to jednoznačně řekněme o desetiku stupně za týden. Pár týdnů by možná ještě vydržel vysmátý ale později by na něj čím dál začal doléhat fakt, že při pokračování trendu budou zhruba do roka jeho všeny náladovosti i perspektivy ztracené.

Co úsměvně fejetonového by se asi tak honilo Kovaříčkovi hlavou poté co by mu oslovený hypotetický lékař v kterého jedině vkládal naděje začal vyprávět "dobré zprávy" na téma, že: ...teplota se přece mění všem lidem už od pradávna...

Nebo si pane Kovaříčku zkuste sebe představit v roli lékaře kterého miliony bezmocných živých organismů kterým vděčíme za blahobyt prosí o pomoc před předčasným zánikem a to už proto, aby nám nyní nejmocnějším pánům planety mohli dál pomáhat symbioticky žít. To, že člověk není na světě sám a jen ke své libosti asi sobeckému Kovaříčkovi nikdo se školáků, novinářů ani vědců nedokázal doposud nikdo "prozradit". Škoda.

L. Novák 19.6.2019 4:43

Re: Zelený komunista, MaŠíBl Rada

Už jsi si vygooglil, co je to symbióza (v biologii), blbe?

P. Rada 19.6.2019 7:36

Re: ....

Googlit může být občas užitečné i pro arogantní nadutce kteří mají následně malou šanci i pochopit. Zřejmě se povětšinou namísto diskuse snaží o konfrontaci.

Konfrontační rétorka ale nic nemění na faktu, že člověk četností buněk, virů.... sestává s 90% na geneticky naprosto odlišných strukturách se kterými symbiotizuje těch 10% nejhmotnějších a nejrychleji interagujících buněk geneticky ryze lidských jež naopak transformují maximum energií které systémem procházejí. Všechny dohromady lokálně tvoří jeden imunitní systém ale se značným přesahem do okolí. Ten přesah se občas projevuje i patogenní přidrzlostí.

Nadstavbou tohoto systému pak bývá EGO které svou podstatu jak ukazuje i LN475 namyšleně zapírá. Takových tvorů je ale ve společnosti většina - i když obvykle méně zdeformovaných. Většina lidí (vyjma těch co momentálně leží někde na JIPce na kapačkách a umělém dýchání.... tedy bezprostředně symbioticky využívá ke svému trávení bunky naprosto cizorodé, dýchá díky produkci jiných vzdleněji umístěných a další využívá potravně přičemž sama je (donedávna byla) součástí recyklujícího symbiotického sytému.

S tím ale dnes začíná být i pro ignorovanou klimatickou změnu konec - "blbe"!

R. Langer 19.6.2019 10:08

Re: ....

Ano, někdo holt rozdíl mezi parazitem a symbiontem nepochopí ani když si to vygoogluje, Zelený sedmilháři. Obzvláště u tebe mě to ovšem nijak zvlášť nepřekvapuje, a je pro tebe typické, že se to (zbytečně) snažíš okecat dalšími 172 slovy. :-D

R. Franc 19.6.2019 7:56

Re: Škoda kterou neprozradili panu Kovaříčkovi.

Líbí se mi, pane Rado, jak nechtěně potvrzujete, že jakákoliv levice (nacisti, komunisti, zelení, maoisti, bruselisti...) nesnáší humor a bere sebe a své "poslání" nanejvýš vážně. Bravo!

P. Rada 19.6.2019 8:05

Re: Škoda kterou neprozradili panu Kovaříčkovi.

Pane Franc humor potřebujeme a budeme potřebovat - to ano.

Zkuste se jej naučit odlišovat od pokrytectví, hlouposti a tragičnosti celkového vývoje společnosti, která jak se ukazujete doposud, dominantně lpí na vnitřních afektech svárech a různých ismech - ačkoli ji celkově začíná jít o existenci.

R. Langer 19.6.2019 10:04

Re: Škoda kterou neprozradili panu Kovaříčkovi.

Ano, od tvých dogmat, co jsi je tak pěkně popsal, humor rozlišíme snadno, Zelený sedmilháři... :-D

J. Ticháček 7.8.2019 20:32

Re: Škoda kterou neprozradili panu Kovaříčkovi.

Já fakt nevím. Pokud se dobře pamatuji, tak asi čtyřicet kiláků západně od Evropy leží pár ostrovů, které jsou ok poloviny osmdesátých let skryty pod vrstvou ledu. Tenkrát se bojovalo proti globálnímu ochlazování. Pak přišla změna. Bojuje se proti opacnému jevů. A musím uznat, že boj je úspěšný. I když se vlastně nebojuje. Ale pokud vím, tak někdy kolem roku 2005 zmizel Madagaskar pod mořskou hladinou. Holandské poldery jsou pod vodou už patnáct let. A naprosto nechápu, jak mohou novináři zveřejňovat záběry himalájských horolezců, kteří se plouží po ledovcích, když už dvacet let tam ty ledovce nejsou.

Je možné, že jsem obětí manipulací a omylu. A že ten kemp, ve kterém rok za rokem trávím svůj každoroční den u moře už je opravdu dva až pět metrů pod hladinou, jak jsem se dočítal ve vědci posvěcených prognózách, že tam vlastně ani nespím, a že jsem podlehl proruské propagandě.