29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

VZPOMÍNKA: Země krásných známek

Listonoši byli zpravidla čiperní a přívětiví lidé, kteří dovedli s adresátem i vesele pohovořit. Po ulici se se pohybovali svižnými kroky s brašnou nezdravě zavěšenou přes rameno, výjimečně si vypomáhali jízdou na kole.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Walletzký 20.12.2019 20:07

Tak s tou družbou se sovětským pionýrem mám velice podobný zážitek. Na konci školního roku, v červnu 1968, jsme opravovali a odevzdávali učebnice z 5.ročníku a zároveň fasovali na 6.postupný ročník. Třídní učitelka nám přinesla několik obálek, neadresných, nevím kde to rozdělovali a přidělovali. Já si vybral jednu, kde byl text: "S kem ja búdu perepísivaťsja márkami... a adresa. Ten úkol splnit jsem si ponechal až na září. Slovo prokrastinace určitě tehdy neznali ani naši učitelé. No, a pak přišel srpen 68, ... už jsem neodepsal.[>-]

K. Křivan 20.12.2019 15:00

Jako dítě právě školou povinné jsem dostal od tátových kamarádů Československo 1945 - 1955. Tak jsem začal sbírat. Teta se ještě před válkou provdala do Chile, za Čecha který přijel na sokolský slet, .... to byl zdroj mých nejmileších známek. Na burze ve Vodičkově ulici jsem si koupil katalog a na archy z pofisu maloval rámečky, tuší, a lepil do nich známky. Táta si schovával dopisy ještě z před války letecká pošta, ... mám dojem, že chodila i za protektorátu. Tak jsem měl co dělat.

Pak jsem ve Vodičkové objevil čínské známky, nádherné chrysantemy, akvarijní rybičky, ... a tak jsem zase maloval obdélníčky.

Problém filatelie je že byla oknem do nedostižitelného světa. Tuhle funkci ztratila. Co s tím ? Známky ČR jsou moc pěkné, jsou opravdu "grafika malých lidí". Dovolil bych si navrhnout serii "Vzduch je naše moře" se spoustou předválečných letadel. To by byla serie která by zabrala. Nebo serii "Co nám Švédsko ukradlo" s obrazy, které by měly viset v NG a ne ve Švédsku.

L. Severa 20.12.2019 10:35

V současnosti vydávané známky jsou zatím velmi kvalitní, ovšem tištěno je jich každý rok mnoho a ve velkých nákladech, takže většinou ani časem nenabývají téměř žádnou finanční hodnotu. Aby byli udrženi filatelisté jako "zákazníci" stává se, že jsou některé známky nebo aršíky vytištěny s několika obměnami(chybami), takže třeba existuje známka s několika podtypy. Třeba že nějaký typ má v pravém rohu nahoře rozmázlou tečku. A ten je zrovna docela ceněný nad nominální hodnotu. Někdo si dělá z filatelistů dojnou krávu.

K. Křivan 20.12.2019 15:02

To jsem netušil. Díky !

A. Pakosta 20.12.2019 8:12

Nevím, zda jste viděli v ČT24 tu zprávu - státní tiskárna cenin, kde se ty krásné známky tisknou ocelotiskem, má vážné problémy. Patrně skončí úplně. Nejhorší zprávou ale je, že Česká pošta chce přejít na levnější tiskovou techniku - OFSET. Tím se tisknou, mimo jiné, reklamní letáky.....

zdroj:

https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3004796-tiskne-svetove-uznavane-znamky-o-zakazku-s-postou-ale-prijde-postovni-tiskarna-cenin

M. Kanda 20.12.2019 6:35

Za mého mládí měla jedny z nejhezčích známek Albánie.

Mimochodem, první známka na světě byla použitá 2.5.1840. Dožijí se známky věku 200 let nebo zaniknou v konkurenci s e-mailem a sms?

M. Krátký 20.12.2019 1:43

R^R^R^

J. Zak 20.12.2019 1:12

Nejhezci znamky melo Mongolsko (Mongolia) nekdy i ve tvaru trojuhelniku nebo kosoctvercu. Sbirali jsme je vasnive.

P. Dvořák 20.12.2019 6:16

Měli jsme svůj žebříček hodnot Tak třeba tři sportovní byly za jednu s živočichy a jeden kosák (kosočtverec) byl nejmíň za tři sportovní. Ale když někdo sbíral např. sportovní CCCP, tak je byl ochoten směnit 1:1 za kosák.

:-)