28.11.2022 | Svátek má René


CHLADNO: Kominická Odyssea aneb Putin mě vehnal do náruče kominíka

3.10.2022

Dva roky starý , nový, plynový , kondenzační kotel ústředního topení pořízený bez dotace je najednou ohrožen ve své funkci putinovským nedostatkem plynu, jinými slovy, mohl by být na hovno. Předpokládám dva scénáře.

První, že plyn fyzicky nebude, si představit dovedu.

Druhý, že přijdou exekutoři a vyženou mě z mého domu pro nezaplacení plynu, si představit nedovedu.

Zima se blíží, nahradit domácí teplo neustálým pohybem, je od určitého věku nemožné.

V dobách mého útlého dětství se topilo v bytě nebo v chalupě jen v jedné místnosti, obyčejně v kuchyni, jinde bylo zima jak v psírně. A v tomhle energeticky úsporném, přírodním režimu jsme vyrostli , navíc ekologicky.

Oprášil jsem tedy své dávné zkušenosti a konal.

V obývacím pokoji máme krb, pokoji to sluší a asi 5 x do roka se v něm svátečně zatopilo živým ohněm, co víc svítí než hřeje , ale dřevo , to žere po polenech. Tím , jak cena dřeva ( nejen dřeva ) vyletěla, je třeba tento přepych opustit a tak se nabízí využití zbytečného krbového komína k pořízení tepelné jistoty, která je jako všechny jistoty, drahá. Ventiloval jsem kdysi svou neradostnou kominickou zkušenost kolem komína ekologicky prošlého kotle na pevná paliva , který jsem si prozíravě ponechal navzdory úřednickým výhružkám , jako první část tepelné jistoty . Nemám ale dost uhlí.

Byla mi doporučena výměna kominíka za jiného , podle referencí dokonalého odborníka na připojení krbových kamen, s jedinou vadou – byl z Bohumína . Oslovil jsem ho a domluvil termín návštěvy na sobotu ve 14. hodin. Přijel v sobotu v 19. hodin, schválil proveditelnost záměru a doporučil nákup cenově dostupného kotle z Polska . Ukázal mi svůj pravidelný, sobotní itinerář návštěv zákazníků ve Vřesině a okolí , kde měl asi 20 adres po půl hodině a domluvili jsme další sobotu, za 14 dní, po 14. hodině. Za nedostatkové jsem dosud považoval zubaře , teď už i kominíky .

Ještě v neděli jsem přes internet kamna našel , zaplatil za ně celkem příznivou cenu nad 17 tisíc a dnes tahle kamna už stojí o 5 tisíc víc. V pondělí mi volali , že kamna nejsou a nabídli vrácení peněz. Trval jsem na objednávce a za další 2 dny se ozvali , že mají mimořádnou dodávku a taky do konce týdne jsem měl 160 kilová kamna před domem. 160kilo jsem nikdy neunesl a nějak mi v příbuzenstvu , v okruhu příbuzných, známých , přátel, chyběli ti ,co by byli schopni a ochotni přijít , zvednout kamna a odnést do patra.

Obecní , tak zvaná rychlá rota , se mi jevila jako východisko , pokud v ní nejsou jen invalidé. Nebyli, domluvil jsem se s jejich šéfem a před polednem se objevilo 5 mužů ,z toho 4 použitelní a za hlasitého hekání byla kamna za 15 minut doma . Nezůstal jsem jim to dlužen. Radostně jsem volal kominíkovi v naději na rychlou instalaci, ale termín se dopředu neposunul.

Byl ohlášen kolem druhé , přijel o půl sedmé večer. Přiložil koleno , klapu , rouru, vyměřil kruh k vysekání v cihlové kantce kryjící komín, chtěl vrtat, ale já neměl vysavač vhodný o odsávaní vrtného prachu , i když se to asi předpokládalo a tak zase odjel s tím , že přiveze vysavač svůj, zase za 14 dní v sobotu. Roury si odvezl. Za 14 dní, potom co jsem se telefonicky v pátek připomněl, se zase objevil v 18.15 místo v 15.00. Vysavač neměl, za to neměl ani vrtací kladivo , co se mu ten den pokazilo a tak nastoupil odhodlaně na stěnu s kladivem a majzlíkem.

Krycí kantka kupodivu sekání vydržela, ale cihly krbového komínu byly od ní vzdáleny nejmíň 30cm a tak dlouhý majzlík nebyl k mání. Vyřešilo to mé těžké bourací a vrtací kladivo i s mými vrtáky. Byly krátké a tak to způsobilo nutnost vysekat díru tak 50x 50 místo 15x15, aby se cihly komína mohly odvrtat.. Ale nějak neměl s sebou koleno a klapu , co si kdysi odvezl a tak jenom zabetonoval rouru průniku do komína betonem , tím co jsem si půjčil od souseda netuše , že bych ho měl mít já doma. Zaplatil jsem materiál. Dojednali jsme termín za 14 dnů v sobotu , kominík jel do Anglie, dřív tedy nemohl.

Obrovskou díru do komína jsme ucpali dekou, venku bylo nevlídné, chladné , deštivé počasí, stejně jako byla na mě nevlídná moje žena podle axiomu, co ho mám zarámovaný a vyvěšený v pracovně ve znění : „Manželství je stav , kdy se ráno probudíš a už za něco můžeš!“.

V tu domluvenou sobotu, ve 14 hodin, se měl zkompletovat rourovod, zazdít a začistit otvor. Pro odstup doby jsem ráno raději zatelefonoval k zajištění úmluvy a mimochodem se dověděl, že jsem měl tu díru vyplnit kousky cihel a urychlit tak dokončovací práce. Učinil jsem tak pomocí sousedova betonu, co mi naštěstí ještě zbyl. Dorazil zase v 19 .00, zkrátili jsme jeho rozbrušovačkou hlavní rouru o 2 cm , neboť vysekaný otvor byl nízko. Moje vyplnění díry bylo schváleno a doplněno dalším betonem pod štuk. Jemný štuk však zůstal zapomenut v Bohumíně .

Na konečné úpravě jsme se domluvili v sobotu za 3 týdny , jede zase do Anglie . Odjel a vrátil se na můj telefonát. Zapomněl rozbrušovačku.

Topíme!

Krbová kamna v obýváku nevypadají tak špatně , ale dlouhá černá roura do komína je pumprdentní. Estetično mé ženy trpí, ale dost málo hřeje. Život se zásadně mění, konec „ dolce far niente „.! Bude třeba činit úkony vedoucí ke krátkodobé tepelné pohodě jako je sekání dřeva , doprava ke kamnům, zatápění , přikládání , vynášení popela ,s návratem ke předkům.

Jsou to bagatelní úkony pro mladé , těžké pro staré a dojde tak k potlačenému, přírodnímu výběru. Byla to Odysea a asi moc nestála za tak dlouhé vyprávění ,ale moje žena mi říkala :„ Kischi ,napiš to !“

Pozdní září, 2022.