20.3.2023 | Svátek má Světlana


Diskuse k článku

BLAMÁŽ: Otázka viny

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Novotný 15.3.2023 20:11

Psát sci-fi a žít ve sci-fi...

V. Novák 15.3.2023 15:24

Soused našeho již velmi starého dědy mi říkal, ty jsi takový mobilista, poraď mi jaký telefon si mám koupit. Tak šli do dnes zbouraného obchodního centra Růže na pražském Chodově. Ochotný mladík jim nabídl jednoduchý telefon pro seniory, dal do něj simku a upozornil, že ho musí nabít.

Děda pak vyprávěl, že se venku na lavičce začetli do návodu a zjistili, že je zmatečný, že mu nerozumí. Vrátili se zpět do stánku s mobily a mladík jim ochotně vše vysvětlil. Odjeli domů, nabili mobil a pokoušeli se uskutečnit rozhovor. Telefon byl rozbitý, tak se vrátili do té Růže, kde jim ochotný mládenec vysvětlil, že ho musí zapnout tlačítkem na boku. Vděčně poděkovali a vrátili se domů.

Další den tam byli s jiným problémem a tak to šlo asi 4 dny a děda pak říkal: "On si nás všiml jak jdeme do haly, tak stáhl roletu a utekl!"

Pro staršího člověka mohou být i jednoduché úkony s telefonem nad jeho síly, neboť nepochopí smysl funkcí. Dědovi jsme koupili telefon proto, aby si na chatě mohl zavolat jako kardiak rychlou pomoc. Jednou jsme se ho nemohli dovolat a žena šílela, že může ležet na zemi s mrtvicí, a není možno se ho dovolat, protože telefon se jevil jako vybitý. Nakonec zavolal sám a na vysvětlenou nám řekl, že jeho kamarád, také mobilista, mu poradil, aby telefon vypínal, že tím šetří baterii. Manželka otci vynadala, že od toho je to MOBILNÍ telefon, aby se mu kdykoli dovolala a on nemá co poslouchat pitomé rady jiného starého dědka, že od toho jsme my či vnoučata.

Starší člověk může dělat hloupé chyby, což tvrdím s vědomím, že mi za dva měsíce bude 70 let.

M. Dazmanski 16.3.2023 9:24

Skvělý a zábavně napsaný komentář :)

J. Kejkrt 15.3.2023 11:02

Čas od času jsme prostě někde za pitomce. Ale dá se s tím žít, aniž by se to muselo filozoficky pitvat.

I. Polák 15.3.2023 9:06

Startovní příhoda příběhu zde není důležitá. Důležitá je ta "otázka viny". Znal jsem společenství, která okamžitě po vypuknutí problému řeší kdo za to může, ev. jak ho potrestat, a otázka řešení typu " je to jen potřeba zapnout" je vůbec nezajímá.

E. Dvořák 15.3.2023 8:31

..o čem tohle je? Došel covid, oPutinovi taky nic nového a generál se odkope sám. Další témata nenaskakují??

F. Navrátil 15.3.2023 8:13

Když něco funguje, tak to znamená, že ještě nezačalo fungovat kurvítko.

M. Pivoda 15.3.2023 8:00

Cituji: "... Zatímco jsem hovořil, šikovný mládenec do přístroje zapnul svůj kabel. Pozorně mě poslouchal a když jsem domluvil, přístroj zapnul. Úplně normálně. ..."

Komentář

To je běžný diagnostický postup. Filozofa Jasperse se to vůbec netýká.

Kvalifikovaný občan EU by mohl vědět, že EU garantuje výrobkovou záruku na 2 roky. Někdy je to hodně, jindy málo. V průměru to stačí.