Neviditelný pes

CHTIP: Kurvítko

26.11.2005

Určitě jste si všimli, že pokud nějaké zařízení rozeberete a zase složíte, zbyde na stole jedna součástka, která nikde neschází a přitom vše normálne funguje. Po čase jsem přišel na příčinu. Ta věc, co zbyla, se nazývá kurvítko a slouží k tomu, aby se zařízení rozbilo přesně týden po skončení záruky. Takže pár dní před koncem záruční doby stačí mašinku rozebrat a znovu složit, kurvítko zahodit a je na dlouhou dobu klid.

Musím říci, že autor má pravdu, zvláště u zahraničních výrobků asijské a severoamerické produkce. Faktem ovšem je, že i naše výrobky jsou dnes zhusta osazovány kurvítky, někdy i několika v jednom zařízení! Patrně jde o nejdůležitější soucást kdejakého výrobku, neb kurvítko je všude!

Pokud máte dojem, že ve VAŠEM zařízení není, ještě jste ho nenašli nebo ještě nedoběhla záruční lhůta! Pozor ovšem i na servisy! Řada z nich spolupracuje na osazování kurvítek s výrobcem, takže po záruce staré kurvítko nahrazuje novým, které se projevuje hned po skončení záruky na opravu!

Jedinou cestou je pak opravit si věc sám či využít služeb opraváře, co kurvítka nepoužívá, ale to je zas problém, neb ti obyčejně rychle zkrachují. Nákup nového výrobku nemá cenu, neboť je stejně "kvalitní" jako ten starý a liší se pouze tím, že kurvítka, co už znáte, byla nahrazena těmi, co ještě neznáte!

Toto se zhusta objevuje i u počítačů a počítačových programů. Největší počet kurvítek pak obsahují produkty Microsoftu a jejich počet obyčejně narůstá s cenou produktu, který se pak opravuje tak, že stará odhalená tři kurvítka jsou nahrazena pěti novými, což VY zaplatíte jako "upgrade"...

A já přidávám příklad: věc, která mi otravovala život včera celý půlden, než jsem si přečetl o kurvítkách - lísteček přišitý v límci košile (nebo trička). Je zcela k ničemu, protože je otočen k tělu a nikdo na něj stejně nevidí. Opravdu stačí vzít nůžky, kurvítko ušmiknout a je pokoj. Lepší je to ale udělat hned po zakoupení, protože tohle kurvítko začíná fungovat zásadně tehdy, kdy se nelze svléknout a nebo kdy není k dispozici vhodný nástroj...

Jen pro doplnění: čím dražší firma, tím luxusnější a více zraňující kurvítka...zpět na článek