3.12.2021 | Svátek má Svatoslav


Diskuse k článku

CHTIP: Židovský humor 66

Drobná stará dáma prodávala na rohu ulice preclíky za 25 centů. Každý den v době oběda kolem jejího stánku procházel mladý muž a dal jí čtvrťák, aniž by si preclík vzal. To trvalo déle než tři roky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Štípek 29.5.2021 10:57

Tak jsem se těšil, že pan Vodvářka se se svým typickým sžíravým nemocným pahumorem, s nímž opakovaně tepe do pana prezidenta Zemana a pana prime ministra Babiše, pustí i do sexuálního predátora Feriho - a ono nic! Že by nevinný až do pravomocného odsouzení? A že by někdo pravomocně odsoudil za Vodvářkou přičítané zločiny prezidenta a ministerského předsedu? P.s. Ty dnešní "vtipy" jsou jako vždy bezcitné, zcela nehumorné, moci a peněz chtivé, hlavně někoho dostat, přečůrat, ponížit.

J. Kraus 29.5.2021 14:30

Ale ne, buďme k panu Vodvářkovi spravedliví a vlídní. Nevím jaký je oficiální výklad vzniku židovských vtipů, ale mnoho naznačuje knížka "Ze starých pražských šantánů" od V.V.Tomka, zřejmě nikoli toho známého historika. Nedatováno, psáno ale už ve 20.letech jako vzpomínka na zašlé časy. Jako mnoho v té době a dlouho potom, i tady byla inspirace starou Vídní a kupodivu v době youtube zjišťujeme, že před první válkou to bylo podobné i v Paříži.

Ale o co jde. Na pódiích lidových scén existovalo mnoho parodovaných typů, od podváděného manžela přes hokyni na trhu, Girgl-kavalíra až k tomu Židovi. Každý byl něčím typický a židovské postavy právě tím, že byly "bezcitné, zcela nehumorné, moci a peněz chtivé, hlavně někoho dostat, přečůrat, ponížit". Viz kuplet "Já jsem Žid a kdo je víc?". Nakolik to odpovídalo zkušenosti ze všedního života, těžko si troufnu posoudit. V Mužích v offsidu Hugo Haas asi dost realisticky ukazuje širší židovskou rodinu a bez jakéhokoli hodnocení byla prostě jiná než rodina česká nebo německá. Ze šantánů se to - domýšlím se - dostalo do různých tištěných humorů a protože doba byla drsná, lid se té židovině smál. "Židovská moudrost", pěkná moudrost, ha ha ha. Pardon. Třeba Lada před válkou kreslil vtipy se stejnými asyrskými tvářemi, jaké o pár let později shlížely ze stránek Arijského boje. Po válce - opět se domýšlím - to všechno bylo nutno nějak neutralisovat a najednou ta židovská moudrost byla bez uvozovek. Dnes doba pokročila a co se kdysi zdálo být bezcitné, stalo se normou. Ale jsem rád, že sem ty vtipy pan Vodvářka dává. Na rozdíl od anekdot třeba na Angličany nebo Skoty s jejich duchem nedokážu souznít, ale řekněme, že podávají obraz lidí už zmizelých a doplňují obraz světa.

T. Glatz 30.5.2021 0:54

Velmi dobré a moudré.

I. Štípek 30.5.2021 11:47

R^

J. Farda 30.5.2021 19:02

:-)R^!

P. Milan 30.5.2021 16:32

To máte těžký život, když nerozumíte vtipům.

J. Farda 30.5.2021 18:17

Když je pakomentátor Štípek tentokrát - patrně založením židožrout - zklamaný, pan Vodvářka by se příště měl opravdu polepšit. Doktore, jděte do sebe, a Vy, pablbe Štípku, jděte třeba do pihele!! :-)

J. Farda 30.5.2021 18:29

Ale, tak gospodin Štípek - pakomentátor všehomíra na Netu je tentokrát - opět zklamaný!? No tak to tedy, doktore Vodvářko, budete muset opravdu jít do sebe! A Psí atmosféře rovněž prospěje, když se pakomentátor, evidentně židožrout Štípek, odbere do pihele nejčernější! Štimt, pánové? Zdravím Vás oba, ale Dru Vodvářkovi, na rozdíl od Štípka, děkuji! ;-)

J. Farda 30.5.2021 18:31

Ale, co nevidím, opožděně fungující Net - nu, něchvátit, továryšči Štípku, škoda rány, která padne vedle ... ;-)

J. Basler 29.5.2021 6:20

Ten uprostřed sedí na jednoho z bývalých ministrů zdravotnictví. Byl tam jen chvíli, jak se jen jmenoval? :-)

Z. Lapil 29.5.2021 8:40

Ať počítám, jak počítám, je jich tam osm.

J. Basler 29.5.2021 9:05

Jasně, díky, nějak jsem napočítal do devíti. To skrolování...

Upřesňuji tedy - ten pátý

Z. Lapil 29.5.2021 11:48

:-)